کدخبر: ۳۲۰۷۴۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

برسی بازار کار در آمریکا / رسیدن نرخ بیکاری آمریکا به کمترین سطح نیم قرن اخیر

اقتصاد نیوز: با وجود رسیدن نرخ بیکاری آمریکا به کمترین سطح نیم قرن اخیر، شتاب اشتغال زایی به نحو محسوسی کم شده است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، بررسی داده های منتشر شده توسط وزارت کار آمریکا نشان می دهد که اقتصاد این کشور در مجموع سال ۲۰۱۹ توانست ۲.۱ میلیون فرصت شغلی ایجاد کند که ضعیف ترین سطح ثبت شده از سال ۲۰۱۱ تاکنون بوده است. به طور متوسط اقتصاد آمریکا در هر ماه ۱۷۵ هزار فرصت شغلی ایجاد کرده که بسیار کمتر از متوسط ۲۲۵ هزار فرصت شغلی ایجاد شده ماهانه در سال ۲۰۱۸ است.

در ماه دسامبر تنها ۱۴۵ هزار فرصت شغلی ایجاد شد که این مساله زنگ خطر را برای دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که حساب ویژه‌ای بر روی اقتصاد برای غلبه بر رقبای دموکراتش در انتخابات ریاست جمهوری سال‌آینده باز کرده، به صدا در آورده است. نرخ بیکاری آمریکا اکنون به ۳.۵ درصد رسیده که کمترین سطح ثبت شده در طول نیم قرن اخیر بوده است.

اگرچه به مانند ماه های گذشته در ماه دسامبر نیز بخش تولید بیشترین ریزش در فرصت های شغلی را داشت اما اشتغال زایی در مشاغل مربوط به گروه های: خرده‌فروشی، هتلداری، رستوران، ساخت و ساز، آموزش و مراقبت های درمانی نیز با کاهش مواجه شده است. از سوی دیگر میزان افزایش دستمزدها نیز روندی نا امید کننده داشته است به طوری که تا به طور متوسط حداقل سطح دستمزد کارکنان آمریکایی در سال ۲۰۱۹ تنها ۲.۹ درصد افزایش داشته است.

تحلیل‌گران موسسه " آکسفورد اکونومیکس" در گزارشی نوشتند: نرخ مشارکت در بازار کار سریع تر از نرخ اشتغال زایی رشد داشته است و با توجه به وجود ریسک های متعدد بر سر راه اقتصاد در سال ۲۰۲۰، احتمال افزایش نرخ بیکاری وجود دارد.

در سال ۲۰۱۹ میزان فرصت های شغلی ایجاد شده در بخش حمل و نقل با یک تغییر محسوس از ۲۱۶ هزار فرصت شغلی در سال ۲۰۱۸ به تنها ۵۷ هزار فرصت شغلی کاهش یافت.

متوسط نرخ بیکاری آمریکا در بازه زمانی ۱۹۴۸ تا ۲۰۱۹ معادل ۵.۷۳ درصد بوده که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به نوامبر ۱۹۸۲ با ۱۰.۸ درصد و کمترین نرخ ثبت شده نیز مربوط به می ۱۹۵۳ با ۲.۵ درصد بوه است.


 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند