کدخبر: ۳۳۴۰۹۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

درباره نفت منفی!

امروز اتفاق غیرقابل باوری در بازار نفت افتاد. قیمت نفت منفی شد. بطور دقیق تر قیمت نفتی که ماه مه تحویل داده می‌شود به زیر صفر رفت.

 روز جمعه از بشکه ای هجده دلار به منفی سی و هفت دلار سقوط کرد.قیمت تحویل در ماه ژوئن و ژوییه به ترتیب حدود بیست و سی دلاره. یعنی صاحبان چاههای نفت حاضر بودند پولی بدهند تا کسی امروز بیاد نفت شان را ببرد. اما چرا این اتفاق افتاد؟
با داستان ویروس کورونا ، بسیاری از مسافرت ها قطع شده و بعضی کارخانجات دیگر کار نمیکنند و هواپیمایی پرواز نمیکند و بالتبع آن تقاضا برای نفت شدیدا کاهش یافت . یکی از خصوصیات این بحران تغییرات سریع است. صاحبان چاههای نفت زمان کافی برای کاهش تولید نداشتن و مخازن پالایشگاه ها با کمبود تقاضا برای بنزین ، تقریبا پر بود. عملا مشکل انبارداری بود. جایی نبود که نفت را ذخیره کرد. هزینه انبارداری نفت خام برای شش ماه در تانکرهای غول پیکر روی آب از بشکه ای سه دلار به بشکه ای نه دلار رسید. یعنی نه دلار باید بدین که یه بشکه نفت در تانکری ذخیره شود تا بلکه در آینده به قیمت بهتری فروش برود.
قیمت تحویل در ماه دسامبر بیش از سی دلار است . یعنی مارکت انتظار دارد تقاضا برای نفت در ماههای آینده افزایش خواهد یافت. یعنی بازار امید داره این بحران بزودی خاتمه پیدا کند.
اثر کاهش قیمت نفت بر اقتصاد امریکا دوگانه است. از طرفی مصرف کننده کان از کاهش هزینه انرژی منتفع می‌شوند ولی تولید کنندگان نفت شیل که قیمت سربسری برایشان حدودا بین سی تا پنجاه دلار می‌شود دچار ورشکستگی خواهند شد. ضمن اینکه سرمایه گذاری در این بخش هم کاهش شدید پیدا خواهد کرد. از لحاظ سیاسی هم ایالت‌هایی مثل تگزاس که از مراکز حمایت جمهوریخواهان است دچار مشکل اقتصادی و چالشی برای ترامپ در انتخابات امسال خواهند شد.

منبع: کانال تلگرامی نویسنده

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند