کدخبر: ۳۴۷۳۴۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز و طلای پایتخت؛ تدبیر بازارساز برای مهار تقاضای آربیتراژی/ قیمت دلار در صرافی ملی یک کانال دیگر بالا رفت

اقتصادنیوز: قیمت دلار بر تابلوی صرافی های منتخب یک کانال دیگر بالا رفت تا به نرخ بازار آزاد نزدیک تر شود. روز یک شنبه، صرافی ملی، نرخ فروش دلار را ۷۵۰ تومان افزایش داد و این ارز روی عدد ۲۱ هزار و ۶۵۰ تومان رسید.

به گزارش اقتصادنیوز در بازار آزاد نیز رشد قیمتی دلار ادامه یافت و این ارز با حدود650 تومان رشد به  نزدیک 22 هزار تومان رسید. در واقع دیروز، بازارساز قیمت دلار را بر تابلوی صرافی های منتخب حتی با رشد بیشتری نسبت به بازار آزاد مواجه کرد.

به نظر می رسد، بازارساز در هفته جاری به دنبال آن است که با نزدیک کردن قیمت خود به نرخ بازار، مدیریت نوسان را به دست بگیرد و کم کم جهت قیمت ها را تغییر دهد. بازارساز در روز اول هفته نیز از رشد قیمت دلار در بازار آزاد  نهراسیده بود و قیمت بر تابلوی صرافی های منتخب طی یک روز نزدیک به 2 هزار تومان افزایش یافته بود. روز شنبه بین قیمت دلار آزاد و صرافی ملی 400 تومان فاصله وجود داشت و این فاصله در روز یک شنبه به 150 تومان رسید.

خروج تقاضای آربیتراژی از بازار

افزایش قیمت بر تابلوی صرافی های منتخب موجب شده است که تقاضای آربیتراژی تا حد بسیار زیادی از بازار خارج شود؛ با این حال، شدت رشد قیمت در هفته های اخیر به اندازه ای بوده است که هراس افراد نسبت به کاهش ارزش دارایی شان بالا رفته است. به عبارتی می توان گفت که بازار ارز در شرایط کنونی از سوی تقاضای آربیتراژی تحت فشار نیست و از سوی دو متغیر دیگر تحت فشار قرار گرفته است: اولی، تقاضای احتیاطی و دیگری تقاضای حواله ای.

به نظر می رسد تقاضای احتیاطی تحت تاثیر نگرانی ها نسبت به آینده ریال بالا رفته است و تقاضای حواله ای به این دلیل قیمت را بالا می برد که سمت عرضه ارز با اختلالاتی مواجه شده است. یکی از نشانه های اختلال در سمت حواله را میتوان در روند قیمتی درهم امارات دید. امروز نرخ حواله درهم به بالای مرز 6 هزار تومان رفت و این موضوع یکی از مهم ترین عواملی بود که به رشد قیمت دلار در بازار داخلی کمک کرد و انتظارات را تحت تاثیر قرار داد.

در این شرایط، می توان گفت بازارساز یکی از عوامل رشد قیمت را در روز یک شنبه مدیریت کرد؛ بازارساز برای اینکه مدیریت نوسانات را به دست بگیرد، نیاز است که تغییرات نرخ حواله درهم را نیز تا حدی در دست بگیرد و برای این مساله نیاز به تقویت سمت عرضه ارز است. اگر سمت عرضه حواله ای تقویت شود، قیمت درهم افت می کند و به تبع آن، نرخ در بازار داخلی نیز تعدیل می شود. تعدیل قیمت در بازار داخلی تا حدی موجب می شود که تقاضای احتیاطی نیز از بازار خارج شود. برخی خبرها و گزارش ها حاکی از آن است که سفارش برای خرید نفت ایران دوباره توسط چین از سر گرفته شده است. در صورتی که این خبر صحت داشته باشد، به احتمال زیاد سمت حواله ای ارز در آینده تقویت خواهد شد. ضمنا برگشت ارز توسط صادرکنندگان نیز می توانند به تقویت سمت حواله های ارزی کمک کند.

با این حال بازار با ریسک های دیگری نیز مواجه است. به عنوان مثال، زمانی که بورس با قدرت زیاد مرزهای مقاومتی را می شکند، این انتظار در میان برخی معامله گران ارزی ایجاد می شود که دلار نیز در آینده توان عبور از سطوح مقاومتی را خواهد داشت. در واقع چنین تصوری وجود دارد که رشد بازار سهام به واسطه انتظارات تورمی است و چنین انتظاراتی می تواند بازار ارز را هم تحت تاثیر قرار دهد. در این شرایط، بازارساز نیاز است که با دقت و توازن بیشتری تصمیمات جدیدی را اتخاذ کند که منجر به بازگشت آرامش به تمام بازارها شود.

امروز بازارساز به شکار دلار بازار آزاد رفت و حداقل مانع از آن شد که قیمت به طور موقت از کانال 21 هزار تومانی عبور کند؛ با این حال، التهابات در بازار سکه هم چنان برقرار بود و این فلز گران بها در پایان امروز 400 هزار تومان افزایش یافت و به بهای 10 میلیون و 400 هزار تومان رسید. رشد قیمت سکه در شرایطی صورت گرفت که در بازارهای جهانی اونس به دلیل تعطیلی، نوسان خاصی نداشت و عمده دلیل بالا رفتن فلز گران بهای داخلی در چنین وضعیتی رشد بهای دلار و کمبود عرضه سکه بوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
53 نفر این پست را پسندیده اند