کدخبر: ۱۶۲۸۰۷ لینک کوتاه

ادعای جدید: مذاکرات محرمانه آمریکا و ایران در آخرین روزهای دولت اوباما

وب سایت محافظه کار هافینگتون پست آمریکا در خبری مدعی شده دولت باراک اوباما رییس جمهور پیشین آمریکا در واپسین هفته ها و روزهای خود برای آزادی چند زندانی آمریکایی- ایرانی با ایران وارد مذاکرات محرمانه شده است.

به گزارش عصر ایران دو وکیل مطلع از جریان مذاکرات به هافینگتون پست گفته اند این مذاکرات به دلیل مطرح کردن برخی درخواست های غیر قابل انجام از سوی نمایندگان ایران و نیز جدی نبودن طرف ایرانی به شکست انجامیده است.

"جرد جنسر" وکیل حقوق بشر آمریکایی و یکی از وکلای مطلع از روند مذاکرات محرمانه بوده است. به گفته این وکیل آمریکایی هدف دولت اوباما آزاد کردن چند زندانی آمریکایی از زندان های ایران از جمله سیامک و باقر نمازی بوده است. 

جنسر وکیل این دو شهروند آمریکایی – ایرانی است که بیش از یک سال است به اتهامات امنیتی در ایران زندانی هستند.

به گزارش هافینگتون پست یک مقام در وزارت امور خارجه آمریکا به جرد جنسر گرفته است که ایرانی ها در جریان این مذاکرات جدی نبوده اند.

 به گفته این مقام وزارت امور خارجه آمریکا ، ایرانی ها با اطلاع از اینکه دولت اوباما مشتاق آزادی زندانیان بوده و می خواهد به هر قیمت آنها را پیش از آغاز ریاست جمهوری دونالد ترامپ از زندان آزاد کند، درخواست های غیر قابل انجامی داشته اند. این مقام وزارت امور خارجه آمریکا جزییات بیشتری درباره درخواست های ایران ارایه نکرده است.

بر اساس این گزارش مذاکرات محرمانه مدتی به طول انجامیده و با مراسم تحلیف دونالد ترامپ در 20 ژانویه سال جاری بدون نتیجه پایان یافته است.

بر اساس گزارش هافینگتون پست بابک نمازی برادر سیامک نمازی پنج شنبه (دیروز) به منظور دیدار با مقامات دولت ترامپ و درخواست از دولت جدید آمریکا برای آزادی پدر و برادرش از دوبی به واشنگتن رفته است.

گفتنی است ترامپ پیشتر در واکنش به ادعای پرداخت 1.7 میلیارد دلار نقد از سوی دولت اوباما به ایران همزمان با اجرایی شدن برجام پرداخت این پول را باج دهی اوباما به ایران برای آزادی چند زندانی آمریکایی از زندان های ایران توصیف کرده واز این اقدام به شدت انتقاد کرده بود؛ دولت اوباما اما گفته است پرداخت این پول هیچ ارتباطی به توافق مبادله زندانیان بین ایران و آمریکا نداشته و این پول بابت بسته شدن یک پرونده شکایت ایران بابت خرید های تسلیحاتی لغو شده دولت شاه از آمریکا پرداخت شده است.