کدخبر: ۳۲۳۰۱۵ لینک کوتاه

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ صعود دلار و سکه به بالای مرزهای مقاومتی

اقتصادنیوز؛ امروز دوشنبه ۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ نرخ‌ها در بازار طلا و ارز تهران ثبات نسبی روزهای اخیر را تکرار نکرد و با حرکت روی مدار صعودی سطوح مقاومتی را پشت سر گذاشتند. امروز دلار آمریکا در محدوده ۱۳۶۱۰ تا ۱۳۷۳۰ تومان جابه‌جا شد و شاخص ارزی نهایتاً روی رقم ۱۳۷۰۰ تومانی به کار خود پایان داد. سکه طرح جدید با توجه به افزایش بهای اونس طلای جهانی گام‌های افزایشی را پیمود و مرز مهم و حساس ۵ میلیون تومانی را پشت سر گذاشت. همچنین مثقال طلای آبشده بالاخره با عبور از مرز روانی ۲.۲ میلیون تومانی منجر شد تا گرم طلا بالای ۵۰۰ هزار تومان معامله شود.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در سومین روز هفته، سکه طرح جدید از مرز 5 میلیون تومانی عبور کرد تا رکورد جدیدی در بازار فلزهای گران بها به ثبت برسد. روز دوشنبه، سکه 60 هزار تومان افزایش قیمت را به ثبت برساند و به بهای 5 میلیون و 10 هزار تومان رسید. آخرین بار فلز گران بهای داخلی در تاریخ 18 دی ماه بالا مرز 5 میلیون تومانی نوسان کرده بود.

دو سیگنال محرک سکه

به گفته فعالان، سکه امروز به طور مستقیم از دو کانال تحریک شد و حرکت به سوی قیمت های بالاتر را آغاز کرد. اولین عامل افزایشی در بازار سکه، رشد ابتدای روز طلا در بازارهای جهانی بود. امروز طلای جهانی در نزدیکی محدوده هزار و 580 دلار، معاملات خود را آغاز کرد و در مقطعی حتی تا نقطه هزار و 585 دلار نیز رشد کرد. نوسان طلا در محدوده هزار و 580 دلاری کرد که فاصله ای تقریبا ده دلاری با قیمت بسته شده هفته گذشته داشت.

در کنار عامل خارجی اونس، سکه از کانال بازار داخلی و افزایش قیمت دلار نیز تاثیر پذیرفت. در سومین روز هفته، سرعت رشد قیمت دلار کمی بیشتر شد و این ارز از محدوده 13 هزار و 600 تومانی با قدرت عبور کرد. گفته می شد که حدود ساعت 4 بعدازظهر،  دلار در میان معامله گران بازار آزاد، با قیمت 13 هزار و 580 تومان معامله می شد که 140 تومان بالاتر از روز یک شنبه بود. دلار در روزهای اخیر درست است که بعضا افزایش قیمت را تجربه کرده بود، ولی نتوانسته بود نوسانات خود را سه رقمی کند. آخرین بار در تاریخ 14 دی ماه دلار رشد بیشتری را در مقایسه با روز دوشنبه انجام داده بود. در آن مقطع زمانی بازار شاهد رشد 300 تومانی بود و دلار از قیمت 13 هزار و 550 تومان به 13 هزار و 850 تومان رسید. هم چنین از تاریخ 18 دی ماه، دلار همواره زیر محدوده 13 هزار و 600 تومانی نوسان کرده بود؛ در نتیجه رشد روز دوشنبه تا حدی انتظارات معامله گران فنی را در بازار ارز افزایشی تر کرد.

در روزهای اخیر،‌ قیمت دلار در سطح 13 هزار و 500 تومانی گرفتار شده بود و دامنه نوسانات نیز زیر 100 تومان بود. باید دید افزایش روز دوشنبه، آغازی بر تند شدن روند افزایشی دلار بوده است یا فرصتی برای نوسان گیران که دلار خود را در قیمت های بالا به فروش برسانند و آماده خرید در قیمت های پایین تر شوند. به نظر می رسد، کسانی که دلیل افزایش قیمت روز دوشنبه دلار را درست حدس بزنند،‌ از روند روزهای آتی بازار نیز ضرر نخواهند کرد. کسانی که تصور می کنند،‌ دلار به واسطه رشد عوامل بنیادی مانند افزایش قیمت حواله درهم، به سوی قیمت های بالاتر حرکت کرد، اعتقاد داشتند شاخص ارزی به افزایش قیمت خود ادامه خواهد داد. در مقابل کسانی که افزایش قیمت دلار را وابسته به جوسازی پیرامون اخبار سیاسی می دانستند، باور داشتند که رشد قیمت پایدار نخواهد بود.

سیگنال‌های سیاسی موثر بر روند بازار

برخی از معامله گران باور داشتند، بازار در واکنش به برخی اخبار سیاسی در روز دوشنبه روند افزایشی به خود گرفت. یکی از خبرهایی که فعالان باور داشتند، با جوسازی نوسان گیران مواجه شد، اعلام موضع دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد لوایحی بود که به نظر می رسد تصویب آنها از الزامات پیوستن به FATF   بود. محسن رضایی گفت، زمان بررسی لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام سپری شده لذا نظر شورای نگهبان درباره لوایح، مُحَکَم است. برخی نوسان گیران سعی کردند با برجسته کردن این خبر دو تصور را در بازار تقویت کنند. اولین تصوری که معامله گران افزایشی سعی می کردند بر روی آن مانور کنند، این بود که با تصویب نشدن این لوایح، FATF، ایران را در لیست سیاه قرار خواهد داد. تصور دومی که در بازار توسط آن ها برجسته می شد، ‌این بود که با رفتن ایران به لیست FATF تبادلات مالی با دشوارهایی بیشتری مواجه خواهد شد و تحت تاثیر آن قیمت دلار نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

عده ای نیز باور داشتند، حمله به سفارت آمریکا در بغداد، برخی از معامله گران بازار داخلی را نسبت به افزایش تنش های احتمالی در خاورمیانه افزایش داد و همین موضوع زمینه ساز افزایش خریدها شد. گزارش ها حاکی از آن بود که دست کم سه راکت به محوطه سفارت آمریکا در بغداد اصابت کرد. هیچ گروهی مسوولیت این حمله را قبول نکرد ولی، نگرانی از افزایش تنش ها را در خاورمیانه را بالا برد.

با این حال، برخی از فعالان باور داشتند هیچ کدام از عوامل و اخبار سیاسی،‌ نقشی در افزایش قیمت دلار نداشتند. از نظر این گروه، آنچه بیشتر موجب افزایش قیمت دلار شد، رشد نرخ حواله درهم بود. امروز نرخ حواله درهم تا نقطه هزار و 715 تومانی بالا رفت و همین موضوع، انتظارات معامله گران در بازار داخلی را تحت تاثیر قرار داد. نرخ حواله درهم و دلار با یکدیگر نسبت مستقیم دارند و به طور سنتی افزایش یکی منجر به رشد دیگری می شود. افزون بر این، به گفته فعالان بالای سطح 13 هزار و 500 تومانی، انتظارات معامله گران فنی برای افزایش قیمت را نیز بالا برده بود.

4 دلیل سبقت سکه از دلار

قیمت دلار در مقایسه با انتهای هفته گذشته 150 تومان افزایش را به ثبت رسانده است؛ این در حالی است که سکه رشد بسیار بیشتری را تجربه کرده است. فلز گران بهای داخلی در این بازه زمانی،‌120 هزار تومان رشد تجربه کرده و با عبور از مرز 5 میلیون تومانی به بالاترین سطح قیمتی 17روز اخیر رسیده است.

فعالان بازارها ۴ دلیل مهم را برای سبقت سکه از دلار مطرح کرده بودند.؛ اولین دلیل که بر آن تاکید زیادی می‌شود، نفوذ بازارساز ارزی و مقابله فعالانه او با نوسان گیران است، حال آنکه در بازار سکه چنین امکانی از نگاه فعالان وجود ندارد. در واقع در بازار ارز، بانک مرکزی از طریق صرافی های منتخب سمت عرضه ارز را به خوبی تقویت می کند و از این طریق می تواند در برابر رفتارهای سفته بازانه واکنش مناسب از خود نشان دهد.

