نیویورک تایمز؛ شکاف در کابینه ترامپ به دلیل برجام

کدخبر: 213716
نیویورک تایمز با اشاره به روی کار آمدن بولتون در کاخ سفید نوشت: با این اتفاق ماتیس هر روز موضع خود را در کاخ سفید منزوی‌تر از پیش یافته است. او ائتلاف‌های خود را که با رکس تیلرسون وزیر خارجه قبلی تشکیل داده بود از هم پاشیده می‌بیند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، نیویورک تایمز از بروز اختلافات جدید در کابینه ترامپ خبر داد و نوشت: تنها پنج روز قبل از اعلام خروج آمریکا از برجام توسط ترامپ، مایک پومپئو وزیر خارجه جدید این کشور به دیپلمات‌های فرانسوی، بریتانیایی و آلمانی گفته بود معتقد است توافق هسته‌ای می‌تواند باقی بماند.

در این گزارش گفته شده پومپئو در کنفرانس چهارم می گفته بود اگر می‌توانست چند روز دیگر مذاکرات را ادامه دهد شانس این را داشت که شکاف موجود در توافق هسته‌ای را که به بندهای غروب معروف است را از بین ببرد. اما هفتم می این امیدها ناامید شد و او به همتای بریتانیای خود خبر داد که ترامپ نه تنها از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد بلکه تحریم‌ها را هم برمی‌گرداند.

بر اساس این گزارش علاوه بر این اختلافات بروکراتیک، موضوع ایران جدایی عمیق‌تری را در تیم ترامپ سبب شده است. این اختلاف‌نظر بین جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا و جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ هم دیده می‌شود. ماتیس می‌خواهد در رفتار دولت‌های متخاصم و کسانی نظیر بولتون که می‌خواهند رفتار این کشورها را خودشان تغییر دهند، تغییراتی ایجاد کند.

به گفته «روبرت لیتواک» رییس مرکز مطالعات امنیت بین‌المللی ویدرو ویلسون، از حادثه یازدهم سپتامبر به بعد بین سیاست آمریکا برای تغییر نظام در برخی کشورها» یا تغییر رفتار در این کشورها تنش دائمی بوجود آورده است.

بر اساس این گزارش دو تن از افراد نزدیک به جیم ماتیس اعتراف کرده‌اند که او خواستار خروج از توافق هسته‌ای نبوده و از اینکه شکاف فرا آتلانتیکی بر سر مساله ایران بیشتر شود و این مساله اتحاد کشورهای عضو ناتو را تضعیف کرده و بر مذاکرات با کره شمالی تاثیر بگذارد می‌ترسید.  حتی اگر ماتیس خواستار مقابله با توافق هسته‌ای بوده باشد هم معلوم نیست چقدر حرف‌های او در کابینه شنیده می‌شد.

به گفته مقام‌های آمریکایی جان بولتون هرگز با شورای امنیت ملی دیداری ترتیب نداده تا آنها را برای تصمیمی که گرفته قانع کند. او به ترامپ توصیه‌هایی کرده و درها را روی جریان دست چپ بسته است. به اعتراف بسیاری از نزدیکان کاخ سفید، بولتون روابط بسیار نزدیکی با ترامپ دارد.

این رسانه نوشت: زمانی که ترامپ روز سه‌شنبه ملت را خطاب قرار می‌داد صدای بولتون از دهان او شنیده می‌شد که خواستار پاره کردن توافق هسته‌ای بود.

نیویورک تایمز با اشاره به روی کار آمدن بولتون در کاخ سفید نوشت: با این اتفاق ماتیس هر روز موضع خود را در کاخ سفید منزوی‌تر از پیش یافته است. او ائتلاف‌های خود را که با رکس تیلرسون وزیر خارجه قبلی تشکیل داده بود از هم پاشیده می‌بیند. با اینکه او به مک مستر مشاور امنیت ملی سابق ترامپ هم چندان نزدیک نبود اما مک مستر هم با خروج از توافق هسته‌ای مخالف بود در نتیجه بدون حضور تیلرسون و مک مستر، تنها نماینده این طرز تفکر ، ماتیس است.

نیویورک تایمز مواضع پومپئو را چیزی بین مواضع بولتون و ماتیس تعریف کرده و نوشت: «به گفته مارک دوبوویتز رییس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، پومپئو طرفدار پاره کردن توافق هسته‌ای نبود. او بیشتر دنبال اصلاح این توافق بود با این حال در این حد اعتبار داشت که نظرش را به رییس‌جمهور انتقال دهد.»

 

تیتر یک
  • پنجره باریک فرصت آمریکا در مقابل ایران؛

    اقتصادنیوز؛ ولی نصر، مشاور سابق دولت باراک اوباما با تأکید بر ضرورت استفاده دولت بایدن از فرصت موجود برای رسیدن به یک…

از دست ندهید
بلیط هواپیما