کدخبر: ۲۰۸۸۲۷ لینک کوتاه

قرارداد نفت در برابر کالا با روسیه تمدید می شود

اقتصاد نیوز :مقامات روسیه گفته‌اند با همکاری مسئولان ایرانی، در حال بررسی تمدید مدت توافق عرضه نفت ایران به روسیه هستند. این برنامه در چارچوب "نفت در برابر کالا" اجرا می‌شود.

به گزارش اقتصاد نیوزبه نقل ازخبرگزاری تاس، الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، در مسکو به خبرنگاران گفته است این توافق موثر بوده و در کل ما معتقد هستیم که باید به مدت پنج سال دیگر تمدید شود.

پیش از این گزارش شده بود که عرضه نفت ایران به روسیه تحت این برنامه بالغ بر پنج میلیون تن در سال است و نخستین تحویل در سال ۲۰۱۷ انجام گرفته و بیش از یک میلیون تن بوده است.

موضوع عرضه نفت ایران به روسیه تحت برنامه نفت در برابر کالا نخست در سال ۲۰۱۴ میلادی در دوران تحریم‌های غرب علیه ایران مطرح شد. روسیه و ایران در ماه مه سال ۲۰۱۷ برای آغاز عرضه نفت تحت این برنامه به توافق رسیدند. بر اساس این توافق ایران به روسیه ۱۰۰ هزار بشکه در روز عرضه می کرد.

پیش‌تر وزیر انرژی روسیه، گفته بود برنامه نفت در برابر کالا به عنوان "مکانیزمی" برای افزایش تجارت میان دو کشور دیده می‌شود، زیرا ایران درآمد از فروش نفت را به طور عمده برای خرید کالاهای ساخت روسیه و خدمات روسی استفاده می‌کند.