گروه دیگری معتقد بودند، نوسانات افزایشی طلای جهانی سرعت رشد قیمت سکه در بازار داخلی را بالا برده است. طلای جهانی در نزدیکی بالاترین قیمت 7 سال اخیر در حال نوسان است و در صورتی که به بالای مرز هزار و 600 دلاری برود، انتظارات معامله گران بازار داخلی را بیشتر تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 دسته سوم، به این نکته اشاره داشته اند که حساسیت کمتری نسبت به معاملات سکه وجود دارد و این موضوع موجب می‌شود که خریداران بزرگ به این فلز گرانبها نسبت به دلار تمایل بیشتری داشته باشند. آنها حتی عنوان می‌کنند، سکه به واسطه ارزش مصرفی طلای آن بعضا برای قاچاق به کشورهای همسایه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع به نظر می رسد تمایل معامله گران بزرگ به خرید سکه در مقایسه با دلار بیشتر شده است. البته به نظر می رسد بیشتر بازیگران بزرگ هم چنان تمایل بیشتری دارند که سرمایه خود را در بازار سهام قرار دهند.

در این میان، دسته چهارمی نیز در بازار حضور داشتند که معتقدند افزایش قیمت سکه طبیعی است و حتی با در نظر گرفتن حباب آن، این فلز گرانبها امکان رشد بیشتری را نیز داشته است. در واقع این گروه باور دارند، سکه ظرفیت درونی افزایش قیمت را به واسطه حباب خود دارد و هر زمان که کوچکترین تحریک قیمتی ایجاد می شود، نسبت به دلار از خود واکنش هیجانی بیشتری نشان می دهد.

 

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز یکشنبه قیمت دلار آزاد در بازار تهران بین 13610 و 13730 تومان نوسان داشت و ساعت 7 عصر بین 13680 و 13710 تومان ثبت شد. نرخ حواله درهم نیز در بازار دوبی امروز از 3700 به 3710 تومان رسید.

همچنین قیمت یورو نقدی در معاملات بازار آزاد 15100 تا 15250 تومان و پوند انگلیس نیز بین 17700 تا 17900 تومان قیمت خورد.

همچنین قیمت حدودی دلار کانادا 10150 تومان، دلار استرالیا 9400 تومان، فرانک سوییس 14150 تومان، یوان چین 2000 تومان و لیر ترکیه 2350 تومان بوده است.

امروز دوشنبه 7 بهمن‌ماه صرافی ملی نرخ رسمی فروش دلار و یورو را بدون و به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا:  13.150 تومان          قیمت فروش دلار آمریکا:  13,400 تومان

قیمت خرید یورو:  14.650 تومان                    قیمت فروش یورو:  14,900 تومان

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر دوشنبه سکه طرح جدید روی 5 میلیون و 10 هزار تومان به ثبت رسید و سکه طرح قدیم 4 میلیون 990 هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 570 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 550 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 930 هزار تومان به فروش می‌رسد.

بهای هر اونس طلا در بازار جهانی، امروز حدود 1580 دلار بود. در بازار داخلی نیز هر مثقال طلای آبشده نهایتاً با قیمت 2 میلیون و 206 هزار تومان ثبت شد که این رقم معادل هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود 509 هزار تومان است.

نرخ‌های امروز در بازار طلا و ارز تهران به شرح زیر است:

عنوان

قیمت امروز

بالاترین

پایین‌ترین

دلار آمریکا در بازار آزاد

13.730

13.610

دلار صرافی ملی

13.400

13.150

یورو صرافی ملی

14.900

14.650

نرخ حواله درهم امارات

3.710

3.690

سکه طرح جدید

5.030.000

4.960.000

سکه طرح قدیم

4.990.000

نیم‌سکه

2.570.000

ربع سکه

1.550.000

سکه گرمی

930.000

مثقال طلای آب‌شده

2.212.000

2.190.000

 

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
69 نفر این پست را پسندیده اند