کدخبر: ۳۱۳۷۹۹ لینک کوتاه

کرستان عراق از سال آینده میلادی در روز ۲۵۰ هزار بشکه نفت خام به بغداد می دهد

اقتصاد نیوز: دولت کردستان عراق توافق کرد از آغاز سال ۲۰۲۰، دویست و پنجاه هزار بشکه در روز نفت خام به بغداد بدهد و در عوض سهم بیشتری از بودجه فدرال عراق را دریافت کند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم؛ دولت مرکزی عراق اعلام کرد به توافقی با اقلیم کردستان در مورد تقسیم تولید نفت استان شمالی عراق رسیده است.

 دولت کردستان توافق کرده  از آغاز سال 2020، دویست و پنجاه هزار بشکه در روز نفت خام به بغداد بدهد و در عوض سهم بیشتری از بودجه فدرال عراق را دریافت کند.

 طبق گفته مقامات دولت عراق، این قرارداد تقسیم نفت بخشی از قرارداد بزرگتری بین بغداد و اربیل است که در بحبوحه افزایش اعتراضات در برخی بخش‌های عراق، ماه‌هاست در حال مذاکره هستند. علیرغم این اعتراضات هر دو طرف پیشرفت هایی داشته اند. هنوز موضوعاتی مانده که باید بر سر آنها توافق شود، موضوعاتی مثل تقسیم درآمد، همکاری نظامی و شاید مهمترین مسئله که همان قلمرو است.

 برخی از بزرگترین میادین نفتی عراق در کردستان و در اطراف شهر کرکوک قرار دارند. این میادین به همراه خود شهر کرکوک تا پاییز 2017  تحت کنترل دولت کردستان قرار داشتند، در حالی که رسماً بخشی از منطقه کردستان نبودند. ولی پس از رفراندوم نافرجام استقلال که باعث عکس العمل شدید بغداد شد، مقامات مرکزی عراق دوباره کنترل این میادین نفتی را به دست گرفتند. این میادین بخش قابل توجهی از کل نفت عراق را در بر می گیرند.

 قبلاً حدود 300 هزار بشکه نفت خام در روز از این میادین پمپ از استان کرکوک به بندر سیهان ترکیه صادر می شد. پس از برگزاری رفراندوم در این منطقه نیمه مستقل که بغداد آن را به رسمیت نمی‌شناخت، دولت فدرال عراق کنترل میادین نفتی کرکوک را در 2017 از نیروهای کرد گرفت و این صادرات متوقف شد.

روابط دو جانبه تا زمان انتخابات عراق و به قدرت رسیدن نخست وزیر عادل عبدالمهدی، پر تنش بود. دولت کردستان عبدالمهدی را نسبت به نخست وزیر قبلی بیشتر موافق با منافع خود می بیند.

به گفته یکی از منابع، این قرارداد به این دلیل بسته شد که کردها عبدالمهدی را  فردی قابل اطمینان می‌دانند. به نظر می رسد عجله بیشتری از طرف کردها برای بستن قرارداد وجود داشته باشد چون از زمان آغاز اعتراضات که تا به حال جان بیش از300 نفر را گرفته، تقاضا برای برکناری این نخست‌وزیر افزایش یافته است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند