بازار در انتظار موج دوم عرضه خودروهای پلاک های 96

رفع سوء اثر قیمت « مدل 96 » در بازار خودرو

کدخبر: 159007
بازار خودرو ایران در شرایطی هفته گذشته را به‌دلیل عرضه مدل‌های 96 از سوی شرکت ایران خودرو با افزایش قیمت پشت‌سر گذاشت که طی این هفته، قیمت‌ها عقب‌نشینی کرده و آرامشی نسبی بر بازار حکم فرما شد. ورود این خودروها به بازار موجب شد تا قیمت خودروهای مدل 95 و قبل از آن اندکی افت کند که با برطرف شدن قیمت نوبرانه مدل 96ها بازار به تعادل رسید.

به گزارش اقتصادنیوز ، به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، برخی خودروهای پلاک 95 به‌دلیل عرضه مدل‌های 96، با افت قیمت مواجه شدند، هرچند افزایش قیمت‌ها به‌دلیل گستردگی، بیشتر به چشم آمد. این در حالی است که طی این هفته، قیمت‌ها پایین آمده و تعادلی نسبی در بازار برقرار شد. فعالان بازار بر این باورند که عرضه مناسب خودروهای مدل 96  سبب بازگشت تعادل به بازار و پایین آمدن قیمت‌ها بوده است.

اما ازآنجاکه هنوز محصولات مدل 96 سایپا روانه بازار نشده‌اند، فعلا افزایش قیمتی در آنها به چشم نمی‌آید و حتی در برخی موارد شاهد پایین آمدن قیمت شان در بازار طی یکی دو هفته گذشته بودیم. این در حالی است که با عرضه محصولات پلاک 96 سایپا به بازار طی هفته آینده که موج دوم عرضه مدل 96 به حساب می آید، احتمالا قیمت آنها نیز افزایش خواهد یافت. در عوض انتظار می رود از قیمت مدل های کنونی محصولات این شرکت کاسته شود.

آن طور که فعالان بازار می‌گویند، در حال حاضر پژو 206 تیپ 5 با قیمتی برابر با 37 میلیون و 800 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که این موضوع از کاهش قیمت خودروی موردنظر در هفته‌جاری حکایت می‌کند. قیمت 206 تیپ 5 در هفته گذشته تا بالای 39 میلیون تومان نیز صعود کرده بود که البته این جهش به پلاک 96 این خودرو مربوط می‌شد.

همچنین مدل صندوقدار این محصول یعنی پژو 206 مدلV8 نیز که هفته گذشته متاثر از عرضه مدل 96، افزایش قیمت را تجربه کرده بود این هفته کاهش قیمت را به خود دید. این خودرو در حال حاضر 38 میلیون و 400 هزار تومان خرید و فروش می‌شود که نشان از دنده عقب 300 هزار تومانی آن در مقایسه با هفته گذشته دارد. از بازار پژو 405 اما خبر می‌رسد این محصول طی هفته جاری کاهشی 200 هزار تومانی را به خود دیده و در حال حاضر 30 میلیون و 700 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. دیگر محصول ایران خودرو به نام سمند EF7 نیز این هفته را در آرامش سپری کرد؛ به‌نحوی‌که هم‌اکنون 31 میلیون و 700 هزار تومان به فروش می‌رسد.

نمایشگاهداران خودرو پایتخت، اما در مورد رانا به‌عنوان یکی از محصولات نسبتا کم تیراژ ایران خودرو نیز تاکید می‌کنند که این محصول با توجه به تثبیت قیمتش طی هفته جاری، هم‌اکنون 33 میلیون و 400 هزار تومان به فروش می‌رود. از رانا که بگذریم، دنا نیز در حال حاضر قیمتی برابر با 45 میلیون و 200 هزار تومان دارد و این یعنی دنا هم هفته‌ای با ثبات را به انتها رسانده است. نگاهی اما به بازار خودروهای سایپا بیندازیم که اگرچه هنوز مدل‌های 96 شان به بازار عرضه نشده، با این حال برخی از آنها متاثر از ورود پلاک جدیدهای ایران خودرو با کاهش قیمت مواجه شده‌اند. در این بین، رنو ساندرو طی این هفته کاهشی 500 هزار تومانی را تجربه کرد و در حال حاضر 52 میلیون و 500 هزار تومان خرید و فروش می‌شود. این محصول به نوعی مدل‌هاچ بک تندر-90 به‌شمار می‌رود و از جمله خودروهایی است که اختلاف فاحشی میان قیمت کارخانه و بازار آن به چشم می‌آید.

به اعتقاد فعالان بازار، با عرضه پلاک 96 ساندرو طی چند روز آینده، قیمت این محصول بالا خواهد رفت. اما علاوه‌بر ساندرو، پرایدها نیز این هفته را با کاهش قیمت به انتها رساندند، کاهشی البته محدود. بر این اساس، پراید مدل 111 در حال حاضر 21 میلیون و 100 هزار تومان قیمت دارد که نشان دهنده کاهش 100 هزار تومانی آن در هفته جاری است. همچنین مدل 131 پراید نیز 100 هزار تومان کاهش قیمت داشته؛ بنابراین برای خرید آن باید 21 میلیون تومان هزینه کرد. کاهش قیمت این خودروها در شرایطی است که تیبا بدون تغییر قیمتی خاص، این هفته نیز 25 میلیون تومان به فروش رفت تا این محصول همچنان ثبات خود را در بازار حفظ کرده باشد.

اما سراتوهای مونتاژی سایپا نیز که قیمت‌گذاری‌شان آزاد است، تغییر خاصی در هفته جاری نداشته‌اند. به گفته فعالان بازار، سراتوی اتومات هم‌اکنون 91 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و این در حالی است که مدل دنده‌ای آن قیمتی برابر با 75 میلیون و 800 هزار تومان دارد. در بین دیگر خودروهای بازار اما تندر-90 با تغییر قیمت طی هفته جاری مواجه شد.

بر این اساس، مدل E2 تندر-90 پارس خودرو این هفته را با کاهش قیمت سپری کرد. بنا به گفته نمایشگاهداران خودرو پایتخت، در حال حاضر تندر-90 مدل E2 قیمتی برابر با 40 میلیون تومان دارد که این قیمت از کاهش 200 هزار تومانی آن حکایت می‌کند. همچنین پارس تندر نیز که 200 هزار تومان کاهش قیمت در هفته جاری داشته، در حال حاضر 41 میلیون تومان در بازار به فروش می‌رسد. این در شرایطی است که تندر اتومات (محصول تولیدی در ایران خودرو) بدون تغییر قیمت در هفته جاری، هم‌اکنون 48 میلیون و 500 هزار تومان به فروش می‌رسد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما