کدخبر: ۳۴۷۱۵۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دبیرکل کانون کارگزاران مطرح کرد

هشدار نسبت به پیامدهای حضور حداکثری مستقیم مردم در بورس تهران/فرش قرمزی که برای سهامداران پهن شده گریبان بورس را خواهد گرفت

اقتصادنیوز: دبیرکل کانون کارگزاران از احتمال خاموشی هسته معاملات بورس تهران در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به گفته مدیران کانون کارگزاران، سامانه فعلی دیگر جوابگوی حجم فزاینده تقاضا در بورس نیست. روش نامطلوب فعلی برای عرضه‌های اولیه، جذابیت‌های ناشی از اعمال دامنه نوسان برای سفته‌بازی و قوانین دست‌و‌پاگیر برای هدایت نقدینگی به سمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری از جمله دلایلی است که هسته معاملات را به سمت خاموشی سوق می‌دهد.

ریسک خاموشی «هسته معاملات»

«سیاست‌ها و مقرراتی که در بازار سرمایه شکل گرفته است هسته معاملات بورس تهران را به سمت خاموش شدن سوق می‌دهد.» در حالی دبیرکل کانون کارگزاران خبر احتمال خاموشی هسته معاملات را تایید کرد که علت اصلی این رخداد را مقررات و سیاست‌هایی می‌داند که سیستم معاملات را به سمت از کار افتادن هدایت کرده است. روح‌الله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران علت این اختلال‌ها را حضور حداکثری مردم برای سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس دانست و افزود: هیچ سیستم معاملاتی در هیچ جای دنیا توان این حجم از سهامداران را ندارد. او ادامه داد: در کشورهای دیگر ضریب نفوذ مردم در بورس‌ها بیش از ۷۰ درصد است اما این نکته را باید در نظر گرفت که حضور سرمایه‌گذاران از طریق غیرمستقیم به واسطه سبدها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری است.

دبیرکل کانون کارگزاران افزود: تشویق مسوولان برای ورود مردم به بورس از سویی و اشتیاق سهامداران برای مشارکت در عرضه‌های اولیه با تضمین سود ۱۰۰ درصدی از مهم‌ترین دلایل برای خاموش شدن هسته معاملات است، سیاست‌ها، رویه‌ها و مقرراتی که مدیران بورس باید با توجه به حجم استقبال از این بازار آن را تغییر دهند. میرصانعی عرضه‌های اولیه را از اصلی‌ترین دلایل اختلال مداوم سیستم معاملات دانست و افزود: زمانی که مدیران بورس سود از پیش تعیین شده بدون ریسک را در قالب عرضه‌های اولیه به مردم ارائه می‌دهند چه انتظاری می‌شود داشت که مردم از این سود استقبال نکنند. بازار سرمایه باید جایی برای کشف نرخ باشد و زمانی که بورس در روز عرضه اولیه سقف و کف قیمت را بسیار پایین‌تر از ارزش ذاتی سهام تعیین می‌کند سود تضمین شده و از پیش تعیین شده را در اختیار سرمایه‌گذار قرار داده است.

به گفته دبیرکل کانون کارگزاران فرش قرمزی که برای سهامداران پهن شده گریبان بورس را خواهد گرفت و خاموشی سامانه معاملات هشداری جدی است.

او دلیل دیگر خاموشی سیستم معاملات در آینده نزدیک را حضور مردم در صف خرید سهام دانست که بدون تحلیل و دانش پشت صف ایستاده‌اند. صف خریدی که علت اصلی آن محدودیت‌هایی چون دامنه نوسان و حجم مبنا است. میرصانعی، علت دیگر اختلال‌های پی در پی سیستم معاملات را عدم تسهیل در افزایش سقف صندوق‌های سرمایه‌گذاری دانست و افزود: روند مجوز افزایش سقف صندوق‌های سرمایه‌گذاری بسیار طولانی است و سازمان بورس باید روند مجوز افزایش سقف را تسهیل کند و به کمتر از یک روز برساند.

او در پایان گفت: مسوولان بورس باید مردم را به سمت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم هدایت کند تا فشار از روی سامانه برداشته شده و از نقطه خاموشی فاصله بگیرد.

«اختلال در سیستم معاملات بورس مشکلی است که سال‌ها گریبان سیستم معاملات بورس تهران را گرفته است. ورود سهامداران جدید به عرصه معاملات و افزایش کدهای معاملاتی از سویی و مستهلک شدن هسته معاملات و نیاز فوری آن به توسعه و اصلاح از سوی دیگر موجب شده تا سیستم فعلی معاملات پاسخگوی سرمایه‌گذاران نباشد و اختلال چندین و چند باره آن گویای این ادعاست. به اعتقاد کارشناسان این سیستم تا پیش از رونق بورس نیز پاسخگوی فعالان بازار نبود و حالا که تعداد سهامداران هر روز بیشتر می‌شود باید انتظار این را داشته باشیم که هسته معاملات دیگر کار نکند.

اتفاقی که باید از جانب مسوولان بورس و شرکت فناوری و اطلاعات پیش‌بینی و قبل از آن برای آن راهکاری در نظر گرفته شود.

تحریم‌های یکجانبه یکی از بزرگ‌ترین موانع برای اصلاح و توسعه سیستم فعلی معاملات است. اما فعالان بازار سرمایه بر این باورند همان‌طور که بورس ما بومی است، بهتر است سیستم معاملات هم بومی باشد و از ظرفیت‌های داخلی برای طراحی سیستم معاملات استفاده شود. گرچه فرآیند طراحی تا اجرای آن نیازمند زمان زیادی است و در این میان آزمون و خطاهای زیادی را باید تجربه کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
33 نفر این پست را پسندیده اند