کدخبر: ۱۸۵۵۲۹ لینک کوتاه

حمایت قلعه نویی از مربیگری فرهاد مجیدی

سرمربی تیم فوتبال ذوب‌آهن می‌گوید از منصوریان خواسته بود که حاشیه‌های تیمش را جمع کند.

امیر قلعه‌نویی در گفت‌وگو با برنامه تهران ورزشی رادیو تهران‌، در واکنش به تعریف‌ها و تمجیدهای مجری برنامه، اظهار کرد: ما همین‌جوری دشمن زیاد داریم. حال این که شما تعریف می‌کنید دشمنان زیادتر می‌شوند. امروز دوستان من برایم مطلبی فرستاده بودند که در آن نوشته شده بود: "مراقب باشید زمین نخورید" چون این روزها به جای این که دست‌تان را بگیرند عکستان را می‌گیرند.

او درباره شرایط فوتبال ذوب آهن هم گفت‌: می‌خواهم از همه عزیزان تشکر کنم. من همیشه حرفم را زده‌ام و جز خداوند متعال و اهل بیت از هیچ چیز نمی‌ترسم. امسال واقعا آرامش دارم و در اصفهان همه چیز خوب است. با این که پس از هشت هفته‌ از لیگ گذشته تازه به بازیکنان ۱۰ درصد پول پرداخت شده است، اما ببینید که شرایط تیم ما چقدر خوب است که بازیکنان ما هیچ گونه حرفی نزده‌اند. بازیکنان با اعضای هیات مدیره و مدیریت آن‌قدر ارتباط ساختاری و معنایی دارند که بعد از هشت هفته‌ تازه بازیکنان ۱۰ درصد از قراردادشان را گرفته‌اند. شرایط بسیار خوب است. هیات مدیره بسیار خوبی هم داریم و یک مدیرعامل با انرژی و جوان به اسم سعید آذری داریم که بسیار تلاش می‌کند.

قلعه‌نویی درباره نتایجی که تیمش کسب کرده هم گفت‌: در این باره دو، سه مشکل داریم. ابتدا باید بگویم که بدشانس هستیم و با وجود این که فرصت گلزنی را خلق می‌کنیم نمی‌توانیم دروازه‌ حریف را باز کنیم و مشکل بعدی ما این است که کم شانس هستیم که راحت‌ترین توپ‌ها وارد دروازه‌ ما می‌شود. اگر بازی‌های ما را دیده باشید می‌بینید که ما هشت امتیاز در دقیقه ۹۰ از دست دادیم. اگر این امتیازات به ما ‌اضافه می‌شد الان تیم اول دوم جدول رده‌بندی بودیم. در این میان اشتباه‌های داوری نیز وجود داشت که در بازی آخر هم وجود داشت. البته این اشتباه‌ها عمدی نبوده اما در بازی با سپاهان و در بازی جام حذفی لطمه خوردیم. فکر می‌کنم که در نهایت ما جزو سه تیم بالای جدول رده‌بندی باشیم. البته باید ایرادات فنی‌مان را هم بر طرف کنیم.

سرمربی تیم فوتبال ذوب آهن درباره این که برخی از بازیکنان تیمش سرباز هستند و حتی از باشگاه تراکتورسازی با آن‌ها تماس گرفته شده  تا به این باشگاه ملحق شوند، گفت‌: من واقعا مردم آذربایجان و تراکتورسازی را دوست دارم. هواداران تراکتورسازی پرشور و عاشق تیم‌شان هستند. در مدت دو سال و نیمی که در آن جا بودم فراز و نشیب زیادی داشتیم اما از ارتباط مردمی باید بگویم که جزو خاطرات خوب من بود. در آن جا مردم واقعا با تراکتورسازی زندگی می‌کنند. ما هم دوست داریم که هر چه‌ زودتر مشکلات این تیم مردمی بر طرف شود اما شما مهدی کیانی را روی خط بیاورید یا خالد شفیعی، یا محمد ابراهیمی را، بیایند و صحبت کنند. وقتی برای تراکتورسازی مشکلاتی به وجود آمد و نتوانستیم  برخی از بازیکنان استفاده کنیم و در ادامه‌ اخباری، محمد ایران پوریان و محمد ابراهیمی و محمد نوری هم مصدوم بود ما با هر مشکلی که بود تیم را به انتهای  فصل رساندیم. من همیشه سعی می‌کنم برای تیمم یک تیم سایه بسازم که این کار را هم با ذوب آهن انجام داده‌ام. یعنی بازیکنان جوان را به تیم بزرگسالان بیاورم تا کم کم تمرین کنند. در تراکتورسازی هم این کار را کردیم که الان اکثر آن‌ها برای این تیم بازی می‌کنند. در حال‌ حاضر در تیم ذوب آهن یکی، دو بازیکن سرباز داریم که البته دانیال اسماعیلی‌فر که در حال‌ حاضر تحصیل می‌کند و تا آخر فصل مشکلی ندارد. مهدی‌پور هم مشکلش حل شده و فقط می‌ماند احسان پهلوان که باید مساله را حل کند.

قلعه‌نویی درباره مشکلات استقلال تصریح کرد: من از آقای دکتر عسگری تعجب می‌کنم ۳۷ سال برای مملکت زحمت کشیده‌ام اما به من یک ساعت فرصت نمی‌دهند که بیاییم در برنامه زنده تمام مشکلات استقلال را بازگو کنم. از حضور در دسته سوم، کسب عنوان نهم و سیزدهم وقتی که آقای فتح‌الله‌زاده مدیرعامل شد می‌خواهم بیایم همه این مسائل را در زمان یک ساعت و نیمه بگویم تا مردم همه چیز را بدانند.

او در پاسخ به سوالی درباره حضور شفر در استقلال، گفت‌: آن‌هایی که در مورد این مربی تصمیم گرفته‌اند حتما وارد جزئیات هم شده‌اند. شفر مربی است که رزومه دارد و این نیست که بگوییم مربی کوچکی است اما باید ببینیم شرایط و زمان چه اجازه‌ای را به یک مربی می‌دهد. البته من جا دارد از زحمات آقای منصوریان و همکاران‌شان هم تشکر کنم اما شما بروید و صحبت‌های سه روز قبل آقای افشارزاده را  گوش کنید. او یک مسائلی که از واقعیت‌های دو سال قبل بود را مطرح کرد و تازه اصل مسائل را نگفتند که پول نداشتیم تا برای قلعه‌نویی بازیکن بگیریم. او خیلی از مسائل از جمله این که چرا کاوه رضایی نیامد و یا محسن مسلمان استقلالی نشد و همین طور درباره سایر بازیکنان هم صحبتی نکرد. من همیشه گفته‌ام تیم‌های پر طرفدار را باید سرمایه ملی بدانیم. به این دلیل که این تیم‌ها باعث می‌شوند از خیلی از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری شود. من در هر جایی که بوده‌ام در محل تمرینم را باز گذاشتم. علت این مساله هم این است که اگر هزار نفر بیایند و تمرین استقلال و یا تیم‌های پر طرفدار را ببینند ساعتی را باید در راه باشند و دو ساعت هم در تمرین حاضر هستند یعنی چهار ساعت در یک محیط آلوده حضور ندارند. این یعنی یک نفر در طول روز هشت ساعت به یک محیط آلوده نرفته است اگر این عدد را ضربدر ۵۰۰ نفر کنیم چیزی حدود چهار هزار ساعت می‌شود. این یعنی با یک تمرین به نسل جوان سرویس داده‌ایم. پس باید به استقلال چنین دیدگاهی داشته باشیم.

وی ادامه‌ داد: فوتبال را باید فرصت بدانیم نه تهدید. استقلال از نظر مهره و بازیکن جزو سال‌های خوبش بود. ما باید از آقای افتخاری تشکر کنیم. فوتبالیست دو نفر را می شناسد؛ کسی که به او پول می‌دهد و کسی که او را بازی می‌دهد. آقای افتخاری هم سال قبل تسویه حساب‌های مالی را انجام دادند و هم توانسته ۳۰ درصد از پول امسال را بدهد. اگر این مسائل را کنار هم بگذارید من فکر می‌کنم استقلال کمی با بدشانسی مواجه بوده است، البته امیدواریم که مشکلات این تیم حل شود.

او درباره دستیاران شفر هم، گفت‌: نمی‌خواهم خیلی درباره این موضوع صحبت کنم اما از کسانی که اسم برده شده افراد با اخلاق فوتبال ایران بودند.

قلعه‌نویی درباره حضور مجیدی در استقلال هم گفت‌: مجیدی باید کارش را از یک جا شروع کند. مربیگری مثل پدر شدن است. کسی که فرزند ندارد هر چه که در باره مهر پدری به او بگویید درک نمی‌کند. مربیگری را باید روی نیمکت تجربه کنید، فشارها را تحمل کنید و بعد بیایید و نفر اول شوید. مجیدی را هم تماشاگران دوست  دارند و زحمات زیادی کشیده است.

وی درباره این که از منصوریان خواسته بود چه اصلاحاتی در تیمش انجام بدهد؟ گفت‌: من به آقای منصوریان نگفتم چه اصلاحاتی انجام بدهد. منصوریان را خودم به استقلال آوردم. حتی یک بار به من گفت‌ آن قدر شما را دوست دارم که اسم پسرم را امیر گذاشته‌ام. منصوریان مربی با انرژی است که به آخر خط نرسیده است. چرخه مربیگری می چرخد و او یک روز دوباره به فوتبال بر خواهد گشت. مربیگری داخل زمین است. شما اگر خوب نتیجه‌ بگیرید مسائل بیرون زمین و حاشیه‌ها بی‌اهمیت است. من به او گفته بودم که حاشیه‌های بیرون زمین را باید مدیریت کنی.

او در پایان گفت‌: خدا از کسانی که فوتبال را به این روز انداخته‌اند نگذرد، چرا که به خاطر منافع خودشان فوتبال را از خانه‌ها و استادیوم بیرون آوردند. ما باید قشنگی‌های فوتبال را ببینیم و از قشنگی‌های آن لذت ببریم. در دوره مدیرعاملی آقای افشارزاده در استقلال می‌دانستم که یکسری از افراد چه کار می‌کردند که البته نمی خواهم واژه خیانت را به کار ببرم. مشکلات زیادی وجود داشت حتی وقتی به صدر جدول رسیدیم من ۱۰۰ میلیون تومان برای پاداش خواستم که آن پول هم وجود نداشت اما یک کلام آقای افشارزاده درباره این مسائل صحبت نکرد. بهتر است مدیران پیشین بیایند و بگویند که من چه مبالغی را به خاطر استقلال رد کردم.