کدخبر: ۳۲۴۴۰۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ مرزشکنی سکه و صعود دلار به سقف ۱۰روزه

اقتصادنیوز؛ امروز شنبه ۱۹ بهمن‌ماه ۱۳۹۸ بازار طلا و ارز تهران روی روند صعودی حرکت کرد و نرخ‌ها سطوح مقاومتی حساس را پشت سر گذاشتند. قیمت دلار خود را به بالای سطح مقاومتی ۱۳۷۰۰ تومانی رساند و قیمت سکه طرح جدید مرز حساس ۵میلیون تومانی را بار دیگر پشت سر گذاشت. هر مثقال طلای آبشده نیز امروز مرز روانی ۲.۲ میلیون تومانی را با قدرت شکست و تا رقم ۲ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان رشد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی یک بار دیگر از مرز 5 میلیونی عبور کرد و دلار توانست خود را به بالای محدوده 13 هزار و 700 تومانی برساند. روز شنبه، فلز ارزشمند داخلی 65 هزار تومان رشد را به ثبت رساند و به بهای 5 میلیون و 30 هزار تومان رسید.

این افزایش از آن جهت اهمیت داشت که سکه 5 روز متوالی زیر مرز یاد شده نوسان کرده بود و چنین تصوری را در میان برخی معامله گران ایجاد کرده بود که شکستن دوباره آن دشوار است. با این حال، روز شنبه، زمان مناسبی برای سکه بازان بود که از حرکت افزایشی دلار در خیابان فردوسی و بالا رفتن بهای طلای جهانی به سود خود استفاده کنند و یک بار دیگر مرز 5 میلیونی را آزمون کنند. سکه آخرین بار شنبه گذشته در کانال 5 میلیونی قرار داشت و بسیاری از معامله گران باور دارند،‌ زمانی که سکه بالای مرز یاد شده قرار می گیرد، ‌فروش های معامله گران فنی و افراد عادی بیشتر می شود.

دیدگاه معامله‌گران سکه

در مقابل گروهی دیگر از معامله گران باور دارند، افزایش سکه ادامه دار خواهد بود؛‌ این عده به عدم تمایل سکه برای افت بیشتر در روزهای گذشته اشاره می کنند و هم زمان باور دارند عوامل بنیادی مانند اونس طلا از رشد بیشتر سکه حمایت می کنند.

طلا در آخرین روز کاری بازارهای جهانی توانست روی عدد هزار و 570 دلار به کار خود پایان دهد. این قیمت کمی نسبت به روزهای قبل بالاتر بود و همین عامل موجب شد که انتظارات نسبت به ادامه رشد طلا بیشتر شود. البته در مجموع طلای جهانی در هفته گذشته بازدهی منفی را به ثبت رساند، ولی می توان گفت رشد روزهای آخر، معامله گران را نسبت به روند هفته جاری امیدوار کرد. گزارش هفتگی کیتکو از سرمایه گذاران خرد و کلان نیز انتظارات افزایشی بازار را تا حد زیادی تایید می کند.

بر اساس گزارش کیتکو 67 درصد سرمایه گذاران انتظار دارند که قیمت طلا در هفته جاری افزایش پیدا کند. با این وجود، برخی از معامله گران سکه نیز باور دارند، چنین احتمالی به هیچ وجه کافی نیست که انتظارات افزایشی را در بازار فلزات گران بهای داخلی فعال کند. به گفته آن ها، درست یک هفته پیش عنوان می شد که 82 درصد سرمایه گذاران انتظار رشد طلای جهانی را دارند، ولی در عمل اونس رشد خاصی را تجربه نکرد و در بازار داخلی نیز شاهد کاهش 3 درصدی بهای سکه بودیم.

به نظر می رسد این عده از معامله گران هم چنان نسبت به روند قیمتی سکه تردید دارند و معتقدند این فلز گران بها باید چند روز خود را بالای مرز 5 میلیونی تثبیت کند تا بتوان از نرخ های بالاتر سخن گفت. در مقابل افزایشی ها هم اعتقاد دارند، سکه کف خود را محکم کرده است و به دنبال حرکت به سوی قیمت های بالاتر است.

شروع افزایشی در بازار ارز

 هر دو گروه افزایشی و کاهشی در بازار سکه باور دارند که روند قیمت دلار در روزهای آینده اهمیت زیادی بر انتظارات معامله گران سکه خواهد داشت.

امروز حداقل روند بازارارز به سود معامله گران افزایشی بازار سکه بود. در واقع، عامل دیگری که امروز زمینه ساز افزایش قیمت سکه شد،  رشد ارزش دلار در بازار داخلی بود. روز شنبه،‌ هر دلار آمریکا توانست 90تومان افزایش را تجربه کند و به بهای 13 هزار و 740 تومان برسد. دلار در بهمن ماه چنین در چنین سطح قیمتی به کار خود پایان نداده بود.

دیدگاه های متفاوتی در مورد افزایش قیمت شاخص ارزی وجود داشت. با این حال، بیشتر فعالان بر این باور بودند که صعود نرخ حواله درهم محرک انتظاری در افزایش خرید معامله گران بازار داخلی بوده است. امروز حواله درهم حدود 13 هزار و 740 تومان قیمت خورد که 20 تومان بیشتر از روز پنج شنبه بود.

در این میان، بر اساس گفته های برخی از بازیگران ارزی عامل دیگری که موجب شد قیمت ها افزایشی شوند، اختلال مقطعی در شبکه اینترنت بود؛ از نظر فعالان، اختلال در شبکه اینترنت جا به جایی های حواله ای را می تواند دچار مشکل کند و قیمت ها را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، بیشتر فعالان باور داشتند، زمانی می توان از تغییر مسیر بازار ارز و سکه سخن گفت که مرزهای جدیدی در بازارها شکسته شوند.

آن ها اعتقاد دارند در بازار ارز دو  نقطه 13 هزار و 800 و 14 هزار تومانی از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند. در بازار سکه نیز نقطه 5 میلیون و 200 هزار تومانی برای معامله گران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در واقع از نظر این گروه تا زمانی که مرز خاصی شکسته نشود، نمی توان از تغییر مسیر روند بازارها سخن گفت.

بازگشت تقاضا به بازار؟

در حالی که برخی از معامله گران باور داشتند عوامل مقطعی و روزمره زمینه ساز رشد قیمت دلار شدند، گروهی دیگر از فعالان باور داشتند، بازار وارد مسیر تازه ی افزایشی شده است. البته افراد زیادی دیدگاه این گروه را جدی نگرفتند و اعتقاد داشتند که آن ها در پی ایجاد جو نوسانی در بازار هستند. گروهی که تاکید داشتند بازار وارد مسیر افرایشی شده است، دو دلیل را برای ادعای خود مطرح میکردند.

اولین دلیل آن ها این بود که با نزدیک شدن به پایان دهه فجر به طور سنتی تقاضایی که از بازار خارج شده بود، به آرامی به بازار بازمی گردد. قبلا  نیز برخی از بازیگران بازار ادعا کرده بودند که با آغاز دهه فجر به طور سنتی تقاضا در بازار تا حدی افت می کند و علت آن را نیز به تصوری نسبت می دادند که در میان معامله گران سنتی وجود نداشت. آن ها باور داشتند، بازارساز در این مقطع زمانی معمولا عرضه خود را افزایش می دهد.

البته بسیاری از فعالان نیز باور داشتند، چنین دیدگاهی تایید شده نیست و بیشتر حاصل شایعاتی است که در بازار پیچیده می شود. از نظر آن ها علت افزایش عرضه در این مقاطع زمانی افزایش فروش ارز توسط شرکت های تجاری است.

گروه دیگری از فعالان باور داشتند پایان تعطیلات چینی نیز می تواند سیگنال افزایشی به معامله گران ارزی داشته باشد. با این حال،‌می توان گفت در مورد دلیل افزایش قیمت دلار در روز گذشته توافق خاصی میان معامله گران وجود نداشت. هر چندکه بیشتر آن ها هم عقیده بودند که تا زمانی که دلار از مرزهای حساسی عبور نکند،‌ باید با احتیاط موقعیت فروش و خرید گرفت.

امید طلا به کرونا؟

بازار سهام در هفته گذشته صعودهای متعددی را تجربه کرد و طلا با کاسته شدن از نگرانیهای سرمایه گذاران نسبت به صدمات اپیدمی کرونا بر اقتصاد جهانی، کاهش پیدا کرد. با این حال این بحران هنوز رفع نشده است و همین عامل می تواند زمینه ساز رشد طلای جهانی شود. به گزارش ایسنا،‌ اوله هانسن، مدیر استراتژی کالا در شرکت ساکسو بانک گفت: تاثیر این ویروس را نمی‌توان نادیده گرفت. وی که به افزایش قیمت طلا خوش بین بود، گفت: تاثیر کامل هر گونه کندی اقتصادی در چین و خارج از آن هنوز به طور کامل در بازارها به حساب نیامده است. در مقابل برخی باور دارند، این ویروس می تواند موجب کاهش تقاضای طلا در خود چین شود و از این طریق به عنوان یک متغیرکاهشی عمل کند.

آخرین قیمت دلار و ارزهای رایج

امروز سنبه 19 بهمن‌ماه قیمت دلار آزاد در بازار تهران بین 13650 13790 تومان نوسان داشت و ساعت 7 عصر بین 13740و 13770 تومان ثبت شد. نرخ حواله درهم نیز در بازار دوبی از 3720 تومان امروز به 3745 تومان افزایش یافت.

همچنین قیمت یورو نقدی در معاملات بازار آزاد 15100 تا 15200 تومان و پوند انگلیس نیز بین 17700 تا 17900 تومان قیمت خورد.

همچنین قیمت حدودی دلار کانادا 10550 تومان، دلار استرالیا 9220 تومان، فرانک سوییس 14280 تومان، یوان چین 1985 تومان و لیر ترکیه 2340 تومان بوده است.

امروز شنبه 19بهمن‌ماه صرافی ملی نرخ رسمی خرید دلار و یورو را 50 تومان افزایش و سپس به همین میزانکاهش داد و نهایتاً بدون تغییر و به شرح زیر اعلام کرد:

قیمت خرید دلار آمریکا:  13.200 تومان          قیمت فروش دلار آمریکا:  13,500 تومان

قیمت خرید یورو:  14.700 تومان                    قیمت فروش یورو:  15,000 تومان

آخرین قیمت طلا و سکه

عصر شنبه سکه طرح جدید روی 5 میلیون و 30 هزار تومان به ثبت رسید و سکه طرح قدیم 5 میلیون 10 هزار تومان قیمت خورد. قیمت نیم‌سکه 2 میلیون و 570 هزار تومان و ربع‌سکه یک میلیون و 550 هزار تومان شد. سکه گرمی هم با قیمت 930 هزار تومان به فروش می‌رسد.

بهای هر اونس طلا در بازار جهانی، امروز تا حدود 1570 دلار پیشروی کرد. در بازار داخلی نیز هر مثقال طلای آبشده نهایتاً با قیمت 2 میلیون و 220 هزار تومان ثبت شد که این رقم معادل هر گرم طلای ۱۸ عیار حدود 512 هزار تومان است.

 

این مطلب برایم مفید است
73 نفر این پست را پسندیده اند