چه کسانی بیشترین فشار را از جنگ تجاری آمریکا و چین تحمل می کنند؟

کدخبر: 313607
اقتصاد نیوز: تحقیقات فدرال رزرو نشان می دهد ادامه ثبات قیمت واردات کالاهای چینی به معنی پرداخت این عوارض توسط شرکت ها و مصرف کنندگان آمریکایی است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ وقتی سال گذشته دولت ترامپ بر واردات از چین عوارض وضع کرد، مقامات تاکید کردند که چین هزینه آن را می‌پردازد. یعنی شرکت های چینی مجبور میشوند قیمتهای خود را پایین بیاورند تا 25 درصد عوارض واردات کالاها را هنگام ورود به سواحل آمریکا بپردازند.

 ولی قیمت هایی که شرکت های چینی تعیین کردند تغییر چندانی نکرد. این بدان معناست که شرکتها و مصرف‌کنندگان آمریکایی هزینه این عوارض را می پردازند. محققان بانک فدرال رزرو نیویورک هزینه این عوارض را سالانه 40 میلیارد دلار برآورد کرده اند.

 در نتیجه جنگ تجاری چین و آمریکا، اداره گمرک و حافظت مرزی آمریکا 25 درصد به قیمت واردات کالاهای چینی اضافه کرد. اگر قرار بود شرکت های چینی این هزینه را متقبل شوند، باید قیمت‌های خود را 20 درصد کاهش می‌دادند تا خرده فروشان، تولیدکنندگان و عمده فروشان آمریکایی بتوانند قیمت‌ها و سوددهی خود را ثابت نگه دارند.

 ولی چنین چیزی اتفاق نمی افتد.

  تحقیقات فدرال رزرو نشان می دهد ادامه ثبات قیمت واردات کالاهای چینی به معنی پرداخت این عوارض توسط شرکت ها و مصرف کنندگان آمریکایی است.

 محققان هنوز تخمین نزده اند که چگونه این هزینه ها بین سوددهی پایینتر برای شرکت‌های آمریکایی یا قیمت‌های بالاتر برای مصرف کننده تقسیم شده است.

ولی این تحقیق نشان می دهد که چین هم تاثیر عوارض بالاتر را حس کرده است.

سهم چین ازواردات ماشین آلات و تجهیزات الکتریکی آمریکااز 2017، دو درصد کاهش یافته و سهم آن از واردات محصولات الکترونیکی آمریکا 6 درصد پایین آمده است.

این سهم از بازار تا حد زیادی به اروپا و ژاپن برای ماشین آلات و به مالزی، کره جنوبی، تایوان و ویتنام برای کالاهای الکترونیکی و تجهیزات الکتریکی منتقل شده است.

 

تیتر یک
  • منحنی نرخ بازدهی در۲۲ خرداد ۱۴۰۰منتشر شد+نمودار

    اقتصادنیوز: امروز ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ با وجود اینکه شاهد رشد ۴۰ درصدی معاملات اوراق بدهی دولت بودیم، اما ارز معاملات بار…

از دست ندهید
بلیط هواپیما