کدخبر: ۲۰۱۳۴۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

جزئیات کامل آتش سوزی ۱۰۰ باب مغازه در بازار تهران + عکس

روزنامه آرمان: سخنگوی سازمان آتش‌نشانی از حریق گسترده در بازار تهران خبرداد. ما چند‌هزار انبار باروت تحت عنوان پاساژ و مغازه قدیمی در تهران داریم که مسئولان مدیریت شهری و همچنین کارشناسان و آتش‌نشانان نسبت به خطرآفرینی تک تک آنها هشدار می‌دهند.

هنوز چند روزی از حادثه آتش‌سوزی ساختمان وزارت نیرو نگذشته و کمتر از یک ماه نیز از سالگرد حادثه پلاسکو فاصله نگرفته‌ایم که این بار خبر از آتش‌سوزی گسترده در بازار تهران به گوش می‌رسد. 100 باب مغازه با خاکستر یکی می‌شوند و سرنوشت صاحبان آنها به سرنوشت شوم مالکان پلاسکو گره می‌خورد.

حریق در بازار تهران پارچه فروش ها

اینگونه اتفاقات به درستی به شهروندان یادآور می‌شوند که پلمپ چندین پاساژ فرسوده و قدیمی از سال گذشته تاکنون اقدام بسیار درست و شایسته‌ای بوده است، زیرا اگر به این مغازه‌ها و پاساژ‌های قدیمی فرصت حیات با وضعیت فلاکت‌بار کنونی را بدهیم در آینده باید شاهد فجایع انسانی و مالی گسترده‌ای در شهر تهران باشیم که احتمالا هیچ‌کس نیز مسئولیت آنها را به‌عهده نخواهد گرفت؛ اتفاقاتی همانند پلاسکو که پس از گذشت بیش از یک سال به‌تازگی خبر از ساخت آن به گوش می‌رسد. بنابراین چاره‌کار بیکاری صاحبان مغازه‌ها و پاساژهای فرسوده یا رها کردن وضعیت اسفناک ساختمان‌های قدیمی و فرسوده نیست باید به راه‌حل برد- برد برای صاحبان مشاغل مختلف و شهرداری اندیشید.

جزئیات آتش‌سوزی در بازار تهران

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی گفت: ساعت یک و ۲۸ دقیقه بامداد دیروز، آتش‌سوزی در یک پاساژ واقع در محدوده بازار تهران، خیابان ۱۵ خرداد به نیرو‌های سازمان آتش‌نشانی اطلاع داده شد. سید جلال ملکی  افزود: بلافاصله نیرو‌های هفت ایستگاه سازمان به‌همراه چندین دستگاه تانکر آب، چندین خودرو تجهیزات تنفسی و تانکر آب از شهرداری منطقه 12 به محل حادثه اعزام شدند

حریق در بازار تهران پارچه فروش ها. اولین ایستگاه درکمتر از سه دقیقه به محل رسیده و به‌رغم اینکه بافت بازار بسیار تنگ و باریک است، اما آتش‌نشانان خود را سریع به محل رسانند. او با اشاره به وضعیت محل حادثه اظهارکرد: محل حادثه یک پاساژ قدیمی سه طبقه بود که در قسمت زیر زمین نیز دو طبقه وجود داشت و به‌گفته مالکان و کسبه محل بیش از 100 باب مغازه و انبار در این پاساژ وجود داشت که تعدادی از این مغازه‌ها انبار بودند که در زمینه نگهداری پارچه و پوشاک و البسه تولید شده فعالیت می‌کردند.

حریق در بازار تهران پارچه فروش ها

ملکی ادامه داد: ۱۰۰ باب مغازه و انبار در این پاساژ وجود داشت که در تمام این مغازه‌ها، پوشاک و پارچه نگهداری می‌شد. او یادآور شد: حجم پارچه‌ها بسیار زیاد بود که بعضا تا زیر سقف‌ها انبار شده بود متراژ پارچه‌ها از 8 الی 10 متر تا حدود 40 متر هم بود. زمانی که آتش‌نشانان به محل حادثه رسیدند تقریبا همه سه طبقه شعله‌ور بود و شعله‌های‌آتش به ارتفاع چندین متر از پنجره‌ها زبانه می‌کشید و در حال سرایت به پاساژ‌های اطراف بود. ملکی با بیان اینکه آتش‌نشانان از چند طرف عملیات را آغاز کردند، گفت: با توجه به اینکه نردبان هیدرولیکی قادر به عبور و مرور در داخل محوطه بازار نبود آتش‌نشانان نردبان‌های دستی را علم کرده و خود را به طبقه دوم و سوم رسانده و هم از طریق بیرون و هم از طریق نفوذ به داخل پاساژ و همچنین از روی پشت‌بام و چند جبهه به آتش حمله‌ور شده و آتش را تحت کنترل خود درآوردند.

حریق در بازار تهران پارچه فروش هاسخنگوی سازمان آتش‌نشانی تصریح کرد: خوشبختانه آتش‌نشانان از سرایت آتش به پاساژ‌ها و سراهای اطراف جلوگیری کردند البته آتش‌نشانان مجبور شدند بخشی از سقف‌ها را که ورق‌های شیروانی بود برش داده تا از عدم وجود شعله‌های پنهان در این بخش‌ها نیز اطمینان پیدا کنند. ملکی در رابطه با اسکان سه کارگر نگهبان در این پاساژ اذعان کرد: سه کارگر نگهبان در این پاساژ حضور داشتند که خوشبختانه به سلامت از محل خارج شدند. او در رابطه با زمان اتمام فعالیت اطفای‌حریق آتش‌نشان‌ها گفت: آتش‌نشان‌ها پس از خاموش کردن آتش، ساعت ۱۰ صبح عملیات لکه‌گیری و ایمن‌سازی را نیز انجام داده و محل را ترک کردند. ملکی درباره علت وقوع این حادثه نیز اظهار کرد: متاسفانه بارها نسبت به وضعیت ایمنی در بازار تهران هشدار داده شده و معلوم نیست اگر این حادثه در ساعات فعالیت این محدوده رخ داده بود چه خسارات جانی بر جا می‌گذاشت. علت این حادثه هم‌اکنون از سوی کارشناسان آتش‌نشانی در دست بررسی است.

حریق در بازار تهران پارچه فروش ها