کدخبر: ۳۶۰۲۶۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

منحنی بازدهی اوراق دولتی در ۱۸ شهریور منتشر شد +نمودار

آرامش نرخ سود در روز ریزش بورس

اقتصاد نیوز : منحنی بازدهی اوراق دولتی در بازار ثانویه در روز ۱۸ شهریور در مدار ثبات چرخید.

به گزارش اقتصادنیوز دیروز پس از ریزش حدود 40 هزار واحدی شاخص بورس پایتخت؛ شاهد واکنش سریع در بازار اوراق دولتی بودیم. در این بازار نرخ سود اوراق دولتی در سررسیدهای کوتاه‌مدت نیم واحد درصد کاهش یافت.

بااین‌حال امروز و پس از ریزش 37 هزار واحدی شاخص بورس، منحنی بازده حکایت از کاهش نرخ‌ها به میزان بسیار کم در سررسیدهای کوتاه‌مدت دارد و به‌طورکلی منحنی بازده نسبت به هفته‌های گذشته بسیار باثبات شده است.

منحنی بازده اوراق 18شهریور

بازار اوراق ثانویه به جهت آنکه امکان معامله برای اوراق دولتی در سررسیدهای مختلف را فراهم کرده است قطب‌نمایی برای تشخیص جهت انتظارات به‌حساب می‌آید.

در روزهای گذشته با مثبت شدن بورس این منحنی صعودی و به‌صورت مسطح بود  اما پس از حدود یک هفته حالت نمودار نیز تغییر کرد تا نشان دهد در محیط فعلی بازدهی بورس سیگنال برای افزایش انتظار بازدهی در سایر بازارها است.در مقابل حرکت بورس در مدار طبیعی می‌تواند به تطبیق انتظارات با بازدهی موجود در سایر بازارها کمک کند.

منحنی بازدهی اوراق ، نموداری است که نرخ بازده اوراق باکیفیت اعتباری یکسان را با سررسید‌های کوتاه‌مدت (چندماهه)، میان‌مدت (چندساله) و بلند‌مدت (بیش از ۵ ساله) نشان می‌دهد.در بازار اوراق دولتی اسناد خزانه دادوستد می‌شود.این اسناد از ابزارهای مالی با ماهیت بدهی بوده که بدون کوپن سود منتشر می‌شود و هدف اصلی آن، تأمین کسری بودجه دولت‌هاست. اسناد خزانه اصلی‌ترین ابزار بازار پول جهت اعمال سیاست‌های پولی است.

این اوراق در فرا بورس معامله می‌شوند بدون کوپن هستند. اوراق بدون کوپن اوراقی هستند که نرخ سود ثابت ندارند. خریداران این اوراق تنها از تفاوت قیمت خرید و ارزش اسمی آن در سر‌رسید سود خواهند کرد. دارندگان این اوراق در تاریخ سررسید وجه نقدی معادل مبلغ اسمی، از دولت دریافت می‌کنند.

این بازار در شرایطی که عدم قطعیت‌ها بالا می‌رود پناهگاه صندوق‌های سرمایه‌گذاری و حقوقی‌ها نیز به‌حساب می‌آید زیرا نرخ ریسک آن به‌واسطه نکول و پرداخت نشدن تعهدات تقریباً صفر است

 

این مطلب برایم مفید است
25 نفر این پست را پسندیده اند