کدخبر: ۲۱۱۷۶۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
هندپنجمین کشور دنیا در هزینه های نظامی

هندپنجمین کشور دنیا در هزینه های نظامی

اقتصادنیوز: هند در کنار آمریکا و چین به پنج کشور اول دنیا از نظر هزینه های نظامی و دفاعی پیوسته است که این موضوع نشان دهنده تنش های جغرافیایی، سیاسی و همچنین وابستگی این کشور به واردات تجهیزات نظامی است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا ، تارنمای روزنامه بیزنس تایمز چاپ هند روز جمعه نوشت، موسسه تحقیقات صلح استکهلم که به رصد بازار دفاعی می پردازد اعلام کرد، هزینه های نظامی هند در سال 2017 با 5.5 درصد افزایش به 63.9 میلیارد دلار رسید و از هزینه های نظامی از فرانسه فراتر رفت.

بر اساس گزارش این موسسه، هزینه های نظامی جهان در این سال با کمی افزایش ( 2.2 درصد) به 1.73 تریلیون دلار رسید. امسال نیز آمریکا و چین با هزینه نظامی به ترتیب 610 میلیارد دلار و 228 میلیارد دلار به عنوان دو کشور اول در جهان هستند.

بر اساس این گزارش، توازن هزینه های نظامی در حال تغییر به سوی آسیا، اقیانوسیه و خاورمیانه است که دلیل این امر افزایش هزینه های نظامی چین، هند و عربستان سعودی است.

آمریکا، چین، عربستان، روسیه و هند به ترتیب به عنوان پنج کشور جهان در هزینه های نظامی هستند.

چین بیش از هر کشوری در آسیا برای ارتش خود هزینه می کند. 

موسسه تحقیقات صلح استکهلم اعلام کرد سهم هزینه های نظامی چین در سطح جهان از 5.8 درصد در سال 2008 به 13 درصد در سال 2017 افزایش یافته است. 

این موسسه افزود: رهبران چین هر ساله از سال 2007 تا 2016 هزینه های نظامی خود را 8.5 درصد افزایش داده اند و به نظر می رسد این کشور قصد دارد به افزایش بودجه نظامی خود تا آینده ای نا مشخص ادامه دهد. 

«لاکسمان اکومار بهرا» پژوهشگر موسسه تحقیقات و تحلیل دفاعی دهلی نو گفت: افزایش هزینه های نظامی هند به معنی تجهیز شدن نیروهای مسلح این کشور به تجهیزات پیشرفته نیست. این افزایش هزینه عمدتا به دلیل افزایش حقوق و پاداش برای 1.4خدمه نظامی هند و بیش از 2 میلیون نیروی بازنشسته است. بنابر این به دلیل اختصاص بخش زیادی از اعتبارات نظامی به نیروی انسانی، بودجه کمی برای خرید تجهیزات جدید نظامی باقی می ماند.

«سارات چند» معاون بخش نیروی انسانی ارتش هند چندی پیش به پارلمان این کشور اعلام کرده بود که از بودجه در نظر گرفته شده تنها 14 درصد برای خرید تجهیزات مورد استفاده قرار خواهد گرفت و 63 درصد از بودجه صرف حقوق و مزایای پرسنل نظامی می شود.

موسسه تحقیقات صلح استکهلم پیش از این هند را دومین کشور وارد کننده تجهیزات نظامی در جهان معرفی کرده بود.

«نارندا مودی» نخست وزیر هند که با تهدیدهای روز افزون چین و پاکستان رو به رو است سعی کرده تا طرح جاه طلبانه 'ساخت هند' که یکی از اهداف آن مدرنیزه کردن ارتش این کشور است را گسترش دهد.

بر اساس این طرح، دولت 250 میلیارد دلار برای صنعت داخلی نظامی هند به منظور تولید جنگنده، اسلحه و زیردریایی درنظر گرفته است.

داده های ارائه شده وزارت دفاع هند نشان داد که تعداد قراردادهای دهلی نو با شرکت های نظامی داخلی از سال 2014 کاهش یافته و قرداد با شرکت های خارجی تا حدودی افزایش یافته است.