کدخبر: ۳۵۱۱۸۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

اعلام آمار تورم/افزایش قیمت‌ها در تیر ۹۹ رکورد زد

اقتصادنیوز: تورم ماهانه تیر ۹۹ به ۶.۴ درصد رسید که پس از مهر ۹۷، در بالاترین سطح دهه ۹۰ قرار می‌گیرد.

به گزارش اقتصادنیوز، مرکز آمار ایران شاخص قیمت مصرف کننده مربوط به اولین ماه تابستان را اعلام کرد. بر این اساس، شاخص قیمت مصرف‌کننده به 227.9 واحد رسید که نسبت به خرداد ماه، 6.4 درصد رشد را نشان می‌دهد. این عدد بالاترین رقم تورم ماهانه دهه 90، پس از مهر ماه 97 به حساب می‌آید. تورم ماهانه در مهر ماه 97 معادل 7.1 درصد ثبت شده بود. این در حالی است که در خرداد ماه امسال، تورم ماهانه در حدود 2 درصد قرار داشت.

تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» به ترتیب 6.7 درصد و 6.3 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 6.5 درصد می‌باشد که نسبت به ماه قبل، 4.5 واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 5.9 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 3.7 واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی)، گروه «شیر، پنیر و تخم­مرغ» (تخم­مرغ)، و گروه «نان و غلات» (ماکارونی و انواع برنج خارجی) می‌باشد. در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (قیمت انواع خودرو و لاستیک خودرو)، گروه «تفریح و فرهنگ» (قطعات کامپیوتر، دوچرخه بچه­گانه، لپ­تاپ) و گروه «مسکن و آب، برق گاز» (اجاره) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌اند.

 

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می‌باشد. نرخ تورم سالانه تیر ماه ١٣٩٩ برای خانوارهای کشور به 26.4 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 1.4 واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند