کدخبر: ۳۴۲۸۲۵ لینک کوتاه

کاهش ده‌هامیلیون فوت مکعبی سوزاندن گازهای همراه نفت

اقتصادنیوز: مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران گفت: طرح جمع‌آوری گازهای همراه با سرمایه‌گذاری حدود ۱۲۵ میلیون یورو با هدف بهره‌برداری حداکثری از میدان‌های مشترک و جلوگیری از سوزاندن گازهای همراه به میزان ۸۲ میلیون فوت مکعب در روز به یک شرکت ایرانی واگذار شد.

به گزارش اقتصادنیوز شرکت نفت مناطق مرکزی، «رامین حاتمی» در رابطه با واگذاری این طرح اظهار داشت: طرح احداث ایستگاه تقویت فشار گاز دهلران به‌ عنوان آخرین حلقه از زنجیره تامین خوراک کارخانه گاز و گاز مایع (NGL۳۱۰۰) به‌ منظور جمع‌آوری و ارسال گازهای همراه نفت واحد بهره‌برداری دهلران و دانان اجرا می‌شود و به عبارتی یکی از منابع تأمین‌کننده عمده خوراک این کارخانه و صنایع پایین‌دستی آن خواهد بود.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران از سرمایه‌گذاری بالغ ‌بر ۱۲۵ میلیون یورویی برای اجرای این طرح در قالب پیمان‌های(EPCF) خبر داد و تصریح کرد: کلیه مراحل تأمین مالی، تهیه کالا، نصب و راه‌اندازی این طرح توسط یک شرکت ایرانی و در مدت ‌زمان ۲۳ ماه انجام می‌شود.

 حاتمی در خصوص اهداف کلان این طرح افزود: اجرای طرح مذکور با تمام محدودیت‌های ناشی از تحریم‌های خصمانه با تکیه ‌بر توان و ظرفیت‌های شرکت‌های داخلی در راستای تکمیل زنجیره ارزش و استفاده بهینه و صیانت از منابع در جهت تحقق جهش تولید، جلوگیری از سوختن گازهای مشعل و حفاظت از محیط‌زیست و همچنین اشتغال‌زایی در زمان اجرای طرح و ایجاد اشتغال پایدار پس از بهره‌برداری آن انجام می‌پذیرد.

وی افزود، از مهم‌ترین محصولات نهایی حاصل از اجرای این طرح (خروجی NGL۳۱۰۰) گاز سبک جهت تزریق در مخزن نفتی چشمه خوش و شبکه سراسری گاز کشور و نیز میعانات گازی ارزشمند جهت تأمین خوراک واحد پتروشیمی دهلران است.

رئیس هیات مدیره شرکت نفت مناطق مرکزی ایران، اجرای این طرح توسط شرکت‌های توانمند داخلی را از نقاط قوت آن اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه فرم قرارداد جدید در اجرای این طرح برای نخستین بار در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در حال انجام است، انتظار می‌رود روند اجرای پروژه با سرعت بیشتری دنبال شود و همین امر از اتلاف زمان و هزینه در انجام پروژه‌های بزرگ و ملی در این حجم جلوگیری خواهد کرد.

حاتمی در ادامه یادآور شد: با احداث این ایستگاه و خط لوله انتقال گاز، امکان ارسال گازهای تولیدی میدان آذر به میزان ۷۱ میلیون فوت مکعب در روز فراهم خواهد شد و در مجموع گازهای همراه تولیدی واحد بهره‌برداری دهلران، دانان و آذر بیش از نیمی از خوراک کارخانه (NGL۳۱۰۰) را تأمین می‌کند.

براساس این گزارش، محل احداث ایستگاه تقویت فشار گاز دهلران، حدود ۳۵ کیلومتری از جنوب شرق دهلران واقع‌ شده است. میدان نفتی دهلران در حوزه فعالیت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب از شرکت‌های تابعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و در غرب کشور و جزو میدان‌های مشترک با کشور عراق است و از اولویت‌های وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران در برداشت و بهره‌برداری حداکثری از میدان‌های مشترک به شمار می‌رود.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند