کدخبر: ۳۶۰۵۵۲ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

واهمه نوسانگیران از واکنش بازار به سقف ۲۶ هزار تومان؛

احتیاط! در منطقه پرخطر دلار قدم نزنید

اقتصاد نیوز : می‌توان سطح فعلی دلار را سُر توصیف کرد، چرا که قیمت به محدوده‌ای نزدیک شده که هر آن امکان بازگشت از آن و لغزش وجود دارد.

به گزارش اقتصادنیوز، 2 سال پیش، مهر ماه نرخ دلار در بازار آزاد به یکباره خروش کرد و در میانه ماه تا حدود 20 هزار تومان نیز پیش رفت. فضا در آن زمان بسیار ملتهب بود. برخی از دلار 40 هزار تومانی صحبت می‌کردند، و برخی آن را مقدمه‌ای بر فروپاشی اقتصادی می‌نامیدند. 

دلار چه کسانی را نقره داغ کرد؟

با اینحال، ورق برگشت و کسانی که دلار را در نرخ‌های 18 هزار تومانی در آن برهه خریداری کردند، نقره داغ شدند، چرا که تا سال 99 دلار رنگ‌ نرخ‌های مهر 97 را دیگر ندید. 

اکنون یک مهر دیگر نزدیک است. اخبار سیاسی که مهمترین آنها انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است، باز هم می‌تواند این دام را برای نوسانگیران پهن کند. فضای بازار نیز نسبتا نوسانی شده است. 

قیمت دلار

 

دلار سقف 26 هزار تومان را تجربه نکرد چون...

اما آغاز یک روند جدید، سد محکمی را پیشرو قرار دارد؛ سقف 26 هزار تومان.

در تیر ماه نرخ ارز در بازار آزاد تا نزدیکی این سطح حرکت کرد، اما نتوانست آن را لمس کند؛ ماکزیمم قیمت دلار در 25,900 تومان لمس شد و بازار برگشت. این بار چه اتفاقی می‌افتد؟

بازار این بار محتاطانه‌تر برخورد کرده و بین 25,300 تا 25,800 تومان در حال نوسان است. هر چه نرخ به سمت دژ محکم نزدیکتر می‌شود، توصیه تحلیلگران به فروش بیشتر می‌شود. اگر نرخ تا لبه 26 حرکت کند و از آن بازگردد، احتمال بازگشت به 23 هزار تومان و در مرحله بعدی تا 20 هزار تومان بالا است. حتی اگر نرخ بشکند هم قدم زدن در آن ترسناک است، مانند دریاچه یخ زده‌ایی که هر آن ممکن است بشکند و نوسانگیران را غرق کند. چرا که مشخص نیست تثبیت نرخ چه زمانی و در چه شرایطی اتفاق می‌افتد.

خطر درهم بر سر دلار

به همین دلیل، با احتیاط بالایی به سطح 26 نگاه می‌شود. بسیاری از افرادی که در کانال‌های تلگرامی مشغول سیگنال دادن در مورد نرخ دلار هستند، نسبت به منطقه لغزان دلار هشدار می‌دهند و توصیه می‌کنند که در این منطقه، معامله‌گران به دنبال نوسانگیری نباشند. یا باید قیمت در بالای 26 هزار تومان تثبیت شود یا اینکه فعلا دست به معامله نزد.

نکته دیگر بحث درهم است که اگر کنترل نشود، به صورت بالقوه می‌تواند نرخ دلار را دچار تغییر کند. با نرخ فعلی درهم، دلار 25,600 تومان می‌ارزد. در نتیجه آربیتراژی بین نرخ دلار و درهم وجود ندارد. 

پشت پرده رشد قیمت سکه

برخی دیگر سعی می‌کنند نرخ واقعی دلار را در سکه ببینند. دیروز عصر سکه تا یک قدمی کانال بالاتر رفته بود. تنها 50 هزار تومان بین پیوند بهای سکه و 12 میلیون تومان فاصله وجود داشت، اما در هر حال این فاصله پر نشد و قیمت در معاملات پشت‌خطی به 11 میلیون و 770 هزار تومان عقب‌نشینی کرد. سکه با قیمت فعلی دلار و اونس، 11 میلیون و 700 هزار تومان بدون حباب قیمت می‌خورد. با اینحال در صبح پنج‌شنبه، نزدیک 200 هزار تومان بالاتر معامله شد.

سکه

سکه 12 میلیونی معادل این است که در سطح فعلی اونس، قیمت دلار از مرز 26 هزار تومان گذشته است. سکه به وضعیتی مانند دلار دچار شده است، سطحی که در آن سطح فروش به شکل روانی بالا است. با اینحال برخی معتقدند که به دلیل ریسک بالا در بازار ارز، به سمت سکه رجوع کرده‌اند و همین مسئله رشد قیمت سکه و فاصله گرفتن از قیمت ذاتی را توضیح می‌دهد. 

این مطلب برایم مفید است
265 نفر این پست را پسندیده اند