کدخبر: ۳۱۳۰۶۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

مرکز آمار ایران تشریح کرد

جزئیات وضعیت نرخ تورم در آبان‌ماه ۹۸

اقتصادنیوز: مرکز آمار ایران اعلام کرد نرخ تورم ماهانه آبان ۱۳۹۸ به ۱.۶ درصد رسیده که در مقایسه با ماه قبل، ۰.۱ واحد درصد کاهش داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مرکز آمار ایران اعلام کرد نرخ تورم نقطه‌ای آبان ۱۳۹۸ در مقایسه با ماه قبل ۱، ۳ واحد درصد کاهش یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه‌های عمده «خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ۲۸، ۸ و ۲۶.۲ درصد بوده و نرخ تورم نقطه‌ای هر دو گروه عمده در مقایسه با ماه قبل کاهش داشته است.

نرخ تورم نقطه‌ای در آبان ۱۳۹۸ به عدد ۲۷، ۰ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۲۷.۰ درصد بیشتر از آبان ۱۳۹۷ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده اند.

منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوارهای شهری ۲۷، ۰ درصد است که نسبت به ماه قبل ۱، ۳ واحد درصد کاهش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۲۷، ۳ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱، ۲ واحد درصد کاهش داشته است.

 کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب ۱.۴ درصد و ۱.۷ درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۱، ۵ درصد است که نسبت به ماه قبل، ۰.۴ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۱.۸ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱.۰ واحد درصد افزایش داشته است.

 کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه آبان ۱۳۹۸ برای خانوارهای کشور به ۴۱، ۱ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، ۰، ۹ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری ۴۰، ۳ درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل ۱، ۰ واحد درصد کاهش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۴۵، ۱ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ۱، ۲ واحد درصد کاهش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (گوجه فرنگی، پیاز، فلفل دلمه ای) و گروه «لبنیات و تخم مرغ» (تخم مرغ ماشینی) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «حمل و نقل شخصی» (بنزین، انواع اتومبیل سواری) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

هم‌چنین گروه «سبزیجات» (کرفس و کاهو)، گروه «میوه و خشکبار» (پرتقال، لیموشیرین و پسته)، گروه «گوشت قرمز، سفید و فرآورده آنها» (گوشت گوسفند و گوشت گاو) و گروه «ادویه و خوراکی‌های طبقه‌بندی نشده در جای دیگر» (رب گوجه فرنگی) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» گروه «تفریح و فرهنگ» (تجهیزات رایانه‌ای، تلویزیون خارجی و تولید داخل و دستگاه تلفن همراه) نسبت به ماه قبل، کاهش قیمت داشته است.

 درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در آبان ماه ۱۳۹۸ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۴۰، ۷ درصد برای دهک اول تا ۴۲.۷ درصد برای دهک دهم است.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند