کدخبر: ۱۷۸۲۹۶ لینک کوتاه

تصمیم آمریکا برای خروج از معاهده اقلیمی پاریس

آمریکا طی نامه‌ای به سازمان ملل متحد، تصمیمش برای خروج از معاهده اقلیمی پاریس را رسما اعلام کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از بی‌بی‌سی، وزارت خارجه آمریکا طی نامه‌ای رسما خروج ایالات متحده از معاهده اقلیمی پاریس را به سازمان ملل اعلام کرد.

خروج از پیمان پاریس یکی از وعده‌های انتخاباتی «دونالد ترامپ» بود که مدعی است مشارکت آمریکا در کاهش میزان تولید دی‌اکسیدکربن به اقتصاد کشورش آسیب می‌زند.

با وجود این، در این نامه وزارت خارجه آمریکا تصریح کرده که واشنگتن تا زمان خروج نهایی از این پیمان (۲۰۱۹) در مذاکرات مربوط به این معاهده جهانی حاضر خواهد شد.

ارسال این نامه کتبی به سازمان ملل متحد اگر چه از ادامه پافشاری ترامپ بر تصمیمش برای خروج از پیمان پاریس خبر می‌دهد اما در عمل جنبه سمبولیک دارد؛ چرا که خروج رسمی آمریکا از این پیمان نمی‌تواند پیش از چهارم نوامبر سال ۲۰۱۹ آغاز شود و پس از آن هم روند خروج آمریکا از آن حدود یک سال طول خواهد کشید.

بدین ترتیب، خروج آمریکا از پیمان پاریس در اجرا نمی‌تواند پیش از اواسط پاییز سال ۲۰۲۰ روی دهد و این همزمان با آغاز به کار دو دوره بعدی رئیس‌جمهوری در آمریکاست که ممکن است با انتخاب مجدد ترامپ همراه شود و یا شخص دیگری برنده انتخابات نوامبر سال ۲۰۲۰ شود که در این صورت رئیس‌جمهوری جدید قادر خواهد بود دوباره آمریکا را به پیمان اقلیمی پاریس متعهد کند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا به سازمان ملل متحد آمده است: «آمریکا امروز کتبا به سازمان ملل متحد اعلام می‌کند که بنا دارد در زمان مقررشده و قانونی از پیمان پاریس خارج شود. همزمان، آمریکا به حضورش در مذاکرات و جلسات این توافق‌نامه حضور خواهد یافت تا از منافع آمریکا حمایت کند و همچنین مطمئن شود که گزینه‌های سیاست‌گذاری آتی در این باره برای دولت (آمریکا) مهیا است.»

در اواسط ماه ژوئن و همزمان با سفر ترامپ به پاریس، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته بود که کاخ‌سفید از گفت‌وگو درباره یک «توافق نامه اقلیمی دیگر که منصفانه و متضمن منافع ایالات متحده باشد» استقبال می‌کند.

با وجود این، امضا کنندگان برجسته معاهده پاریس در واکنش به این سخنان ترامپ از «غیرقابل تکرار شدن مذاکرات» در این‌باره سخن گفتند؛ چرا که مذاکرات برای توافق پاریس که در سال ۲۰۱۵ نهایی شد، خود ده‌ها سال به طول انجامیده بود.

مخالفت یک‌طرفه آمریکا با این پیمان حتی در اجلاس سران کشورهای اقتصادی جهان که اوایل ماه ژوئیه گذشته در هامبورگ آلمان برگزار شد هم سایه افکنده بود؛ در بیانیه پایانی این نشست تصمیم آمریکا برای خروج از معاهده پاریس مورد اشاره قرار گرفته بود. با وجود این رهبران گروه ۲۰ تاکید کرده بودند که پیمان پاریس «غیرقابل بازگشت» است.