جزئیات تحقق درآمدهای مالیاتی در سال ۹۸

کدخبر: 333243
اقتصادنیوز: رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با بیان اینکه وصول درآمدهای مالیاتی با اهدافی همچون حمایت از تولیدکننده واقعی و سالم، پیشگیری و مقابله با فرار مالیاتی و مبارزه با فساد اداری صورت می‌گیرد، گفت: در حال حاضر نقشه راه هوشمندسازی نظام مالیاتی توسط معاونت حقوقی و فنی مالیاتی این سازمان تدوین شده که در گام‌های بعدی، به عنوان مبنای توسعه و تحولات بنیادین این مجموعه قرار خواهد گرفت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، امید علی پارسا در ستاد درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور که با حضور فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی و هیات همراه و معاونین و مدیران کل ستاد سازمان امور مالیاتی برگزار شد، و همچنین مدیران کل شهر و استان تهران و مدیران کل امور مالیاتی استان‌ها نیز به صورت ویدئو کنفرانس در این جلسه شرکت کردند، با اشاره به تحقق ۱۰۲ درصدی درآمدهای مالیاتی در سال ۱۳۹۸ و رشد ۳۳ درصدی وصولی‌ها نسبت به سال ماقبل آن گفت: با تلاش همکاران این مجموعه و با حمیت و کار جهادی، این سازمان موفق شد یک کارنامه درخشان از خود به جای گذاشته و برای نخستین بار، درآمدهای مالیاتی بیش از ۱۰۰ درصد تحقق پیدا کرد. 

وی از این حرکت ارزشمند به عنوان یک رکورد تاریخی یاد کرد و گفت: مجموعه اقدامات این سازمان در حوزه مدرن سازی نظام مالیاتی و در کنار آن، تلاش و حمیت همکاران این مجموعه، در نهایت منجر به تحقق این رویداد کم سابقه شد. 

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه وصول با اصول، مهمترین سیاست این سازمان به شمار می‌رود، گفت: ریزداده‌های واقعی مودیان مالیاتی، نظام مالیاتی را در وصول عادلانه و اصولی مالیات یاری می‌رساند. 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با ذکر این مطلب که نوسازی تشکیلات سازمان امور مالیاتی کشور در سال گذشته نیز از دیگر اقدامات مهم این سازمان در متحول سازی نظام مالیاتی است، گفت: در حال حاضر نقشه راه هوشمندسازی نظام مالیاتی توسط معاونت حقوقی و فنی مالیاتی این سازمان تدوین یافته که در گام‌های بعدی، به عنوان مبنای توسعه و تحولات بنیادین این مجموعه قرار خواهد گرفت. 

وی در ادامه به تلاش این سازمان برای ایجاد بسترهای قانونی مورد نیاز برای تحول آفرینی در نظام مالیاتی اشاره کرد و افزود: تدوین لوایح اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده و پایانه‌های فروشگاهی از مهم‌ترین این اقدامات در سال گذشته به شمار می‌رود که هم اکنون در حال اجراست. 

پارسا، با تشریح چشم انداز آتی نظام مالیاتی مدرن خاطرنشان کرد: با اصلاحات بنیادین در نظام مالیاتی به دنبال افزایش کارآیی سازمان و ارتقای عدالت مالیاتی و به تبع آن تحقق توسعه و عدالت اجتماعی هستیم. 

وی با تاکید بر اینکه در نظام مالیاتی، وصول درآمد تنها هدف و دغدغه مسئولان و مدیران نیست، گفت: هدف وصول درآمدهای مالیاتی باید با رعایت سه اصل حمایت از تولیدکننده واقعی و سالم، پیشگیری و مقابله با فرار مالیاتی و مبارزه با فساد اداری صورت گیرد. 

رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور، با اشاره به تاکید وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر حرکت به سمت تحقق «مالیات هوشمند»، اظهار کرد: تلاش ما این است که نظام مالیاتی ما همانند نظام‌های مالیاتی در کشورهای پیشرو، مبتنی بر ریزداده‌ها و اطلاعات متقن و واقعی باشد و این همان مالیات هوشمندی است که برای تحقق آن تلاش می‌کنیم. 

طبق اعلام سازمان امور مالیاتی، این مقام مسئول با تاکید بر اینکه نظام مالیاتی به میزان سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی، در مالیات ستانی با مردم شریک است، گفت: در این فرایند شراکت گونه، اگر وضعیتی مثل شیوع ویروس کرونا، اقتصاد کشور و معیشت مردم را خدشه دار سازد، نظام مالیاتی می‌باید در چنین شرایطی از شریک خود حمایت کند. 

وی در پایان سخنان خود، تاکید کرد: امسال نظام مالیاتی کشور شرایط سخت و مسئولیت‌های سنگینی را بر دوش دارد که امید است با تلاش و حمیت و اراده همکاران این مجموعه، اهداف ترسیم شده تحقق یابند. 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما