ماکرون به ترکیه هشدار داد

کدخبر: 200030
رئیس‌جمهور فرانسه به ترکیه هشدار داد عملیاتش علیه شبه‌نظامیان کرد در شمال سوریه نباید تبدیل به بهانه‌ای برای حمله به این کشور شود و در عین حال تاکید کرد که خواهان این است که آنکارا اقداماتش را با هم‌پیمانانش هماهنگ کند.

به گزارش ایسنا، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه با روزنامه فیگارو گفت: اگر مشخص شود که این عملیات ترکیه رویکرد دیگری به غیر از جنگیدن با یک تهدید بالقوه تروریستی علیه مرزهای ترکیه پیدا کرده و تبدیل به یک عملیات تهاجمی شود و اگر ترکیه به تمامیت ارضی سوریه احترام نگذارد مشکلی واقعی ایجاد خواهد شد.

رئیس‌جمهور فرانسه در این مصاحبه گفت: من از همان نخستین ساعات اجرای عملیات ترکیه در منطقه عفرین سوریه خواهان در پیش گرفتن خویشتن‌داری و احتیاط شدم چراکه این نگرانی ما بود.

ماکرون که این مصاحبه را سه‌شنبه شب بعد از یک ضیافت شام با جامعه ارمنی‌ها در شهر پاریس فرانسه انجام داد، گفت: باید درخصوص عملیات ترکیه بحث‌هایی میان اروپایی‌ها و به طور کلی کشورهای هم‌پیمان انجام شده و تصمیم‌هایی اتخاذ شود زیرا ممکن است ماهیت این عملیات تغییر کند و من قصد دارم روزهای آینده مجددا با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه در این باره صحبت کنم.

رئیس‌جمهور فرانسه اظهار داشت: ما نمی‌توانیم در منطقه امنیتی را بدون احترام به حاکمیت سوریه در اقدام علیه دشمن کردی که داعش نیست داشته باشیم.

او ادامه داد: من می‌خواهم با مقام‌های اردن که پذیرای تعداد زیادی آواره هستند همکاری داشته باشم تا بتوانیم به همراه عربستانی‌ها،‌ آمریکایی‌ها و مصری‌ها یک راه حل واقعی و فراگیر ایجاد کنیم. من می‌خواهم ترک‌ها و روس‌ها را متقاعد کنم که می‌توانیم یک راه حل واقعا فراگیر داشته باشیم و زمانی که مخالفان سوریه به پای میز مذاکره بیایند روس‌ها باید حکومت بشار اسد را نیز بیاورند.

ماکرون گفت: به همراه این عنصر ثبات و محافظت یکسری عناصر امنیتی است که باید از سوی ترکیه رعایت شود. مبارزان کرد در بازپس‌گیری شهر رقه هم‌پیمان غربی‌ها بودند در حالی که رقه همان شهری است که دسیسه حمله تروریستی نوامبر 2015 به پاریس در آنجا طراحی شد

 

از دست ندهید
بلیط هواپیما