کدخبر: ۱۹۶۹۶۲ لینک کوتاه

آمریکا به‌طور مشروط در توافق هسته‌ای می‌ماند

ارسال سیگنال «متفاوت» برجامی از واشنگتن

شورای امنیت سازمان ملل متحد، به درخواست آمریکا، نشستی فوق‌العاده با هدف بررسی نا‌آرامی‌های ایران برگزار کرد، نشستی که به شکاف عمیق در میان اعضای شورا و رویارویی آشکار واشنگتن و مسکو منجر شد؛ رخدادی که شماری از تحلیلگران مسائل سیاسی، آن را نشانه‌ای از پیروزی ایران ارزیابی می‌کنند.

به گزارش اقتصادنیوز ، در تحولی دیگر رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات‌متحده با اشاره به مذاکره دولت و کنگره برای اصلاح برجام گفت؛ احتمالا باز هم تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران تعلیق شود.

در شرایطی که پاسکاری برجام از کاخ سفید به کنگره و برعکس تاکنون نتیجه‌ای برای مخالفان توافق هسته‌ای با ایران در این کشور به همراه نداشته است، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا از تلاش کشورش برای «اصلاح توافق و حفظ آمریکا در آن» سخن گفته است. از سوی دیگر سناتورهای آمریکایی و مقامات دولت دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه با امید اینکه بر سر قانونی به توافق برسند که همزمان با حفظ واشنگتن در توافق هسته‌ای، محدودیت‌ها علیه ایران را سخت‌تر کند، با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری فارس، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با آسوشیتدپرس که بامداد شنبه انجام گرفت، گفت که دولت کشورش در حال همکاری با قانون‌گذاران آمریکایی برای ایجاد تغییرات در قوانین داخلی این کشور پیرامون برجام است تا بتوان واشنگتن را در این توافق هسته‌ای نگه داشت. تیلرسون تاکید کرد: «تغییرات در قوانین داخلی آمریکا درباره مشارکت این کشور در برجام ممکن است تا هفته آینده یا اندکی بعد از آن حاصل شود.» ترامپ در روزهای آینده با چند ضرب‌الاجل درباره توافق هسته‌ای برجام روبه‌رو است و باید درباره ماندن یا خروج آمریکا از این توافق تصمیم‌گیری کند. تیلرسون در مصاحبه با آسوشیتدپرس گفت: «رئیس‌جمهور گفته این توافق را یا اصلاح کرده یا از آن خارج خواهد شد. ما درگیر فرآیند تلاش برای عمل به وعده اصلاح آن هستیم.» تیلرسون گفت در صورتی که شواهدی مبنی بر تلاش کنگره برای اصلاح برجام مشاهده کند، احتمالا در روز ۱۲ ژانویه، معافیت‌های تحریمی را برای ایران امضا خواهد کرد.  او باوجود این تاکید کرد: «نمی‌خواهم این را بگویم که درباره هیچ موضوعی به تصمیم نهایی نرسیده‌ایم.»

آسوشیتدپرس نوشته، رسیدن به توافق با سران کنگره در این خصوص و در این فرصت محدود، بسیار دشوار به نظر می‌رسد. به‌‌رغم این، یک منبع در کنگره آمریکا تایید کرد در گفت‌وگوهای میان دولت ترامپ با قانون‌گذاران آمریکایی پیشرفت‌های عمده‌ای حاصل شده، هر چند که مذاکرات بر سر یک متن مشخص هنوز شروع نشده است. یکی از گزینه‌هایی که قانون‌گذاران آمریکایی برای جلب حمایت کاخ سفید درباره آن بحث کرده‌اند حذف این الزام است که ترامپ هر سه ماه یکبار پایبندی ایران به برجام را به کنگره گزارش دهد. منابع آگاه گفته‌اند یک احتمال دیگر این است که قانون داخلی این کشور درباره برجام، موسوم به «قانون بررسی توافق هسته‌ای ایران، مصوب سال ۲۰۱۵» به نحوی تغییر داده شود که بازه زمانی گزارش‌دهی‌های ترامپ طولانی‌تر شود. دولت ترامپ طبق قوانین داخلی این کشور باید هر ۹۰ روز یکبار پایبندی ایران به برجام را تایید کند. ترامپ در ماه اکتبر، آخرین دوری که باید این پایبندی را گزارش می‌کرد، از صدور تاییدیه برای ایران خودداری کرد. او در سخنرانی ماه اکتبر تصمیم‌گیری درباره سرنوشت این توافق را به کنگره محول کرد و از قانون‌گذاران آمریکایی خواست به گفته او «نقایص» آن را اصلاح کنند.

به نوشته آسوشیتدپرس، هنوز مشخص نیست آیا اصلاح «قانون بررسی توافق هسته‌ای» برای مجاب کردن ترامپ به عدم خروج از آن کافی خواهد بود یا خیر. چالشی که قانون‌گذاران آمریکایی با آن مخالفند ایجاد اصلاح در قوانین ناظر بر برجام به نحوی است که هم بتواند ترامپ را به ماندن در آن مجاب کند و هم از نظر کشورهای اروپایی طرف برجام، نقض این توافق نباشد. تیلرسون گفت رویکرد دولت ترامپ اینگونه است که ابتدا قوانین داخلی آمریکا ناظر بر برجام را تغییر دهد و در مرحله بعد با متحدان اروپایی برای پرداختن به نقایص آن همکاری کند.  تیلرسون همچنین در مصاحبه با «سی‌ان‌ان»، درخصوص تحریم‌های جدیدی که واشنگتن درصدد اعمال آنها علیه ایران است، مدعی شده که این تحریم‌ها در ارتباط مستقیم با توافق هسته‌ای نیست. از سوی دیگر خبرگزاری رویترز گزارش داد که سناتورهای آمریکایی و مقامات دولت ترامپ روز پنج‌شنبه با امید اینکه بر سر قانونی به توافق برسند که همزمان با حفظ واشنگتن در توافق هسته‌ای محدودیت‌ها علیه ایران را سخت‌تر کند، با یکدیگر دیدار کردند. به گزارش «ایسنا» به نقل از خبرگزاری رویترز، به گفته برخی از دستیاران در سنا و کاخ سفید سناتورها باب کورکر، رئیس‌جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی سنا و بن کاردین که یکی از اعضای ارشد دموکرات این کمیته به‌شمار می‌آید عصر روز پنج‌شنبه با ژنرال مک مستر، مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کردند تا درباره یک قانون احتمالی رایزنی کنند.