رقابت 8 نامزد برای رسیدن به ریاست سازمان جهانی تجارت

کدخبر: 348160
اقتصاد نیوز: هشت نامزد از مکزیک تا مولداوی برای رسیدن به ریاست سازمان جهانی تجارت (WTO) رقابت می‌کنند.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا، این هشت نفر در تلاش هستند تا ۱۶۴ کشور عضو این نهاد جهانی را متقاعد کنند که می‌توانند این سازمان را در بحبوحه تنشهای فزاینده تجارت جهانی و افزایش حمایتگرایی هدایت کنند.

در ۲۴ ساعت مهلت نهایی برای اعلام اسامی نامزدهای جانشینی روبرتو آزودوی برزیلی، مدیرکل فعلی سازمان جهانی تجارت که قرار است در پایان اوت یک سال زودتر از موعد از سمت خود کناره‌گیری کند، چندین نام اضافه شد.

با توجه به این که سه نفر از شش مدیرکل قبلی این سازمان از اروپا و سایرین از تایلند، برزیل و نیوزیلند بودند، فشارهای زیادی برای انتخاب مدیرکل جدید از آفریقا وجود دارد. با این حال این قاره برای معرفی یک نامزد واحد متحد نبوده و به جای آن سه نامزد از مصر، کنیا و نیجریه معرفی کرده است. سایر نامزدهای این سمت از انگلیس، مکزیک، مولداوی، عربستان سعودی و کره جنوبی هستند.

سازمان جهانی تجارت هرگز مدیرکل زن نداشته است. سه نفر از نامزدها برای دور جدید ریاست زن هستند.

انتظار می رود هر هشت نامزد هفته آینده پیش از آغاز کمپین تبلیغاتی، خود را به شورای کل سفیران سازمان جهانی تجارت معرفی کنند.

فرآیند انتخاب مدیرکل معمولا ۹ ماه زمان می برد اما سازمان جهانی تجارت می‌خواهد این کار را در سه ماه انجام دهد.

بر اساس گزارش رویترز، این شغل دشوار است. سازمان جهانی تجارت قرار است به مجموعه مشاجراتی شامل یارانه ماهیگری در آستانه کنفرانس دو سالانه در سال ۲۰۲۱ رسیدگی کند. همچنین با فشار فزاینده ای برای اصلاح مقررات تجارت جهانی که ۲۵ سال پیش تعیین شدند، روبروست و در شرایطی که تنش‌های میان آمریکا و چین افزایش پیدا کرده و بیش از ۱۰۰ مانع تجاری از زمان شیوع ویروس کرونا ایجاد شده، باید در میان اعضای خود تفاهم در زمینه مقررات جدید ایجاد کند.


 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما