سکه سوخت عبور از 11 میلیون تومان را می‌یابد؟

خروج دلار از باند امن

کدخبر: 357893
اقتصاد نیوز : روز گذشته نرخ دلار از باند امن 22,300 تا 23,300 تومان خارج شد. پیشتر برخی معتقد بودند که خروج از این باند از هر طرف، می‌تواند دارای اهمیت باشد.

به گزارش اقتصادنیوز، برخی تحلیلگران بازار بر این باورند که روند دلار با توجه به اتفاقات دیروز صعودی شده است. چرا که دلار در بازه 20 روزه تقریبا نوسان خاصی نداشت و در چنین مواقعی، معمولا فنر قیمت برای خارج شدن از یک طرف جمع می‌شود.

با اینکه به نظر می‌آمد دلار خود را برای تست کانال 21 هزار تومان آماده می‌کند، اما بازارساز چندان میلی به نوسان حتی به سمت پایین نشان نداد. در واقع استدلال بازیگران بازار این است که سیگنال بازارساز، مانع از افت قیمت دلار شد. چرا که نرخ صرافی در روزهای کاهشی، ثابت ماند.

اما در مقابل برخی معتقدند که بازارساز تنها به دنبال حفظ ثبات بازار بوده و حاضر نشده حتی به ازای کاهش نرخ، ثبات بازار را بهم بزند. اگر این استدلال درست باشد بازارساز در هنگام صعود نیز باید در برابر افزایش قیمت مقاومت کند، این کار می‌تواند همچون گذشته با عرضه در قیمت‌های بالاتر آغاز شود و نوسان‌گیران را غافلگیر کند. 

صبح امروز، دلار در معاملات پشت خطی و فردایی، تا 23,500 تومان نیز قیمت خورد. علاوه بر این، صرافی نیز قیمت فروش را با 120 تومان افزایش نسبت به روز گذشته به روی تابلو برد؛ یعنی 22,600 تومان. این در حالی است که صرافی ملی قیمت دلار را در طول هفته جاری تقریبا بدون تغییر نگه داشت و در محدوده 22,500 تومان تثبیت کرده بود. از نظر فعالان بازار، این مسئله می‌توند نشان دهد که بازارساز افزایش نرخ در بازار آزاد را پذیرفته است. 

F2wi5gajwaDv

عدم همراهی اونس با سکه

بهای سکه دیروز تا 10 میلیون و 900 هزار تومان پیشروی کرد. شاید اگر سکه در کنارش رشد اونس جهانی را داشت، می‌توانست از مرز 11 میلیون تومان نیز عبور کند. اما اونس روز گذشته را آرام سپری کرد و در حال حاضر قیمت به زیر 1920 دلار نزول کرده است. با اینحال اگر روند امروز دلار نیز افزایشی باشد، احتمالا سکه نیز نیروی کافی برای عبور از مرز یاد شده را خواهد یافت. ضمن اینکه از نظر تحلیلگران تکنیکال، مقاومت مهم سکه در 10,850,000 تومان قرار داشت و شکست آن راه را برای صعود هموار کرده است. اما پیش‌بینی‌ها از روند امروز اونس طلا، کاهشی است و اگر این کاهش به سمت مرز 1900 دلار اتفاق بیفتد، احتمالا باز هم ترمز سکه برای رشد بیشتر خواهد شد. 

 

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز و طلا در هفته چهارم فروردین ۱۴۰۰

    اقتصادنیوز: حرکات عجیب صعودی در بازار «آلت‌کوین‌ها»،‌ نگاه معامله گران بازار داخلی را به خود خیره کرده است.

از دست ندهید
بلیط هواپیما