کدخبر: ۳۲۸۶۲۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آزادسازی واردات خودرو و مالیات خانه‌های خالی

اقتصادنیوز: در سال ۱۳۹۹ واردات خودروهای سبک و سنگین (با اولویت خودروهای ترکیبی (هیبریدی)) و ماشین‌آلات معدنی و راهسازی با ارز منشا خارجی طبق قوانین و مقررات مجاز است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اعتماد نوشت: «متن بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور که در کمیسیون تلفیق مجلس با حکم حکومتی رهبری تصویب و برای تایید شورای نگهبان ارسال شده، منتشر شد. با توجه به این که لایحه بودجه سال آینده بدون بررسی در صحن علنی یک‌راست به شورای نگهبان رفته است، ‌در صورت تصویب این لایحه در شورا، باید متن کنونی را به عنوان مهم‌ترین سند مالی سال آخر دولت روحانی دانست. اما در این سند چه خبر است و قرار است چه احکامی اجرا شود؟ بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور از حیث منابع و مصارف بیش از ۲۰۱۷ هزار میلیارد تومان بوده که سهم بودجه عمومی دولت ۶۴۰٫۷ هزار میلیارد تومان و سهم بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت بیش از ۱۴۳۵٫۹ هزار میلیارد تومان است.

انتشار ۲ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت

بودجه سال آینده به دولت اجازه داده دو هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت منتشر کند تا در جهت احداث، تکمیل و تجهیز فضاهای آموزشی، پرورشی و ورزشی وزارت آموزش و پرورش (سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور) به مصرف برسد.

واردات خودرو آزاد می‌شود

در سال ۱۳۹۹ واردات خودروهای سبک و سنگین (با اولویت خودروهای ترکیبی (هیبریدی)) و ماشین‌آلات معدنی و راهسازی با ارز منشا خارجی طبق قوانین و مقررات مجاز است.

دریافت مالیات از خانه‌های خالی

نمایندگان عضو کمیسیون تلفیق مجلس در بودجه سال آینده این موضوع را تصویب کردند که سازمان امور مالیاتی کشور با همکاری شهرداری‌های سراسر کشور واحدهای مسکونی خالی از سکنه واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یک‌صد هزار نفر جمعیت در سال‌های ۱۳۹۷، ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ را شناسایی و مالیات متعلقه (۵۴ مکرر) قانون مالیات‌های مستقیم با اصلاحات و الحاقات بعدی را از مالکان آنها دریافت کند.

افزایش مالیات گمرکی وسایل آرایشی و سیگار

در سال ۱۳۹۹ به عوارض گمرکی و سود بازرگانی واردات لوازم آرایشی مجموعا ۱۵درصد اضافه و به‌ازای هر نخ سیگار وارداتی ۱۰ ریال اخذ و منابع حاصله از آن به هیات امنای صرفه‌جویی ارزی در معالجه بیماران اختصاص می‌یابد.

افزایش جرایم رانندگی

در سال ۱۳۹۹ تعرفه جرایم رانندگی ۲درصد (۲%) افزایش می‌یابد و مبالغ حاصله به حساب درآمدی خزانه‌داری کل کشور واریز می‌شود.

گرفتن هزینه پیامک اعلام جرایم رانندگی از مالکان خودرو

در اجرای ماده (۸) قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی با اصلاحات و الحاقات بعدی، تخلفات و جریمه‌های رانندگی بر اساس اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی از طریق پیامک به مالکان خودروها اعلام می‌شود. اپراتورهای تلفن همراه موظفند هزینه پیامک‌ها را در قبوض تلفن همراه مالکان وسیله نقلیه درج و مبالغ مربوطه را از آنها دریافت کنند.

فروش ۴۰ هزار میلیارد تومان اموال مازاد دولت

به وزارت امور اقتصادی و دارایی اجازه داده می‌شود تا سقف ۴۰ هزار میلیارد تومان از اموال و دارایی‌های منقول و غیرمنقول مازاد دولت به استثنای انفال را بدون رعایت تشریفات مربوط به تصویب هیات وزیران با رعایت قوانین و مقررات از طریق مزایده عمومی در سامانه تدارکات الکترونیک دولت با رعایت قانون تجارت با اصلاحات و الحاقات بعدی و نیز مقررات تعیین شده در قانون برگزاری مناقصات به نحوی که با مزایده منطبق باشد به فروش برساند.

حذف ۳ دهک از یارانه‌بگیران

مطابق بودجه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال آینده موظف است با استفاده از کلیه بانک‌های اطلاعاتی در اختیار و بر اساس معیارها و ضوابطی که توسط این وزارتخانه تعیین می‌گردد نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه‌بگیران، با ارایه دلیل و مدرک به افراد، اقدام کند. همچنین سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها مکلف است امکان ثبت‌نام برای افرادی که موفق به ثبت‌نام برای بهره‌مندی از یارانه نشده‌اند را فراهم کند.

افزایش قیمت پیامک

اپراتورهای ارایه‌دهنده خدمات مخابراتی، علاوه بر قیمت هر پیامک مبلغ یک تومان (۱۰ ریال) از استفاده‌کنندگان خدمات مزبور دریافت و به حساب درآمد عمومی خزانه‌داری کل کشور واریز کنند. درآمد حاصله متناسب با وصول تا سقف ۱۰۰ میلیارد تومان جهت اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان و ساماندهی کودکان کار و خیابانی دراختیار سازمان بهزیستی قرار می‌گیرد.

پرداخت وام ازدواج ۵۰ میلیونی

به منظور حمایت از ازدواج جوانان، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است از محل پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه نظام بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد ازدواج آنها بعد از مورخ ۱۳۹۶/۱/۱ بوده و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند با اولویت نخست پرداخت کند. تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۹ معادل ۵۰ میلیون تومان با دوره بازپرداخت هفت ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است.

این مطلب برایم مفید است
26 نفر این پست را پسندیده اند