کدخبر: ۳۲۸۲۳۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

کدام خودروها مشمول مالیات جدید می‌شوند؟

مطابق لایحه بودجه سال ۹۹، انواع خودروهای سواری و وانت دو کابین موجود در کشور دارای شماره انتظاری شخصی به ارزش ۷۰۰ میلیون تومان و بیشتر مشمول مالیات بر دارایی سالیانه شدند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، این مالیات بر اساس ارزش روز خودرو با نرخ دو دهم درصد محاسبه می‌شود.بر اساس پیش بینی های صورت گرفته خودروهای بالاتر از 700 میلیون تومان در سال تملک از پرداخت این مالیات معاف هستند. در عین حال خودروهای تولیدشده و مونتاژ داخل، پیش از فروش توسط کارخانجات سازنده و مونتاژکننده و خودروهای واردشده، پیش از فروش توسط نمایندگان رسمی از پرداخت این مالیات معاف هستند.

پیش بینی شده است نیروی انتظامی طلاعات مورد نیاز سازمان مالیاتی کشور در حوزه اماکن و خودرو را در اختیار این سازمان قرار دهد. سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است نسبت به تعیین دارایی‌های مشمول و ارزش آنها حداکثر تا پایان خردادماه سال 1399 اقدام کند و مراتب را به نحو مقتضی به اطلاع اشخاص مشمول برساند.

در عین حال خودروهای متعلق به اشخاص موضوع ماده 2 قانون مالیات های مستقیم با اصلاحات و الحاقات بعدی نیز معاف شده‌اند.

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی مکلفند مالیات سالانه مربوط به هر یک از خودروهای مشمول تحت تملک خود و افراد تحت تکفل را حداکثر تا پایان بهمن ماه سال 1399 پرداخت نمایند. تعویض پلاک خودروها و ثبت نقل و انتقال املاکی که به موجب این بند برای آنها مالیات وضع گردیده است، قبل از پرداخت بدهی مالیاتی مورد انتقال شامل مالیات بر دارایی، نقل و انتقال قطعی و اجاره ممنوع است. متخلف از حکم این جزء در پرداخت مالیات متعلقه مسؤولیت تضامنی دارد.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند