کدخبر: ۳۴۰۳۳۰ لینک کوتاه

نقش سهام‌عدالت در افت دیروز شاخص بورس تهران

اقتصادنیوز: بورس تهران پس از رشد قابل‌توجه در نخستین روز هفته، معاملات یکشنبه را با افت شاخص کل به پایان رساند. به این ترتیب دیروز نماگر اصلی سهام با کاهش حدود ۳۱۰۰ واحدی مواجه و در میانه کانال ۹۷۰ هزار واحد متوقف شد.

شد ۱۴هزار واحدی شاخص سهام جای خود را به افت ۳هزار واحدی داد

به گزارش اقتصادنیوز افت ۳/ ۰ درصدی شاخص سهام در این روز درحالی رقم خورد که در ساعات ابتدایی بازار شاهد رشد حدود ۱۴هزار واحدی و رسیدن به سطح ۹۸۷هزار واحدی بود. در ادامه اما با تشدید فشار عرضه‌ها شاهد تغییر مسیر شاخص کل بودیم. چرخشی که از نگاه برخی متهم اصلی آن ضعف سامانه اصلی معاملات است. برخی دیگر اما معتقدند تکرار سندروم یکشنبه‌های بازار سهام، پس از یک روز صعودی شاخص سهام را به مسیر نزولی کشاند.

09-01

 

درخواست فروش سهام‌عدالت در بانک‌های عامل از روز شنبه آغاز شد. در این میان برخی به نقش این مهم در تشدید فشار فروش در کلیت بازار سهام سخن می‌گویند و برخی دیگر معتقدند با توجه به افزایش محسوس پول‌های ورودی به بازار سهام، سهام‌عدالت قابل فروش به راحتی در دل بازار هضم خواهد شد و نمی‌تواند اثر کاهنده بر بازار داشته باشد.

فرهنگ حسینی، کارشناس بازار سهام در این خصوص گفت: آزادسازی سهام‌عدالت از جنبه‌های مختلفی قابل بررسی است. یکی از مهم‌ترین جنبه‌ها، اثر عمق بازار و نقدشوندگی است. عرضه‌های سهام‌عدالت به افزایش عمق بازار، افزایش نقدشوندگی و حجم معاملات منجر می‌شود؛ موضوعی که توسعه فیزیکی بازار را به همراه خواهد داشت. او ادامه داد:‌ در سوی دیگر، افزایش عرضه‌ها منجر به فشار فروش و تعدیل قیمت‌ها می‌شود. اگر فروش‌ها با شدت صورت گیرد، می‌تواند منجر به کاهش قیمت شده و نگرانی از عرضه‌های سهام‌عدالت می‌تواند منجر به پیش‌دستی برخی معامله‌گران برای فروش شود تا در قیمت‌های پایین‌تر مجددا خرید کنند. حسینی تاکید کرد: تصمیم‌گیری درخصوص فروش و نگهداری بیش از همه تحت تاثیر روند بازار و نیاز نقدینگی افراد است. به هر حال آزادسازی سهام‌عدالت در مقطع مهمی رخ داد. مقطعی که کرونا بسیاری از مشاغل را تحت تاثیر قرار داد و آزادسازی امکان استفاده از ثروت و پس‌انداز برای این روزها فراهم کرده است. به‌نظر بخشی که نیاز به نقدینگی دارند، تحت فشار برای فروش و نقد کردن هستند و باید این امر به‌صورت گام به گام فراهم‌سازی شود. این کارشناس بازار سهام اضافه کرد: از سوی دیگر، افرادی که نیاز به نقدینگی ندارند، باید توجه داشته باشند که پرتفوی سهام‌عدالت از بهترین و بزرگ‌ترین و عمدتا سودآورترین شرکت‌ها است. شرکت‌هایی که روند سوددهی مناسبی دارند و عمدتا در زمره شرکت‌های دلار محور قرار می‌گیرند. این شرکت‌ها در مقابل نوسانات ارز ریسک فرد را پوشش می‌دهند و حتی بازده بیشتری نیز عاید سرمایه‌گذاران می‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند