کدخبر: ۳۵۶۱۴۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

امید سهامداران به حمایت مهم بسته شده است

امروز چراغ بورس سبز می‌شود؟

اقتصاد نیوز : پس از یکشنبه سیاه، دوشنبه می‌تواند روز بازگشت بورس شود؟ واکنش بورس به حمایت یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد، پاسخ این سوال را مشخص خواهد کرد.

به گزارش اقتصادنیوز، دیروز در بورس تهران، چراغ قرمز نصب شده بود؛ شاخص 89 هزار و 700 واحد ریخت و 4.7 درصد نسبت به روز قبل منفی شد؛ بورس تهران در تاریخش، تنها 2 روز تیره‌تر از 26 مرداد را دیده بود (تاریخچه افت‌های تاریخی).

aTgz6xE4eJtN

تحلیلگران بورسی امروز امید زیادی به حمایت یک میلیون و 800 هزار واحد بسته‌اند. دیروز بازار در یک میلیون و 813 هزار واحد بسته شد. امید زیادی که به حمایت در این ابرکانال بسته شده است، می‌تواند 2 اثر داشته باشد؛ در درجه اول می‌تواند موجب افزایش تقاضا در این سطح شود، چرا که تصور برخی از معامله‌گران و فعالان بازار این است که شاخص به اندازه کافی اصلاح شده و قیمت سهام به سطحی رسیده است که ارزش خرید دارد، به همین دلیل می‌تواند موجب حمایت سنگین در این محدوده شود؛ روی بد ماجرا اینجاست که اگر بازار شیب منفی 2 روز گذشته را ادامه دهد و کانال یک میلیون و 800 هزار واحد نیز از دست رود، احتمالا امید بسیاری رنگ می‌بازد و ایجاد فضای منفی، خود می‌تواند به ریزش بیشتر سهام منجر شود. 

xewtmhq4LxWj

سقوط به دره؟

برخی اتفاقات 2 روز گذشته را سقوط به دره نامیدند، اگر شاخص‌ها را نسبت به نقطه اوج بازار یعنی 19 مرداد بسنجیم، شاید این اصطلاح چندان هم بیراه نباشد.

بازار سهام از 19 مرداد تا دیروز، نزدیک به 1000 هزار میلیارد تومان از ارزشش را از دست داد؛ از دست رفتن این سطح از ارزش، در یک هفته، رقم قابل تاملی است. کل ارزش بازار سرمایه در پایان سال 97، معادل 683 هزار میلیارد تومان بود، ارزش کل بازار در سال گذشته نیز به 1873 هزار میلیارد تومان رسیده بود؛ به زبان دیگر، بازار سهام معادل بیش از نیمی از ارزشی که از ابتدای تاسیس تا پایان سال گذشته داشت را در همین یک هفته اخیر از دست داد.

البته هنوز ارتفاع شاخص در سطح بالایی قرار دارد، ارزش جاری بازار در پایان روز یکشنبه در نزدیکی 6790 هزار میلیارد تومان ثبت شد، عددی که همچنان 3.6 برابر ارزش بازار در پایان سال گذشته است. اما بازار 10 روز دیگر مانند شنبه و یکشنبه را تجربه کند، نصف ارزشش دود می‌شود. همین اعداد، می‌تواند ترس شدیدی را در معامله‌گران، مخصوصا تازه واردان ایجاد کند. آنهایی که در 2 روز گذشته از بازار رفتند، کماکان کسانی بودند که احتمالا با سود خوب از بازار وداع کردند، هر چند بازدهی بورس از ابتدای ماه اکنون منفی شده است(اولین بازدهی منفی ماهانه در سال 99). اما اگر این سراشیبی ادامه یابد، کسانی که در موج پایانی وارد بازار شدند، متضرران اصلی بورس تهران خواهند شد. 

8yV6Ib7Pj2LU

اصرار بر ورود دولت به بورس

برخی از تحلیلگران بورسی، زمان فعلی را برای ورود دولت و حمایت تمام قد از سهامداران ضروری می‌دانند، آنها دولت را از این بیم می‌دهند که در صورت عدم حمایت، باید با پیامدهای اجتماعی و امنیتی ریزش بورس مواجه شود. اما سوالی که برای برخی از فعالان بازار ایجاد شده اینکه تا کی قرار است حمایت گسترده از سهام از بیرون بازار صورت گیرد؟ آیا سهام از سطح ارزندگی فاصله گرفته‌اند که تنها با دوپینگ سرپا می‌مانند؟ از نگاه برخی از تحلیلگران، شاید بهترین سناریو برای همه این باشد که بازار مدتی را در تعادل بگذراند، تا هم قیمت سهامی که حبابی شدند، تعدیل شود و هم سهامی که از نظر بنیادی دارای ارزش هستند، رشد کند. عرضه اولیه شرکت‌ها در قیمت معقول هم می‌تواند همچنان نقدینگی را به سمت بازار سرمایه بیاورد. 

سایه بورس بر بازارهای موازی

نکته دیگری که برخی با استفاده از آن، مداخله گسترده حاکمیت در بازار را پیشنهاد می‌دهند، این فرضیه است که در صورت بهم ریختن بورس، تعادل در دیگر بازارها نیز از بین خواهد رفت. یعنی با خروج نقدینگی از بورس، بازارهای دارایی دیگر همچون ارز و طلا و مسکن بهم خواهد ریخت.

اما به نظر 2 نکته در این بین نادیده گرفته می‌شود؛ نخست آنکه به دلیل محدودیت نوسان در بورس تهران، در روزهای منفی همانند دیروز، صف‌های طویل فروش تشکیل می‌شود و خروج نقدینگی از بازار به راحتی نخواهد بود؛ چرا که باید خریداری حاضر باشد تا در جو بیم و دلهره، اقدام به خرید سهم کند. کمااینکه ارزش معاملات در 19 مرداد، معادل 16.5 هزار میلیارد تومان بود و دیروز ارزش معاملات به 9.7 هزار میلیارد تومان رسید؛ یعنی 41 درصد کمتر. مضاف بر این، سرمایه‌گذاری که از بازار سهام وحشت کرده و پول را بیرون کشیده، به بازار پرریسک دیگری چون بازار ارز پناه نمی‌برد که هر لحظه با اتفاقات سیاسی، می‌تواند سرنوشت متفاوتی پیدا کند. یا بازار طلا که با توجه به تحولات بازارهای جهانی، دچار نوسانات سریع و غیرقابل پیش‌بینی خواهد شد. احتمالا مامن چنین پول وحشت‌زده‌ای، حداقل برای ماه‌های اول بانک خواهد بود. این مسئله یعنی گردش پول وحشت‌زده، از گردش پولی که در حال حاضر در بازارها در جریان است، به مراتب کمتر خواهد شد. بنابراین از نگاه کارشناسان، التهاب بازارهای موازی، نمی‌تواند استدلال محکمی باشد. 

m5xALXFsMFrG

حمایت‌های مهم شاخص بورس

شاخص بورس تهران 2 حمایت مهم یک میلیون و 930 هزار واحد و یک میلیون و 830 هزار واحد را از دست داد. امید فعالان بازار به حمایت یک میلیون و 800 هزار واحد است. از نظر آنها، دو وعده شدن معاملات از امروز، می‌تواند حمایت را برای حقوقی‌ها کم هزینه‌تر کند، چرا که اگر در وعده صبحگاهی بازار به رنگ سبز درآید، با بازگشت انتظارات مثبت احتمالا در وعده ظهر، کار راحت‌تری برای حفظ شاخص در پیش خواهد بود. باید دید، این تحلیل امروز جواب می‌دهد یا خیر. اگر حمایت بعدی شکسته شود، تحلیلگران تکنیکال کف بعدی را در محدوده یک میلیون و 650 هزار واحد می‌بینند. توصیه تحلیلگران این است که سهامداران روی ارزش واقعی سهم خود حساب باز کنند، وتحلیل‌های دم‌دستی زین پس نمی‌تواند در بورس تهران پاسخ مناسبی گیرد. از دید کارشناسان، نگاه به ارزنده بودن سهام، تنها راه نجات در روزهای منفی خواهد بود. 

این مطلب برایم مفید است
99 نفر این پست را پسندیده اند