کدخبر: ۱۷۷۵۰۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

ایران تا کجا به برجام پایبند می ماند؟؛ عراقچی پاسخ داد

ما به برجام وابستگی‌یی نداریم که بخواهیم به هر قیمتی آن را حفظ کنیم. این دوستانی که می‌گویند شما پیام‌ها و سیگنال‌هایی به آمریکا می‌فرستید که فکر می‌کنند ما تحت هر شرایط به برجام پایبندیم لذا هرکار دلشان می‌خواهد می‌کنند درست نیست.

به گزارش اقتصادنیوز، عباس عراقچی با بیان مطلب فوق در برنامه نگاه یک گفت: ایران تا زمانی پایبند برجام خواهد بود که منافعش تامین شود. هرگاه هزینه‌های ما بیشتر از منافعمان در برجام باشد، از برجام خارج خواهیم شد. آمریکایی‌ها می‌خواهند ما را به این نقطه برسانند.

معاون وزیر امور خارجه افزود: ما در برجام یک «عدم اجرا» داریم و یک «عدم اجرای اساسی» که می‌توان نامش را «نقض برجام» و «نقض فاحش برجام» گذاشت. ممکن است گاهی نقضی صورت بگیرد اما چیزی نباشد که کشورها از برجام خارج شوند مانند تاخیر چندروزه در وظایف.

به گفته وی : در برجام رئیس‌جمهور آمریکا متعهد شده که تحریم‌ها را هر ۴ ماه یک‌بار ساقط کند، که اگر نکند این تحریم‌ها بازمی‌گردد و «نقض فاحش» برجام است. ترامپ دوبار با این مساله مواجه شده و آن را ساقط کرده؛ لذا تحریمی بازنگشته است که نقض فاحش برجام محسوب شود.

عراقچی در بخش دیگری از سخنانش گفت: نوک حملات آمریکا به سمت سپاه است و می‌خواهند آن را تضعیف کنند که آرزویش را به گور خواهند برد. سپاه نوک پیکان مبارزه با تروریست‌هاست و به عراق و سوریه و حزب‌الله مشاوره نظامی می‌دهد که شاهد پیروزی‌هایشان هستیم.

به گفته مذاکره کننده ارشد هسته ای، آمریکایی‌ها الان به سراغ سپاه نرفته‌اند و سپاه سال‌ها در تحریم بوده. تاکنون سپاه به بهانه موشکی تحریم بود و سپاه قدس به بهانه تروریسم اما اکنون کل سپاه به بهانه تروریسم تحریم شده است. اگر آمریکا سپاه را تحریم نمی‌کرد باید تعجب می‌کردید و می‌گفتید: عراقچی در پشت‌پرده چه کرده‌اید که آمریکا با ما دشمنی ندارد؟!