قرنطینه چند میلیون دلار به «نایکی» ضرر وارد کرده است

کدخبر: 345317
اقتصادنیوز: شیوع کرونا به شرکت نایک 790 میلیون دلار ضرر وارد کرده است، چرا که ویروس خریداران را در خانه نگه داشته است.

به گزارش اقتصادنیوز و به نقل از آسوشیتد پرس، به دلیلی تعطیلی فروشگاه های نایک در بیشتر نقاط جهان، این شرکت 790 میلیون دلار از دست داد. زیرا فروش آنلاین نتوانست از دست رفتن درآمدهای این شرکت را جبران کند.

بزرگترین شرکت تولیدکننده ورزشی اعلام کرد که در سه ماهه ی منتهی به 31 ماه مه، درآمد این شرکت 38 درصد کاهش یافته و به 6.31 میلیارد دلار رسیده است. این مقدار پایین تر از پیش بینی تحلیل گران وال استریت است. پیش از این انتظار می رفت درآمد نایک به 7.26 میلیارد دلار برسد. تحلیل گران پیش بینی می کردند که سود سهام نایک به ازای هر سهم 2 سنت رشد کند، اما ضرر سه ماهه ی شرکت معادل کاهش 51 سنت برای هر سهم بوده است. سهام نایک در بازار تقریبا 4 درصد کاهش یافته و به 97.50 دلار رسیده است.

بنابر اظهارات شرکت نایک، به دلیل همه گیری کرونا حدود 90 درصد از فروشگاه های این شرکت در آمریکای شمالی، اروپا و آمریکای لاتین تعطیل شده اند. فروش محصولات نایک در آمریکای شمالی و اروپا 46 درصد کاهش یافته است. فروش محصولات در چین به دلیل کاهش محدودیت های قرنطینه، تنها 3 درصد کاهش یافته است. اما به خاطر نوسانات ارزی، درآمد نایک در چین 1 درصد رشدپیدا کرده است.

این شرکت با مشکلاتی همچون کاهش فروش عمده و لغو سفارشات دست و پنجه نرم می کند، و در این دوره تحویل محصولات به فروشنگان عمده 50 درصد کاهش یافته است. با این حال نایک اعلام کرده است که در حال حاضر حدود 90 درصد از فروشگاه های این شرکت در سراسر جهان و همچنین تمام فروشگاه های چین دوباره فعال شده اند. نکته ی مثبت همه گیری کرونا برای نایک، افزایش فروش آنلاین بوده است. تحلیل گران معتقد هستند این نکته، نقطه ی روشنی برای بهبود نایک از این بحران است. این شرکت در سال های اخیر بر روی سیستم های فروش آنلاین سرمایه گذاری زیادی انجام داده است. بنابر اظهارات نایک فروش دیجیتال 75 درصد رشد کرده است و حدود 30 درصد از سود شرکت را به خود احتصاص می دهد. اما انتظار می رود فروش آنلاین در آینده ای نه چندان دور، در 50 درصد از درآمد شرکت سهم داشته باشد.

تیتر یک
  • تشدید جنگ سایه بین ایران و اسرائیل

    اقتصادنیوز؛ روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به ابعاد حادثه اخیر در تأسیسات هسته‌ای نطنز، و احتمالات و اظهارات مربوط به…

از دست ندهید
بلیط هواپیما