کدخبر: ۱۶۸۷۴۲ لینک کوتاه

تیلرسون: ترامپ اسرار آمریکا را به روسها لو نداد!

وزیر خارجه آمریکا اتهام مطرح شده علیه ترامپ مبنی بر افشای اسرار اطلاعاتی محرمانه نزد روسها را رد کرد و گفت: موضوع صحبت ما به همکاری مشترک در مبارزه با تروریسم محدود می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، «رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا در خصوص اتهامی که روزنامه «واشنگتن پست» نسبت به دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور مطرح کرده است، گفت: ترامپ در دیدار با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه در باره منابع (اطلاعاتی)، شیوه ها و یا عملیات های نظامی آمریکا گفتگو نکرده است.

وی ادامه داد: در ملاقات ترامپ و لاوروف، طیف وسیعی از موضوعات مورد بحث قرار گرفت که از آن میان می توان به تهدیدهای تروریستی و تلاش مشترک برای دفع آنها اشاره کرد. بنابراین، موضوع صحبت، ماهیت تهدید های ویژه بوده است و نه منابع، شیوه ها و عملیات های نظامی.

گفتنی است روزنامه واشنگتن پست روز دوشنبه به نقل از برخی مقامات کنونی و پیشین آمریکا گزارش داد که رئیس جمهور این کشور در دیدار هفته گذشته خود با سرگئی لاوروف اطلاعات بسیار محرمانه ای را برای وی افشاء کرده است که به طور بالقوه یک منبع اطلاعاتی در خصوص فعالیتهای گروه تروریستی داعش را در معرض خطر قرار می دهد.

این روزنامه همچنین اعلام کرد اطلاعاتی که ترامپ به لاوروف و «سرگئی کیسلیاک» سفیر روسیه در آمریکا انتقال داده، از سوی یک شریک آمریکایی و از طریق روندهای بسیار حساس به اشتراک گذاری اطلاعات تهیه شده است.

یک مقام آگاه از این تبادل اطلاعاتی مدعی است که ترامپ در گفتگو با مقامات روسیه، ظاهراً به رجز خوانی و فخرفروشی در خصوص اطلاعات خود از تهدیدهای در حال ظهور پرداخت و به آنها گفت که هر روز در جریان اطلاعات بسیار مهمی قرار می گیرد.

دیدار ترامپ با لاوروف و کیسلیاک در کاخ سفید یک روز پس از اخراج «جیمز کومی» از ریاست اداره تحقیقات فدرال آمریکا- اف بی آی- صورت گرفت؛ مقامی که هدایت روند تحقیقات در خصوص ارتباط احتمالی اعضای ستاد نتخاباتی ترامپ با مسکو را برعهده داشت.