کدخبر: ۱۸۶۲۵۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
مالزی سفارتش در کره‌ شمالی را تعطیل می کند

مالزی سفارتش در کره‌ شمالی را تعطیل می کند

بر اساس بیانیه‌ وزارت امور خارجه مالزی، این کشور بر آن است تا سفارت خود در پیونگ‌یانگ را تعطیل کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از اسپوتنیک، در اقدامی دیگر در گرداب روابط بین‌المللی میان جمهوری دموکراتیک خلق کره و جهان، کوالالامپور طی اقدامی که بسیاری آن را عمل انجام شده کابینه مالزی برای تایید تعطیل کردن سفارت این کشور در کره شمالی می‌دانند، اظهار کرد که ماموریت دیپلماتیکش در پیونگ‌یانگ "متوقف خواهد شد".

به گزارش کیودو نیوز، یکی از دستیاران عنیفه امان، وزیر امور خارجه مالزی (تصویر خبر) گفت: وزارت امور خارجه مالزی این پیشنهاد را برای تصمیم‌گیری نهایی به کابینه ابلاغ می‌کند و باید تا زمانی که کابینه تصمیم خود را دراین باره اتخاذ کند منتظر بمانیم.

دستیار وزیر امور خارجه مالزی که نامی از وی برده نشد، همچنین گزارش‌های رسانه‌های محلی کوالالامپور مبنی بر ارسال کاغذهای پیشنهاد مطرح شده به سفارت این کشور در پکن توسط وزیر امور خارجه برای اثبات اعتبار آن به کره شمالی را تایید کرد.

با اینکه این اقدام روابط میان دو کشور را به طور کامل قطع نمی‌کند، اما عنیفه اظهار کرد که توقف روابط دیپلماتیک هنوز محتمل است. وی یادآور شد: ممکن است روابط با کره شمالی را قطع کنیم یا نکنیم!

این دو کشور در سال ۱۹۷۳ میلادی روابط دیپلماتیک رسمی خود را آغاز کردند اما تاسیس سفارت مالزی در کره شمالی تا سال ۲۰۰۴ به طول انجامید.

کوالالامپور و پیونگ‌یانگ پیش از این روابط گرمی را تجربه می‌کردند، اما با ترور کیم جونگ نام، برادر ناتنی کیم جونگ اون،‌ رهبر کره شمالی در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور در ماه فوریه، اصطکاک قابل توجهی میان این دو کشور ایجاد شد.

مسئولان مالزیایی اطمینان دارند که عاملان پیونگ‌یانگ این حمله را در فرودگاه شلوغ این کشور طوری طراحی کرده بودند که پس از آن مسئولان کوالالامپور را برای این قتل سرزنش کنند.

کره شمالی هرگونه دست داشتن در این اقدام را تکذیب کرده و هویت برادر رهبر این کشور را نیز تایید نمی‌کند و با اسم "کیم چول" از وی نام می‌برد. این نام، نامی است که در پاسپورت مقتول نوشته شده بود.