دو علامت از نرخ سود اوراق دولتی

پناهگاه پول‌ها در ریزش بورس

کدخبر: 359249
اقتصادنیوز : نتایج چهاردهمین حراج اوراق دولتی و منحنی بازدهی اوراق دولتی در بازار ثانویه نشان می‌دهد نرخ سود در هر دو بازار کاهشی شده است. اما دلیل کاهش این نرخ چیست؟

به گزارش اقتصادنیوز پناهگاه پول‌های خارج‌شده از بازار سهام از طریق دو نشانه ردیابی می‌شود، نشانه اول از بازار اولیه اوراق دولتی و نشانه دوم از بازار ثانویه این اوراق، در بازار اولیه 90 درصد اوراق در بازار سرمایه فروش رفت و بانک‌ها فقط خریدار 10 درصد آن بودند.در بازار ثانویه نیز نرخ سود اوراق به دلیل مجدداً کاهشی شد تا نشان دهد نرخ سود اوراق با جهت شاخص فعلاً رابطه مستقیم دارد.

کاهش نرخ سود در حراج هفته چهاردهم اوراق دولتی

در هفته چهاردهم نرخ میانگین بهره مؤثر پس از دو هفته به زیر 20 درصد نزول کرد.این نرخ در هفته اخیر در سطح 19.47 درصد کشف شد که در مقایسه با هفته قبل 6 دهم درصد افت نشان می‌دهد. از 21 مرداد نرخ سود در حراج اوراق وارد کانال 20 درصد شد اما در هفته جاری مجدداً نرخ به زیر 20 درصد افتاد.

گرایش بورس‌بازان به خرید اوراق

نکته دیگر حراج در بازار اولیه اوراق سهم کم بانک‌ها در خرید اوراق دولتی بود این سهم در هفته جاری هم کمتر از 10 درصد بود و 90 درصد اوراق در بازار سرمایه فروش رفت. بر اساس گزارش وزارت اقتصاد حدود 2 هزار 132 میلیارد تومان فروش رفت که سهم بانک‌ها کمتر از 194 میلیارد تومان بود. یک هزار 937 میلیارد تومان مابقی در بازار سرمایه فروش رفت.

تغییر موازنه در بازار اوراق

درحالی‌که در ابتدای شروع حراج اوراق دولتی در بازار اولیه سهم بانک‌ها از بازار سرمایه بالاتر بود اما هر چه زمان به جلوتر آمد کفه بازار سرمایه سنگین‌تر شد به‌طوری‌که در هفته قبل سهم بانک صفر شد و در هفته جاری این سهم زیر 10 درصد بود.

این تغییر موازنه دو دلیل دارد نخست اینکه وزارت اقتصاد حاضر نیست با نرخ سود پیشنهادی بانک‌ها اقدام به فروش اوراق کند.این اتفاق نشان می‌دهد نرخ کشف‌شده در بازار بین‌بانکی در سطحی بالاتر از بازار سرمایه قرار دارد.به همین دلیل وزارت اقتصاد متمایل به فروش اوراق در بازار سرمایه است.

در بازار سرمایه هم دو دلیل می‌توان برای کاهش نرخ حدس زد،دلیل نخست می‌تواند افزایش قدرت چانه‌زنی وزارت اقتصاد برای فروش اوراق به سرمایه‌گذاران حقوقی در بازار سرمایه باشد.برخی تصور می‌کنند وزارت اقتصاد از این مسیر بهتر می‌تواند اوراق را با نرخ پایین‌تری به فروش برساند.

اما مسئولان وزارت اقتصاد با رد این فرضیه تأکیددارند خریداران اوراق عمدتاً صندوق‌های و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه هستند و خریدوفروش کاملاً در یک محیط رقابتی صورت می‌گیرد.آن‌ها مستند حرف خود را سهامداران اوراق در فرابورس معرفی می‌کنند که عموماً نهادهای مالی عمومی هستند که وابستگی به دولت ندارند.

بر پایه این تحلیل می‌توان گفت صندوق‌ها و نهادهای مالی ترجیح می‌دهند بخش از منابع خود را به‌جای خرید سهام تبدیل به اوراق کنند.این اتفاق با توجه به تغییر سقف خرید این نهادها از سوی سازمان بورس می‌تواند حاوی یک پیام باشد بازار اوراق فعلاً پناهگاه پول‌های بورسی است.

جزئیات عملکرد مالی دولت در حراج اوراق

شاهد دوم از ردیابی پول‌های بورسی

در بازار اولیه اوراق دولتی، دولت اوراق را با نماد آراد عرضه می‌کند.این اوراق از سوی دولت منتشر و منابع جمع‌آوری‌شده به خزانه واریز می‌شود.

اما دولت در کنار آراد که انتشار آن در بازار را مستقیم بر عهده دارد،دولت از اسناد خزانه نیز برای پرداخت تعهدات به پیمانکاران استفاده می‌کند.اسناد تحویلی به پیمانکاران در بازار دیگری که به بازار ثانویه اوراق دولتی مشهور است با نماد اخزا دادوستد می‌شود.در این بازار،دولت برخلاف بازار اولیه دولت به‌طور مستقیم حضور ندارد و فروشندگان و خریداران اوراق دولتی را بر اساس توافق معامله می‌کند.نرخ کشف‌شده در این بازار نیز می‌تواند مبنایی برای نشان دادن کف بازدهی مورد انتظار در آینده باشد.

امروز این نرخ هم در سررسیدهای میان‌مدت مجدداً کاهش یافت که سیگنالی از کاهش انتظارات بازدهی است.این نشانه تأییدی بر ورود پول‌ها از بازار سهام به بازار اوراق است، از نگاه تحلیل گران کاهش نرخ سود در این بازار به دلیل افزایش قیمت اوراق است و افزایش قیمت اوراق هم ناشی از ورود پول جدید است.پول جدید هم به این دلیل متمایل به بازار اوراق‌شده که روند بورس مجدداً نزولی شده است.وقتی پول جدید وارد بازار اوراق می‌شود قیمت آن بالا می‌رود به جهت آنکه این نرخ سود این اوراق از محل تنزیل قیمت اسمی آن حاصل می‌شود طبیعتاً با افزایش قیمت، نرخ سود آن کاهش می یابد.بنابراین این شاهد نیز نشان می دهد پناهگاه بخشی از پول حقوقی ها در ریزش بورس بازار اوراق دولتی است.

اوراق بدهی دولتی

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما