کدخبر: ۲۱۳۹۹۰ لینک کوتاه

رئیس مجلس درباره کولبران به روحانی نامه نوشت

نماینده مردم سردشت از نامه‌نگاری رئیس مجلس با رئیس‌جمهور درباره ساماندهی کولبران خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، رسول خضری نماینده مردم سردشت در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به آخرین پیگیری‌ها درباره ساماندهی کولبران در مناطق مرزی گفت: روز گذشته جلسه‌ای دو ساعته در این زمینه با دریادار شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی برگزار کردیم. نظر وی درباره بازگشایی مرزها برای کولبران  و ساماندهی آنها مثبت بود.

وی با بیان اینکه در این جلسه بحث‌هایی درباره ساماندهی کولبران انجام شد، افزود: در جلسه دیروز مشخص شد که دریابان شمخانی بیشتر از آقای روحانی (رئیس‌جمهور) به فکر ساماندهی و معشیت کولبران است، زیرا وی زمانی مرزنشین بوده و از مشکلات کولبران و  افرادی که در مرزها با جان خود بازی می‌کنند، مطلع است.

نماینده مردم سردشت در مجلس با بیان اینکه آقای رئیس‌جمهور به فکر ساماندهی کولبران نیست، ادامه داد: ایشان چون در جایی   زندگی کرده که 5 هزار کیلومتر با مرز فاصله داشته از مشکلات مرزنشینان به خوبی اطلاع ندارد.

خضری با اعلام اینکه تعدادی از نمایندگان به ویژه نمایندگان استان‌های مرزنشین از چند جبهه در حال کار برای ساماندهی کولبران هستند، اضافه کرد: تاکنون جلساتی با اعضای هیئت دولت در این زمینه داشتیم. اخیراً نیز علی لاریجانی رئیس مجلس نامه‌ای در این زمینه به رئیس‌جمهور نوشته و در آن اعلام کرده نباید با کولبران چکشی برخورد کرد.

وی با بیان اینکه دولت امروز در بحث کولبری بی‌تدبیری و ناامیدی ایجاد کرده است، اظهار داشت: از دولت روحانی برای مرزنشینان آبی گرم نشد. امیدواریم شورای عالی امنیت ملی به داد مرزنشینان و کولبران برسد.

نماینده مردم سردشت در مجلس با اشاره به اقدامات دولت در بحث ساماندهی کولبران، گفت: وزارت تعاون برای بیمه کولبران اعتباراتی اختصاص داده است اما وزارت کشور تاکنون به خوبی به تعهدات خود عمل نکرده است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اضافه کرد: وزارت کشور باید بخشی از عوارضی که در نوار مرزی دریافت می‌کرد را صرف بیمه کولبران کند که تاکنون این اتفاق نیفتاده است و مشخص نیست پول‌ها در کجا صرف شده است. در آینده نزدیک نیز قرار است تحقیق و تفحص از وزارت کشور در این زمینه را کلید بزنیم.