کدخبر: ۱۹۷۴۷۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

میدل ایست مانیتور: آمریکا برای مقابله با اتحاد ایران و روسیه چه گزینه‌هایی پیش رو دارد؟

پایگاه اینترنتی میدل ایست مانیتور در گزارشی به بررسی گزینه‌های پیش روی دولت آمریکا برای مقابله با اتحاد مستحکم میان ایران و روسیه پرداخت.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان میدل ایست مانیتور در مطلبی نوشت: بر هیچ کسی پوشیده نیست که ایران و روسیه تمایل دوجانبه ای برای به حاشیه راندن آمریکا در منطقه خاورمیانه دارند. آیت الله خامنه ای رهبر معظم ایران در دیدار با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اظهار کرد: «همکاری ما آمریکا را منزوی خواهد کرد.» پوتین نیز همکاری میان تهران و مسکو را «بسیار سازنده» خواند.

اتحاد میان ایران و روسیه در جنگ سوریه بیش از پیش شد. تهران و مسکو برای مقابله با گروه های تروریستی در سوریه و حمایت از حکومت بشار اسد همکاری بسیاری با یکدیگر داشتند. همکاری آنها موجب کاهش نفوذ آمریکا در این میدان راهبردی و در نتیجه ناکام ماندن واشنگتن در حذف اسد از قدرت شد.

در ادامه این مطلب آمده است: دولت ترامپ برای مقابله با اتحاد ایران و روسیه و تضعیف همکاری میان آنها، باید بر اختلافات و تفاوت های بنیادی میان این دو کشور تمرکز کند. علاوه بر این، واشنگتن باید تلاش کند حضور خود در منطقه خاورمیانه را همچنان حفظ کند و این تفکر را که آمریکا از معادلات منطقه کنار گذاشته شده است، از بین ببرد.

تقویت روابط میان آمریکا و روسیه، گزینه دیگر دولت ترامپ برای تضعیف همکاری میان تهران و مسکو است. با این حال، با توجه به پیشینه دشمنی و خصومت میان واشنگتن و مسکو و همچنین وجود حساسیت های دیپلماتیک در خصوص روابط میان آمریکا و روسیه تصور نمی شود ترامپ بتواند روابط خود با روسیه را بهبود ببخشد.