کدخبر: ۱۹۶۹۹۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

دستورکار بلندپروازانه ماکرون در اولین سفرش به چین

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در حالی به سفر سه‌ روزه‌ای به چین می‌رود که امیدوار است در این سفر بتواند روابط هرچه نزدیک‌تر با رئیس‌جمهور چین برقرار کند.

ایسنا : خبرگزاری فرانسه گزارش داد، امانوئل ماکرون در جریان این سفر سه روزه که از روز دوشنبه آغاز خواهد شد برنامه‌ریزی کرده تا یک "شراکت راهبردی" با پکن برقرار کند.

از جمله محورهای اصلی این شراکت تروریسم و تغییرات آب‌وهوایی هستند.

فرانسه مشخصاً امیدوار است که پکن به همراه این کشور نقشی تعیین کننده در اجرای توافق آب‌وهوایی پاریس بعد از خروج آمریکا از این توافق ایفا کند.

با وجود اینکه چین بزرگترین آلوده کننده محیط زیست در جهان است اما در عین حال بزرگترین سرمایه گذار در بخش تکنولوژی‌های انرژی پاک محسوب می‌شود.

ماکرون در روزهای اخیر گفته چین نقشی کلیدی در کاستن از بحران مربوط به برنامه هسته‌ای کره شمالی ایفا می‌کند.

والرین نیکه، یک تحلیلگر گفت: هدف رهبران چین این است که رئیس‌جمهور فرانسه را متقاعد کنند تا در ارتباط با مساله کره شمالی موضع "میانجی‌گر" را در پیش بگیرد و از "مذاکره" مقابل موضع تهاجمی‌تر آمریکا دفاع کند و در عین حال با انتخاب‌هایش نقش چین را در منطقه برجسته کند.

به گفته یک مقام دفتر ریاست جمهوری فرانسه، ماکرون همچنین می‌خواهد از پکن درخواست کند از نیروی مبارزه با تروریسم مربوط به منطقه ساحل آفریقا به نام نیروی G۵ Sahel متشکل از نظامیان مالی، چاد، بورکینافاسو، نیجر و موریتانی حمایت کند. هدف این نیرو مبارزه با افراط گرا در یک منطقه بیابانی بزرگ قاره آفریقا است که هم سایز قاره اروپا است.

ماکرون اولین رهبر اروپایی است که از زمان کنفرانس حزب کمونیست چین در ماه اکتبر به این کشور سفر می‌کند.

در عین حال چین تصمیم ماکرون برای آنکه به چین به عنوان اولین کشور آسیایی سفر می‌کند، تحسین کرده است.

در این سفر یک هیات تجاری نیز متشکل از برخی شرکت‌های سرشناس فرانسوی ماکرون را همراهی می‌کنند.

مقام ذکر شده گفت: ما در این سفر قرار است میزانی استثنائی از توافقات راهبردی بالغ بر ۵۰ مورد را امضا کنیم که شامل فروش هواپیماهای ایرباس نیز می‌شود.

رهبران دو کشور برنامه ریزی کردند تا یک صندوق سرمایه گذاری چین – فرانسه به ارزش یک میلیارد یورو که از جمله اهدافش کمک به شرکت‌های متوسط است، اعلام کنند.

ماکرون در اولین بخش از سفرش به چین ابتدا به شهر شیان در شمال چین می‌رود.