کدخبر: ۱۶۱۲۶۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

روش صحیح از بین بردن داروها

یک داروساز با اشاره به اینکه ریختن دارو و آنتی‌ بیوتیک‌ها در فاضلاب فاجعه زیست‌محیطی است، به روش‌های صحیح امحای داروهای خانگی پرداخت.

به گزارش تسنیم، محمد حسینی با تأکید بر اینکه آنتی‌بیوتیک به‌معنای ضدحیات و از بین برنده میکروب است، اظهار داشت: مقاومت میکروبی به این داروها دوگونه است که یا به‌صورت جهش داخلی در میکروب اتفاق می‌افتد و یا مقدار آنتی‌بیوتیک مصرف شده برای از بین بردن میکروب کافی نیست و با تغییر در ساختار میکروب، مقاومت میکروبی ایجاد می‌شود.

حسینی در ادامه بیان کرد: با مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک، نوع دوم مقاومت که اتفاقاً مهم‌تر است، ایجاد می‌شود و فراموش نکنیم که مشکلات ناشی از مقاومت میکروبی محدود به بیمار نمی‌شود و می‌تواند تمام مردم دنیا را درگیر کند.

وی با یادآوری اینکه با مصرف آنتی‌بیوتیک، تعداد میکروب‌ها کاهش یافته و علائم بیماری فروکش می‌کند، هشدار داد: اما میکروب هنوز به‌طور کامل از بین نرفته و درست در این مرحله است که با قطع مصرف دارو، رشد میکروب افزایش یافته و به‌عنوان مثال در گلودرد چرکی، میکروب می‌تواند در مفاصل، قلب و کلیه تکثیر یابد.

این داروساز در ادامه تصریح کرد: در حالت دیگر از مقاومت میکروبی، علائم بیماری 5ــ2 روز بعد از قطع خودسرانه دارو مجدداً مشاهده شده و فرد مصرف آنتی‌بیوتیک را از سر می‌گیرد. با توجه به اینکه حصول بهبودی طولانی‌تر است، چنین تصور می‌شود که بدن نسبت به دارو مقاوم شده؛ در صورتی که باید مدت طولانی‌تری دارو مصرف شود تا میکروب به‌طور کامل از بین برود.

حسینی با تصریح بر اینکه مقاومت دارویی برای تمام افراد اتفاق می‌افتد، افزود: با مصرف خودسرانه آنتی‌بیوتیک، خطر مقاومت عفونت نسبت به دارو وجود دارد. اگر فردی با مصرف آنتی‌بیوتیک خوراکی دچار ناراحتی گوارشی می‌شود، تغییر در نوع مصرف باید با نظر و تأیید متخصص مربوطه انجام شود.

وی گفت: مقاومت میکروبی نسبت به آنتی‌بیوتیک می‌تواند از طریق آلودگی زیست‌محیطی نیز رخ دهد، به همین دلیل بر مصرف منطقی دارو تأکید می‌شود. دور ریختن نادرست و غیرمسئولانه آنتی‌بیوتیک موجب می‌شود این دارو وارد محیط زیست و از طریق آب‌های زیرزمینی وارد بدن افراد شود.

این داروساز خاطرنشان کرد: ریختن دارو و آنتی‌بیوتیک‌ها در فاضلاب، فاجعه زیست‌محیطی است. بهتر است افراد داروهای اضافه را به داروخانه برده و نحوه صحیح امحای آن را فراگیرند؛ ضمن اینکه توصیه می‌شود از ریختن دارو در زباله پرهیز و در این مورد حتماً با داروساز مشورت شود.