کدخبر: ۱۹۵۰۷۸ لینک کوتاه

زلزله هفته گذشته تهران، پیش قراول زلزله ای دیگر نیست

ایرنا: معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور؛ وقوع زلزله (۲/ ۵ ریشتری در استان تهران و به مرکزیت ملارد کرج ) چهارشنبه شب هفته گذشته را پیش قراول زلزله جدی تر در منطقه تهران و کرج ندانست.

اسماعیل نجار افزود: پس از وقوع زلزله 2/5 ریشتری شایعاتی مبنی بروقوع زلزله ای سخت در فضای مجازی مطرح شد این در حالی است که امکان پیش بینی زلزله وجود ندارد.

نجار در عین حال از مردم خواست به شایعات و اخبارغیرموثق فضای مجازی بی توجه باشند اما آمادگی خود را در همه حال حفظ کنند و هوشیار باشند.

وی همچنین با اشاره به بار نشراخبار نادرستی از یکی از رسانه ها گفت: متاسفیم که شاهد انتشار برخی اخبار کهنه وغیرواقعی راجع به پیش بینی وقوع زلزله ای سخت در تهران که مربوط به حداقل 5 سال گذشته است از سوی برخی رسانه ها هستیم؛ رسانه ها باید مراقب باشند و از انتشار چنین اخباری پرهیز کنند.

نجار در بخش دیگری از این گفت و گو در پاسخ به سوتفاهم برخی خبرنگاران مبنی بر اینکه رئیس سازمان مدیریت بحران خانه اش مقاوم در برابر زلزله 8 ریشتر است گفت: خانه من خانه ای معمولی و شخصی ساز است و دولتی نیست. ضد زلزله هم نیست؛ البته از کیفیت ساخت خوبی برخوردار است وبه نظر می رسد ملاحظات ایمنی هنگام ساخت در آن رعایت شده باشد.

وی درادامه افزود: خانه من در شرق تهران روبروی پارک فدک واقع شده است و هر خبرنگاری که بخواهد می تواند بیاید از نزدیک محل زندگی مرا رویت کند و عکس بگیرد.

نجار ادامه داد: بنده و خانواده ام هم همچون بقیه مردم در خانه ای معمولی زندگی می کنیم.

رییس ستاد مدیریت بحران ساعتی پس از زلزله گفته بود: مردم استان های البرز و تهران با حفظ هوشیاری، در نقاط و محله های امن مستقر شوند.

وی افزود: شهروندان از حمل سوخت با هرگونه گالن و ظرف اجنتاب کنند چراکه مشکلی در زمینه تامین و ارائه سوخت به مردم وجود ندارد.

نجار اظهار کرد: تمامی دستگاههای اجرایی و امدادی استان های تهران و البرز در آماده باش کامل هستند و برای هرگونه خدمت رسانی در صورت نیاز، آمادگی کامل را دارند.

به گفته وی، شهرداری تهران نیز زمینه استفاده شهروندان از سرویس های بهداشتی بوستان ها را فراهم کرده و همچنین با استفاده از تانکرهای سیار اقدام به توزیع آب در مناطق مختلف شهر می کند.

وی افزود: همچنین مساجد، بوستان ها و ورزشگاههای شهر تهران نیز برای اسکان اضطراری شهروندان تهرانی باز است. 

به گزارش ایرنا، زلزله ای ساعت 23:27 چهارشنبه هفته گذشته به قدرت 5.2 ریشتر و عمق 7 کیلومتر شهر تهران را لرزاند.کانون این زمین‌لرزه، 3 کیلومتری شهرستان ملارد در مرز استان تهران و البرز بوده ‌است.