گزارش حراج اوراق بدهی دولتی نشان می‌دهد

سومین افزایش نرخ سود رخ داد

کدخبر: 346218
بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (10 تیرماه 1399) را اعلام کرد که بر این اساس نرخ سود اوراق با افزایش 2 درصدی در سررسید 2ساله همراه شده است. این سومین افزایش نرخ بهره در اقتصاد ایران پس از افزایش نرخ در عملیات بازار باز و افزایش نرخ سود بین بانکی محسوب می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی، متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

پیرو اطلاعیه روز چهار‌شنبه 4 تیر‌ماه 1399 در خصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می‌رساند، 8 بانک و 7 نهاد مالی غیربانکی سفارش‌های خود را در مجموع به ارزش 117.7 هزار میلیارد ریال در سامانه‌های بازار بین‌بانکی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش 34 هزار میلیارد ریال اوراق اراد36 با نرخ بازده تا سررسید 16.5 درصد و 29 هزار میلیارد ریال اوراق اراد34 با نرخ بازده تا سررسید 17.5 درصد (در مجموع 63 هزار میلیارد ریال) موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای مالی برنده در روز سه‌شنبه 10 تیر‌ماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شده است.

سود اوراق در حراج قبلی در محدوده 15/6 درصد قرار داشت، بر این اساس سود اوراق یکساله در حدود یک درصد و سود اوراق 2ساله در حدود 2 درصد افزایش یافت. اخیرا، نرخ سود در بازار بین بانکی نیز با افزایش 2 درصدی همراه شده بود. این اقدامات می‌تواند در راستای هدفگذاری تورمی بانک مرکزی باشد. بانک مرکزی نرخ تورم هدف را معادل 22 درصد قرار داده و بر این اساس، نرخ‌های بهره در حال نزدیک شدن به نرخ تورم هدف هستند. 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما