کدخبر: ۱۷۴۴۸۸ لینک کوتاه

قطر افشا کرد؛ نقش مستقیم دیپلمات های عربستان و امارات در حملات ۱۱ سپتامیر

شیخ مشعل بن حمد آل ثانی سفیر قطر در واشنگتن در حاشیه دیدار با سناتور جان کورنین در آمریکا گفت: اتباع و دیپلمات های عربستان و امارات در حادثه ۱۱ سپتامبر نقش مستقیم داشته اند.

به گزارش رأی الیوم، شیخ مشعل در گفت وگو با خبرنگار دوماهنامه فارن پالیسی (سیاست خارجی) متعلق به شورای روابط خارجی آمریکا، در ادامه افشاء گری های خود در مورد نقش سفارت عربستان سعودی در حادثه تروریستی 11 سپتامبر افزود: عربستان تفکر افراطی را در بین کشور های عربی رهبری می کند و با تروریست خواندن قطر و گروه های اسلامی دیگر، سعی دارد نقش وهابیت و دلارهای سعودی را در تروریسم کم اهمیت جلوه دهد.

وی افزود: ریاض با تروریست خواندن قطر سعی دارد افکار عمومی آمریکا را منحرف و جاستا را کم رنگ کند.

به گزارش ایرنا، قانون «جاستا»، تحت عنوان «اجرای عدالت در برابر حامیان تروریسم» مصوبه کنگره آمریکا به بازماندگان و خانواده‌ های قربانیان عملیات تروریستی 11 سپتامبر 2001 حق قانونی می دهد که از دولت سعودی غرامت دریافت کنند.

این قانون همچنین به دادگاه‌ ها اجازه می ‌دهد تا در صورت اثبات دست داشتن کشوری در یک حادثه تروریستی، بازماندگان یا خانواده قربانیان بتوانند، از آن کشور شکایت کنند.

مشعل همچنین ابراز داشت: سفارت عربستان در آمریکا وقتی در یک تلاش محرمانه نتوانست مقامات آمریکایی را متقاعد کند در جاستا به جای عربستان، ایران را متهم کنند، ناچار به این نتیجه رسید که با قربانی کردن قطر، تروریسم تکفیری را به دوحه منتسب کرده و از مورد خطاب قرار گرفتن در جاستا شانه خالی کند.

وی افزود: من از همه خبرنگاران درخواست میکنم از سازمان سیا بخواهند که فهرست شهروندان سعودی را که در 5 سال گذشته با گذرنامه سیاسی عربستان وارد آمریکا شده و هویت تروریستی آنها برای سازمان سیا قطعی شده، افشاء نماید.

سفیر قطر در آمریکا در پایان این مصاحبه تاکید کرد: دلارهای نفتی باعث شده چالش های تروریستی آمریکا که دیپلمات ها و اتباع سعودی در آن نقش داشته اند، مطبوعاتی و منتشر نشود.