کدخبر: ۲۰۶۵۱۹ لینک کوتاه

رای الیوم: آمریکا تنها بدنبال بهره کشی از متحدان عربش است

روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا مبنی براینکه عربستان باید هزینه باقی ماندن نیروهای آمریکایی درخاک سوریه را بپردازد، نوشت:پروژه آمریکا برای متحدان عربش تنها یک بهره کشی و قلدری سیاسی است که مستلزم واکنش از سوی کشورهای عربی است.

به گزارش ایرنا، رای الیوم در سرمقاله امروز جمعه خود نوشت: پرسش اساسی که مطرح است این نیست که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چه زمانی نیروهای خود را از سوریه خارج می کند بلکه مساله اساسی سوء استفاده و بهره کشی وی از عربستان و بیرون کشیدن میلیاردها دلار از خزانه دولت سعودی است.

بسیاری از طرف ها در داخل دولت آمریکا و خارج آن معتقدند که اقدام امریکا برای خارج کردن نیروهای خود از خاک سوریه اقدام زود هنگامی است که آن را تنها به عربستان گوشزد کرد که اگر خواستار باقی ماندن نیروهای آمریکایی در سوریه است باید حداقل 4 میلیارد دلار بپردازد.

ترامپ چیزی جز خرید و فروش و پول نمی شناسد و سیاست های بین المللی را نیز با حساب چرتکه می سنجد و همپیمانان عرب خود را نیز گاوهای شیر دهی می بیند که باید نهایت بهره برداری را از آنها داشته باشد و به بهانه حمایت نظامی آمریکا و ایران هراسی یا بدون هیچ بهانه ای تنها از نگاه نژاد پرستانه از آنها بهره کشی کند.

رئیس جمهوری آمریکا به صراحت اعلام کرد که عربستان دولت ثروتمندی است و باید بخشی از آن را به آمریکا بدهد و محمد بن سلمان ولیعهد عربستان نیز این موضوع را پذیرفته و در قالب قراردادهای تسلیحاتی این ثروت را در اختیار آمریکا قرار خواهد داد.

ترامپ اعلام کرد که کشورش 70 میلیارد دلار در سوریه و 7 تریلیون دلار در کشورهای دیگر خاورمیانه در طول سال های گذشته هزینه کرده که نتیجه اش کشتار و نابودی بوده است. وی فراموش کرده است کسانی که هزینه این ویرانی و نابودی را متحمل شدند، امت عربی- اسلامی بوده اند.

آمریکا میلیاردها دلار را در خاورمیانه به دلیل حماقت، نادانی و نژاد پرستی خود و نفرت از اعراب و مسلمانان و دیدگاه خود به منطقه و تحولات آن که تنها به آنها از منظر منافع اسرائیل می نگریست، از دست داده است و اگر طرفی بخواهد این خسارت ها را جبران و تسویه کند رژیم اشغالگر فلسطین و لابی های صهیونیستی و وابسته به آن درآمریکا و اروپا است و نه عربستان و دیگر کشورهای عربی.

ترامپ هیچگاه دست از تلاش برای بهره کشی از عربستان و کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای دیگر برنمی دارد چرا که هنوز خواسته هایش برآورده نشده است، به همین دلیل با تحمیل قردادهای تسلیحاتی و سرمایه گذاری برای ایجاد اشتغال برای بیکاران آمریکایی تا تهدید به اعمال قانون جاستا (عدالت در برابر حامیان تروریسم) که در آن عربستان به حمایت از حوادث 11 سپتامبر 2001 متهم شده و طبق برآوردهای اولیه باید 5 تریلیون دلار به خانواده قربانیان این حادثه بپردازد، از این کشور سوء استفاده می کند.

باید به صراحت و با قدرت به این بهره کشی های آمریکایی در اسرع وقت ممکن پاسخ داده شود نه تنها برای دفاع از کرامت و عزت کشورهای عربی بلکه برای جلوگیری از به فقر کشیده شدن و افزایش خشم مردمی در این کشورها باید در برابر آمریکا ایستاد.