کدخبر: ۱۸۵۰۴۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
ترامپ؛ دوست لابی‌ های اسلحه در آمریکا

ترامپ؛ دوست لابی‌ های اسلحه در آمریکا

یک روزنامه آلمانی دونالد ترامپ را دوست صمیمی لابی‌های اسلحه در آمریکا دانسته و تاکید کرد که امیدی به تغییر مسئله حمل سلاح در آمریکا بعد از تیراندازی خون بار لاس وگاس وجود ندارد.

به گزارش تسنیم روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ"، در مطلبی با اشاره به تیراندازی خونین اخیر در شهر لاس وگاس آمریکا که منجر به کشته شدن حدود 60 نفر شده و رسانه ها از آن به عنوان خونبارترین تیراندازی تاریخ آمریکا یاد کردند نوشت: ایالات متحده آمریکا یک مسئه سلاح دارد که هیچ کس نمی تواند به طور جدی آن را انکار کند. البته در کاخ سفید با حضور دونالد ترامپ، یک دوست صمیمی برای لابی های قدرتمند سلاح در آمریکا وجود دارد که همچنان از این گونه کشتارهای جمعی سود می برند.

نویسنده در ادامه کشتار لاس وگاس را در تاریخچه اخیر آمریکا بی مثال دانسته و آن را 273 امین کشتار جمعی با سلاح گرم در آمریکا در سال جاری میلادی دانست.

اما واکنش ها به این گونه جنایت ها با سلاح گرم مانند همیشه است؛ در حالی که مخالفان حمل سلاح گرم خواستار قوانین سختگیرانه تری برای این منظور در آمریکا هستند، لابی های اسلحه همچنان بر حق حمل سلاح در کشورشان که در قانون اساسی قید شده است تاکید دارند. به اعتقاد آن ها تنها کسی که مالک سلاح است می تواند در موارد اضطراری از خود دفاع کرده و از به وجود آمدن شرایط بدتری جلوگیری کند. این در حالی است که امکان چنین دفاعی برای قربانیان حادثه لاس وگاس وجود نداشت چرا که عامل حمله از طبقه بالای هتلی اقدام به تیراندازی کرد.

حمله مسلحانه یکشنبه شب فردی مسلح به جمعیتی که برای شرکت در جشنواره موسیقی در شهر لاس وگاس در ایالت نوادای آمریکا گردآمده بودند و دستکم 58 قربانی گرفت، مرگبارترین حادثه تیراندازی و کشتار گروهی در تاریخ ایالات متحده، از پایان جنگ دوم جهانی تاکنون به شمار می رود.  در این حمله یک فرد مسلح 64 ساله به نام استفن پدک در اول اکتبر 2017 (نهم مهر ماه) از طبقه سی و دوم ساختمانی به سوی جمعیت بالغ بر 30 هزار نفری که برای شرکت در یک جشنواره موسیقی محلی گرد آمده بودند، تیراندازی کرد و دستکم 59 تن را کشت و بیش از 515 نفر را زخمی کرد.

ایالت نوادای آمریکا که شهر لاس وگاس در آن قرار دارد موسوم به بهشت سلاح های گرم است و در اصل قانون حمل سلاح در این ایالت وجود ندارد. کسی که می خواهد در این ایالت یک سلاح تهیه کند بدون مجوز و ثبت نام می تواند این کار را انجام دهد.

این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت: انتظار تغییر شرایط سریعی در این وضعیت آمریکا نمی رود.

باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا وقتی در ژانویه سال 2016 بعد از هفت سال ریاست جمهوری بر آمریکا درباره موضوع سلاح در آمریکا سخن می گفت اشک در چشمانش حلقه زد. ناامیدی درباره جهل و بی تفاوتی نسبت به این مسئله در چهره او دیده می شد.

اما جانشین وی دونالد ترامپ مسئله را به گونه‌ای دیگر می بیند. وی در ماه آوریل به عنوان اولین رئیس جمهور آمریکا از زمان ریگان یک سخنرانی را به مناسبت سالگرد تاسیس انجمن قدرتمند ملی اسلحه در آمریکا (NRA) ایراد کرد و خود را دوست واقعی این انجمن در کاخ سفید نامید.

بنابراین لابی های اسلحه در آمریکا همچنان می توانند از کشتارهای جمعی ماند لاس وگاس سود ببرند. بعد از حمله خونین لاس وگاس باز هم مانند بقیه تیراندازی های مرگبار در این کشور  میزان فروش تسلیحات در ایالت متحده افزایش داشت.