کدخبر: ۲۰۵۹۴۴ لینک کوتاه

سخنگوی فراکسیون حج و زیارت مجلس خبر داد

تایید حج امسال توسط شورایعالی امنیت ملی

​سخنگوی فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی گفت: توافقنامه حج تمتع ۹۷ تفاوتی با توافقنامه حج تمتع سال ۹۶ ندارد و بحث‌های رفاهی، امنیت، عزت، کرامت و ... مورد توجه قرار گرفته است.

سید حسن حسینی شاهرودی در گفت‌وگو بافارس، درباره جزییات حج تمتع 97 گفت: مذاکرات حج تمتع 97، همانند مذاکرات حج تمتع 96 انجام گرفت و توافقنامه‌ حج تمتع سال 97 تفاوت خاصی با توافقنامه حج تمتع سال 96 نداشت و بندی از آن کاسته نشده بود.

سخنگوی فراکسیون حج و زیارت مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: موضوع‌هایی مانند مسکن، خیام، حمل‌ونقل، مباحث رفاهی، امنیت و کرامت زائران در این توافقنامه همانند قبل مورد توجه قرار گرفته است و امیدواریم حج امسال مانند سال قبل بدون هر گونه مشکلی انجام پذیرد.

حسینی با اشاره به اینکه طبق نظر مقامات عربستان و دست‌اندرکاران، موضوع حج از مباحث سیاسی 2 کشور جدا است، افزود: حتی شاهدیم که ما در شرایطی بدتر از وضعیت سیاسی ایام کنونی نیز به حج و رفت‌وآمد حجاج ادامه دادیم.

وی با بیان اینکه موضوع حج تمتع امسال همانند سال قبل به تایید شورای امنیت ملی هم رسیده است، گفت: برنامه‌های اجرایی صورت گرفته در حج تمتع 96، با وجود زمان اندک بعد از توافقنامه برای اجرای عملیات حج، بسیار مناسب انجام گرفت.

به گفته حسینی، سال قبل سازمان حج و زیارت با فرصتی به مراتب کمتر از امسال، عملیات اجرایی را به طور مناسبی مدیریت کرد.

وی افزود: خوشبختانه برنامه‌های حمل‌ونقل، اسکان، تغذیه و ... در حج تمتع سال 96 به خوبی انجام گرفت و شاهد حجی آرام همراه با رضایت زائران بودیم که امیدواریم برخی کاستی‌ها امسال رفع شود و شاهد درخشش و موفقیت بیشتر دست‌اندرکاران ذیربط باشیم.

سخنگوی فراکسیون حج و زیارت درباره مشکلات ایجاد شده از سوی کاروان‌های غیرمجاز عتبات عالیات اظهارکرد: متاسفانه برخی از مردم به‌دلیل قیمت‌های کمتر به سراغ کاروان‌های غیرمجاز می‌روند و باید ساختاری اندیشیده شود تا زائران خودشان متوجه کاروان‌های مجاز و غیرمجاز شوند.

حسینی به فعالیت شرکت‌ مرکزی دفاتر خدمات زیارتی (شمسا) دراعزام زائر به عتبات عالیات اشاره کرد وگفت: رئیس سازمان حج و زیارت تاکید کرده است شرکت‌های کارگزاری استانی در این زمینه فعال شده‌اند؛ قطعا با این رویکرد سازمان حج و زیارت شاهد تحول و رقابت در این عرصه خواهیم بود که بر روی قیمت‌ها و کیفیت سفر تاثیر خواهد داشت.

حسینی اظهار کرد: باید هزینه‌های این سفر مدیریت و کیفیت‌ مناسبی برای زائران فراهم شود، زائران نیزباید به مجاز وغیرمجاز بودن کاروان‌های زیارتی توجه داشته باشند چرا که کاروان‌های غیرمجاز گاهاً فاقد بیمه و کیفیت استاندارد هستند.