کدخبر: ۱۵۶۳۳۱ لینک کوتاه

آرای مردمی کلینتون نزدیک به سه میلیون بیشتر از ترامپ است

با پایان شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، هیلاری کلینتون توانسته ۲.۸۶۴.۹۷۴ رای بیشتر از دونالد ترامپ در بخش آرای مردمی کسب کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه ایندیپندنت، هیلاری کلینتون، کاندیدای ریاست جمهوری حزب دموکرات آمریکا طبق آمار نهایی مربوط به شمارش آراء در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا 86 / 2 میلیون رای مردمی بیشتر از رقیب جمهوری خواهش دونالد ترامپ کسب کرده است.

در مقام مقایسه آرای مردمی هیلاری کلینتون از آرای مردمی که باراک اوباما در انتخابات سال 2012 کسب کرد 72 هزار رای کمتر بوده است.

یک پایگاه خبری به نام کوک پولیتیکال ریپورت عنوان کرد که میزان آرای مردمی کسب شده از سوی کلینتون 2.864.974 بیشتر از دونالد ترامپ بوده است.

شمارش نهایی آراء بعد از آن منتشر شده که 304 گزیننده در رای گیری نهایی کالج‌های الکترال در روز دوشنبه به دونالد ترامپ رای دادند و این به دان معنی است که دو تن از گزیننده‌های حامی کاندیدای جمهوری خواهان از او روی گردان شدند اما او در نهایت توانسته آستانه 270 رای لازم را کسب کرده و در ماه آینده میلادی به عنوان رئیس جمهور سوگند یاد می‌کند.

همچنین دونالد ترامپ از نظر رده بندی آراء کالج‌های الکترال از میان 58 رئیس جمهور آمریکا از سال 1789 تاکنون رده چهل و ششم را داشته است.

آراء مردمی ترامپ اما کمتر از کلینتون بوده است. او توانسته 1 / 46 درصد در مقابل رای 2 / 48 درصدی کلینتون رای کسب کند.

براساس این‌ آراء کلینتون 72 هزار رای کمتر از آرای مردمی باراک اوباما در انتخابات سال 2012 به دست آورده است.

ترامپ در انتخابات 8 نوامبر در 30 ایالت پیروز شد و 306 کالج الکترال از مجموع 538 کالج و به عبارتی 9 / 56 درصد مجموع الکترال‌ها را کسب کرد.

این در حالی است که به گفته کارشناسان به رغم فشارهایی که گروهی از فعالان به گزیننده‌ها در رای گیری نهایی کالج‌های الکترال وارد کرده بودند شکست ترامپ در این رای گیری بسیار بعید است.