کدخبر: ۱۵۸۹۱۴ لینک کوتاه

کاخ سفید: دولت ترامپ با تشخیص خود درباره برجام تصمیم می‌گیرد

کاخ سفید اعلام کرد که دولت بعدی آمریکا با تشخیص خود تصمیمات لازم در قبال برجام را اتخاذ خواهد کرد.

به گزارش تسنیم جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به سرانجام برجام پس از پیروزی دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات آمریکا گفت: دولت اوباما ضمانتی به دولت‌های کشورهای 1+5 درباره اینکه دولت بعدی آمریکا چه تصمیمی در قبال برجام می‌گیرد، نداده است.

سخنگوی کاخ سفید تصریح کرد که دولت بعدی آمریکا بر اساس اینکه چه چیزی را در راستای منافع این کشور تشخیص می‌دهد، تصمیم مقتضی را در قبال برجام اتخاذ خواهد کرد.

این اظهارات درحالی مطرح شده است که جان کری وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به مناسبت یک سالگی برجام اعلام کرد: آمریکا و شریکانش به تعهدات خود ذیل برجام پایبند بوده‌اند.

به گفته وی برجام یکی از تهدید هسته‌ای عمده را بدون شلیک یک گلوله یا اعزام یک سرباز به میدان جنگ حل کرد.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا نیز بعد از پیروزی در انتخابات برای اولین بار در مورد توافق هسته‌ای ایران نیز گفت: من نمی خواهم بگویم که چه خواهم کرد با توافق ایران. نمی خواهم با کارت ها بازی کنم. ببینید، من سیاست مدار نیستم. نمی روم بیرون و بگویم که "من می خواهم چنین کنم". من عمل می کنم. کاری را انجام می دهم که باید انجام بدهم. توافق ایران من را خوشحال نمی کند. فکر می کنم یکی از بدترین توافق هایی است که تا به حال انجام شده. فکر می کنم یکی از احمقانه ترین توافق هایی است که تا به حال دیده ام.