کدخبر: ۳۵۷۹۷۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

امر و نهی در خرید و فروش سهام

تغییر جبهه صف ‌نشینان در بورس+ جدول

اقتصادنیوز : تغییر مالکیت‌ها در بورس و فرابورس امروز، حکایت از حضور مجدد سهامداران خرد در سمت خرید داشت.

به گزارش اقتصادنیوز، بازار سهام معاملات امروز را مطابق انتظار با رشد همه‌جانبه قیمت‌ها به پایان رساند. شاخص کل بورس در این روز جهش 4.2 درصدی را به نمایش گذاشت و سطح 1.7 میلیون واحدی را یکبار دیگر تصاحب کرد.

روند تغییر مالکیت‌ها در بورس و فرابورس هم حکایت از حضور مجدد سهامداران خرد در سمت خرید داشت؛ گرچه هنوز این مشارکت از روزهای اوج خود فاصله دارد.

بازگشت سهام شرکت های کوچک به مدار مثبت

بورس تهران روز چهارشنبه با تقویت تقاضا در عموم سهم‌ها کار خود را آغاز کرد و با صف‌های طولانی خرید به کار خود پایان داد. شاخص کل با افزایش قیمت در 83 درصد از تعداد کل نمادهای معامله شده توانست به رشد 4.2 درصدی دست یابد. از نکات جالب توجه معاملات امروز بازگشت سهام شرکتهای کوچکتر به مدار مثبت و ارتقای شاخص هم‌وزن بود.

تغییرات شاخص بورس امروز

فروشندگان به صف خریداران پیوستند 

صنایع کوچک و متوسط بورسی نظیر سیمانی ها، دارویی ها و غذایی ها و ساختمانی ها تا روز گذشته غالبا تحت فشار عرضه قرار داشتند. اما امروز این روند به کلی تغییر کرد و فروشندگان دیروز به صف خریداران پیوستند تا شاهد سیمای سراسر سبز بورس تهران در آخرین روز کاری این هفته باشیم. 

در این روز، سهامداران خرد با تشکیل صفوف خرید در اغلب سهم‌ها جریان تغییر مالکیت سهام را به نام خود ثبت کردند. البته خالص خریدها نسبت به روزهای اوج خود در نیمه‌های مرداد فاصله چشمگیری داشت. مثلا در بورس فقط 65 میلیارد تومان و در فرابورس 100 میلیارد تومان پول از سوی حقیقی‌ها وارد جریان معاملات شد. این در حالی است که  قبل از ریزش بورس، در روزهای اوج بیش از 4 هزار میلیارد تومان پول جدید وارد بازار می‌شد. طبعا تحولات اخیر بازار سهام در عقب‌نشینی متقاضیان حقیقی موثر بوده است.

کاهش 42 درصدی ارزش معاملات

امروز در بورس ارزش معاملات نزدیک به هشت هزار میلیارد تومان بود که در مقایسه با روز قبل 42 درصد کاهش یافت.دلیل کاهش ارزش معاملات در روز سبز بورس نبود عرضه متناسب با صف خرید بود.این سینگال نشان می دهد عرضه کنندگان امروز تمایلی به عرضه سهام خود نداشتند که می تواند نشانه ای از مکث در بازار و کاهش عطش فروش باشد.

امر و نهی در خرید و فروش سهام

طبعا نمی‌توان نقش فعالان حقوقی بازار در جمع‌‌آوری صفوف فروش را نادیده گرفت. البته این اقدام سازمان بورس که فعالان حقوقی را مکلف به خرید سهام می‌کرد از سوی برخی از تحلیلگران مورد انتقاد قرار گرفت. اما به نظر می‌رسد این انتقاد از سوی متولیان بازار شنیده نمی‌شود و تعیین تکلیف برای فعالان بازار همچنان به قوت خود باقی است.

شاخص بورس

مدیران بورس امروز در اظهارات عجیب از ممنوعیت فروش از سوی سهام از سوی حقوقی‌های بازار پرده برداشتند. ماجرا از آنجا شروع شد که سهامداران عمده شستا 92میلیون از سهام خود را در صف خرید عرضه کردند. با عرضه نسبتا سنگین حقوقی‌های این غول نوظهور بورسی برخی از رسانه‌ها به انتقاد از این اقدام پرداختند و خواستار لغو معاملات شستا شدند. 

ناظران بورسی هم این انتقادات را بی‌پاسخ نگذاشتند. به گفته مدیر نظارت بر بورس‌های سازمان بورس هر شرکت حقوقی که در این شرایط در شستا  فروش داشته حتما باید روز دوشنبه هفته آینده خرید کند. از منظر مدیران بازار سرمایه «هیچ وقت افراد نباید از شرایط خاص بازار سوء استفاده کنند.» 

این موضع‌گیری‌های عجیب از سوی برخی از سهامداران و ناظران بازار، وضع غمناک سرمایه‌گذاری در بورس و درک این افراد از فرآیند بازار و حقوق مالکیت را به روشنی نشان می‌دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
27 نفر این پست را پسندیده اند