کدخبر: ۱۸۶۳۲۴ لینک کوتاه

محسن رضایی : عاقبت خوبی برای آقای ترامپ پیش‌بینی نمی کنیم

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، صبح امروز(یکشنبه ٢٣ مهرماه) با سفیر آلمان در ایران دیدار کرد و پیرامون مسائل مهم منطقه و روابط اتحادیه اروپا و آلمان با جمهوری اسلامی ایران گفتگو کردند.

به گزارش ایسنا، محسن رضایی در دیدار با میکائیل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران، با اشاره به اظهارات ضد ایرانی دونالد ترامپ گفت: مواضع ترامپ به یک مشکل جهانی تبدیل شده که قطعا برای اروپا نیز  دردسر ایجاد می‌کند. او اینک در یک طرف منازعات منطقه قرار گرفته و درگیری  را از سطح دولت ها به مسائل اختلافی میان ملت‌ها کشانده است. هیچ یک از روسای جمهور آمریکا تا کنون از واژه مجعول استفاده نکرده بودند.

وی با بیان اینکه خلیج فارس یک ارزش ملی است و چه موافقان و چه مخالفان به خلیج فارس علاقه دارند، افزود: ما عاقبت خوبی برای آقای ترامپ نمی‌بینیم، اینکه به یک توافق بین المللی پشت پا بزند، رفتاری زشت است و نوعی اهانت و تمسخر  سایر کشورها به ویژه ۵ کشور دیگر طرف مذاکره ایران به حساب می آید. آقای ترامپ با این اظهارات، سرنوشت خوبی نخواهد داشت.

رضایی خاطر نشان کرد: ما خویشتندارانه و با تدبیر رفتار می‌کنیم، ولی اگر کسی خیال خامی در باره ایران در سر داشته باشد، درمقابل او خواهیم ایستاد. آقای ترامپ با وجود اینکه بلوف‌های بسیاری زده، اما احتمالا مشاورانش درباره اقتدار نیروهای مسلح ما به او اطلاعاتی داده اند که موجب شده بخشی از رفتار ترامپ در مقایسه با اتهامات سابق وی حالت عقب نشینی داشته باشد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: در عین حال فرستادن بررسی توافق به کنگره هم نوعی عقب نشینی محسوب می شود، زیرا کنگره نمی‌تواند از برجام بیرون بیاید. احتمالا در کنگره تحریم های جدیدی وضع می‌کنند، اما خروج از برجام  برایشان بسیار مشکل است.

رضایی همچنین در خصوص روابط ایران و آلمان گفت: موضوع آلمان و روابطش با ایران حاکی از  ارتباطی تاریخی و ویژه است. مردم ما تصور خوبی از آلمان دارند که با منفعت دو سویه همراه بوده و  از آلمان انتظار داریم همکاری های اقتصادی خود را در امور بانکی و صنعتی با ایران گسترش دهد.

سفیر آلمان نیز ضمن قدردانی از دیدگاه های دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: دیگرانی هستند که نزد دولتمردان آمریکا، تبلیغات ضد ایرانی و ذهنیت سازی می کنند. آنها نزد ترامپ هم این کار را کردند، به نحوی که گفته می‌شود آقای ترامپ خریداری شده است.

میکائیل کلور برشتولد، سفیر آلمان در ایران، افزود: بعید می دانم  ترامپ فرق بین شیعیان  و تکفیری‌ها را بداند و ما این آمادگی را داریم  که برای درک بهتر از تلاش نیروهای ایرانی در مبارزه با تروریسم،  گفتگوهایی را در اروپا سامان دهیم.

وی تصریح کرد: در حوزه اقتصاد نیز از طرف آلمان تضمین می‌دهم که در بسیاری از بخش‌ها روابط اقتصادی بهبود یابد و معاهده وین پا برجا بماند.