کدخبر: ۲۱۳۰۵۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

حفظ برجام در صورت ارائه تضمین های قطعی، ممکن است

معاون وزیر امور خارجه تاکید کرد: در صورت ارائه تضمین های قطعی از سوی سایر طرف های برجام نسبت به تامین منافع ایران و جبران آثار خروج آمریکا از این توافق، حفظ برجام ممکن خواهد بود.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا از مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت امور خارجه، در ادامه گفت و گوها و رایزنی های دو جانبه میان ایران و دیگر اعضای برجام، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه روز پنجشنبه 19 اسفند به تهران سفر کرده و با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان دیدار و گفت و گو کرد.

با توجه به اعلام عدم پایبندی دولت ایالات متحده آمریکا به برجام و خروج یکجانبه آن کشور از توافق مزبور، آخرین وضعیت اجرای برجام و چگونگی تداوم این توافق بدون حضور آمریکا، موضوع اصلی این دیدار بود.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در این دیدار ضمن اشاره به موارد بدعهدی و نقض تعهدات آمریکا در طول اجرای برجام، اعلام کرد جمهوری اسلامی ایران به گفت وگو با تمام طرف های اروپایی، روسیه و چین برای بررسی امکان ادامه برجام ادامه خواهد داد.

سید عباس عراقچی، تاکید کرد در صورت ارائه تضمین های قطعی از سوی سایر طرف های برجام نسبت به تامین منافع ایران و جبران آثار خروج آمریکا از این توافق، حفظ برجام ممکن خواهد بود.

همچنین در این دیدار ریابکوف ضمن اظهار تاسف از اقدام دولت آمریکا در خروج از برجام، این اقدام را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی دانسته و بر تعهد این کشور بر اجرای کامل برجام و همکاری با سایر کشورهای عضو برای حفظ برجام تاکید کرد. معاون وزیر خارجه روسیه همچنین تصریح کرد که آن کشور به تعمیق روابط خود با ایران در تمامی ابعاد ادامه خواهد داد.

به گزارش ایرنا سه شنبه هفته گذشته رئیس جمهور آمریکا علیرغم مخالفت های جهانی با هر گونه تصمیم یکجانبه از توافق هسته ای ایران و 1+5 خارج شد. به دنبال این اقدام یکجانبه و غیر قانونی مقامات و دیپلمات های شرکای برجام دور تازه ای از رایزنیها برای حفظ این توافق را آغاز کرده اند.

رهبر انقلاب اسلامی در دیدار با فرهنگیان از دولت خواستند از طرف های اروپایی تضمین های قطعی برای حفظ منافع ایران در توافق هسته ای بگیرند.